İş Bankası İnternetten 20 Bin TL Kredi Başvurusu (Anında Hesaba)

İnternet bankacılığı uygulamasının giderek daha fazla kullanılması sonucu bankalar da iş süreçlerini bu uygulamalara uygun şekilde yeniden revize etmektedir. Bu kapsamda kullanıcılar her geçen gün yeni bir bankacılık işleminin daha bankacılık uygulaması aracılığıyla yapılabildiğini görmektedir. Giderek azalan şubelere karşın artan mobil ve internet bankacılığı kullanım oranları sonrasında kredi başvurularının da internetten yapılabilmesine imkan veren bankalar bu sayede hem tüketicilerin daha kısa süre içerisinde kredi talebinde bulunabilmesine imkan vermiş hem de maliyetlerini ciddi şekilde düşürmüştür.

Bu imkanı müşterilerine veren bankalardan birisi olarak İş Bankası internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, kredi başvuru süreciyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Çekebilir

İhtiyaç kredisi başvurusu yapan kişilerin genel olarak bazı kriterleri yerine getirmesi beklenmektedir. Bu kriterleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yeterli kredi notuna sahip olmak,
 • Yasal veya idari takipte olmamak,
 • Kredi başvurusundan doğan aylık taksit ödemelerini karşılayabilecek düzeyde gelir sahibi olmak,
 • Sahip olunan geliri belgeleyebilmek,
 • SGK, vergi ya da KYK borcu bulundurmamak.

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Özellikleri

İş Bankası aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin aylık % 2,25 oranında faiz ödemesi gerekmektedir. Bu faiz oranına ek olarak tek seferlik kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve kredi toplam tutarıyla kredi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişen miktarda hayat sigortası prim ödemesinin yapılması gerekmektedir.

20 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1973 TL, toplamda 23.785 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1143 TL, toplamda 27.539 TL,
 • 36 ay vade için her ay 876 TL, toplamda 31.623 TL ödeme yapılması gerekir.

Nasıl Kredi Başvurusu Yapılır

İnternet bankacılığı uygulaması aracılığıyla ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen kişilerin daha önceden internet bankacılığı parolası almış olması gerekir. Eğer daha önceden internet bankacılığı parolası almadıysanız ATM kartı ya da kredi kartı gibi bankacılık ürünlerine ilişkin çeşitli güvenlik teyitlerini vererek bankanın çağrı merkezi üzerinden şifre belirlemeniz mümkündür. Şifresi olanlar için internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 1. Krediler > İhtiyaç Kredisi adımları takip edilir ve ihtiyaç kredisi başvurusu butonuna tıklanır.
 2. Toplamda ne kadar için kaç ay vadeyle kredi talebinde bulunulacağı belirlenir.
 3. Ekrana yansıtılan örnek ödeme planı incelenir, aylık taksit tutarı ve toplam ödeme hakkında bilgi edinilir.
 4. Ödeme planı onaylanır ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

İletilen kredi başvurusunu değerlendirme aşamasındayken iptal etmek mümkündür ve başvurunun iptal edilmesinin kredi notuna olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının çok büyük bir kısmı aynı gün içerisinde değerlendirilip yanıtlanmaktadır, ancak bazı durumlarda kişilerin 1 iş günü kadar beklemesi de gerekebilir. Dolayısıyla en geç 1 iş günü içerisinde kredi değerlendirmesiyle ilgili bilgilendirilmezseniz bankanın çağrı merkezini arayarak süreç hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Değerlendirilip olumlu yanıtlanan kredi başvuruları için anında tahsis imkanından yararlanmak mümkün olur. Olumlu sonuçlanan kredi başvurusu sonrasında parayı hesabına aktarmak isteyen tüketicilerin Krediler > Kredilerim adımını takip edip kullanım sözleşmesini onaylayarak kredisini hesabına aktarması mümkün olur.

Olumsuz Sonuç Alınması

Kredi başvurusunun çeşitli nedenlerle olumsuz yanıtlanması mümkündür, ancak en sık karşılaşılan ret sebeplerini sıralamak gerekirse kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanma nedenleri sıklıkla şunlar olmaktadır:

 • Kredi notunun düşük olması,
 • Yasal ya da haberdar olunmaksızın idari takibe alınmış olmak,
 • Kredi tahsisinden doğan aylık taksit ödemelerinin aylık gelirde ciddi yer tutuyor olması ve bankanın bunu riskli görmesi,
 • Vergi borcunun olması ve buna istinaden yapılması gereken ödemelerin hacmi,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunulmaması,
 • Daha önce bir bankaya ibraz edilen gelir belgesinin güncelliğini yitirmesi,
 • Banka kefil ya da teminat istediği halde bunların verilememesi.

Bu unsurlar kredi başvurusunun reddedilmesinin sebepleridir, ancak internet bankacılığı uygulaması üzerinden yapılacak kredi başvurusu için en önemli faktör hiç şüphesiz kredi notudur. Kredi notu tüketicinin geçmiş dönemlerde bankalarla girdiği finansal ilişkilerden doğan sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğini gösteren güvenilir bir veridir ve yüksek olması oldukça önemlidir.

Erken Ödeme İndirim Oranı

BDDK mevzuatı gereğince tüketiciler ödeme planından cayarak kalan tüm borcunu tek seferde ödeme hakkına ve hatta geriye kalan aylar için yapacağı toplu ödemede faiz indiriminden yararlanma imkanına sahiptir. Bu kapsamda kredisini erken kapatmak isteyen tüketiciler bulunulan aydan itibaren sadece kalan ana para borcunu öder ve faiz için herhangi bir ödeme yapmasına gerek kalmaksızın kredi toplam tutarında yapılacak bir indirim sonrasında borcundan kurtulur. Ne kadar indirim yapılacağı kalan aylarda ne kadar faiz ödemesi yapılması gerektiğine bağlı olarak değişmektedir, çağrı merkezi üzerinden ya da ödeme planı aracılığıyla hesaplama yapılabilir.

is bankasi kredi basvurusu

Kredi İptal İşlemleri

Tüketici Hakları Kanunu kapsamına bankalar ve bankaların ürünleri de dahildir. Bu kapsamda tüketiciler bankalardan edindikleri ihtiyaç kredisi ürününü de iade hakkına sahiptir. Tahsis edilen ihtiyaç kredisini bankaya iade etmek isteyen tüketiciler 14 gün içerisinde herhangi bir cezaya ya da faiz ödemesine maruz kalmadan kredisini bankaya aynen iade edebilir ve herhangi bir maliyete katlanmaksızın ürünü satın almaktan vazgeçer. Bunun için İş Bankası’nın herhangi bir şubesi ya da çağrı merkezi aracılığıyla görüşmek yeterli olacaktır.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bankaların tekliflerine bakabilir, anında kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.