İş Bankası İnternet Bankacılığı ve İşcep Havale EFT İşlemleri

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi hizmet kanallarında sürekli yaptığı güncellemelerle süreci her geçen gün daha basit hale getirmeye çalışan İş Bankası, ne kadar basite indirgemeye çalışsa da ilk kullanımda ya da henüz alışıldığında çeşitli bankacılık işlemlerinin yapılması sırasında kafa karışıklıklarının yaşanması oldukça normaldir. Bu açıdan İş Bankası internet bankacılığı ve İşcep havale eft işlemleri konusuna değinmek, bu işlemlerle ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

İş Bankası Havale İşlemi

Gönderen İş Bankası, alıcı İş Bankası müşterisi olduğunda gerçekleştirilen bu para transferi işlemine havale denilmektedir. Havale işlemi aracıya ihtiyaç duymaksızın banka içerisinde gerçekleşen bir işlem olduğu için müşterilerin daha kolay hizmet alması mümkün olur.

Havale Nasıl Yapılır

İş Bankası internet bankacılığı uygulaması üzerinden havale yapmak isteyen müşterilerin bunun için takip etmesi gereken adımlar şunlardır:

  1. İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra para aktarma menüsüne tıklanır,
  2. Hesaba Havale/EFT butonuna tıklanır,
  3. Havale seçilir ve para transferi yapılacak kişinin hesap numarası, IBAN numarası ya da müşteri numarasıyla birlikte ad soyad bilgisi girilir,
  4. Ne kadar para transfer edileceği belirtilir ve işlemin ne zaman gerçekleşeceği seçilir,
  5. İşleme onay verilir ve havale gerçekleşir.

Havale Saatleri

Para transferinin bir şekli olan havale bankalar arasında gerçekleşen bir işlem olmadığı, aynı banka içerisindeki iki hesabın para transferine konu olması kaynaklı herhangi bir saat kısıtlamasına tabi değildir. Bu kapsamda her müşteri günün 24 saati, yılın 365 günü havale yapabilir ve yaptığı havale ilgili gün bir tatil günü olsa dahi anında karşı hesaba geçer.

Havale Ücretleri

İnternet veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden havale yapmak isteyen müşteriler hesaptan hesaba veya hesaptan isme havale yapmak için bankaya 2.20 TL ücret ödemesi yapmak durumundadır. Hesaptan cep telefonu numarasına yapılan havaleler için gönderici 6 TL ücret ödemesi yapar. Türkiye’den KKTC’deki bir hesaba havale yapılması halinde bu işlem için 8.50 TL havale ücretinin ödenmesi gerekir. KKTC’deki bir hesaptan yine KKTC’deki bir hesaba havale yapılması halinde ise bu işlem için 5 TL ücret ödemesi yapılmalıdır.

Havale Limiti

İş Bankası şubesinden yine bir İş Bankası şubesine yapılan havaleler için internet bankacılığı özelinde belirlenen limit günlük 100 bin TL’dir. Bu kapsamda internet bankacılığı uygulaması üzerinden gün içerisinde en fazla 100 bin TL’lik havale yapılabilir, bu limiti yükseltmek için şubeye, düşürmek için çağrı merkezine başvuru yapılabilir.

is bankasi internet bankaciligi eft
is bankasi internet bankaciligi havale islemi

İş Bankası EFT İşlemi

Gönderici İş Bankası, alıcı farklı bir banka müşterisi olduğunda gerçekleşen bu para transferi elektronik fon transferi yani EFT olarak isimlendirilir ve ülkemizde ödeme sistemlerinden sorumlu kurumun mevzuatla Merkez Bankası kılınmasından kaynaklı bu işlemin yalnızca belirli saat aralıklarında gerçekleşmesi gerekir.

EFT Nasıl Yapılır

EFT yapmak isteyen İş Bankası müşterilerinin internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra takip etmesi gereken adımlar şunlardır:

  1. Para transferleri sekmesinin altında yer alan Hesaptan Havale / EFT bağlantısına tıklanır,
  2. Açılan sayfanın ilk adımında alıcının IBAN numarası ve ad soyad bilgisi girilir devam butonuna basılır,
  3. Ne kadar para transferi yapılacağı belirtilir, işlemin ne zaman gerçekleşeceği seçilir ve devam butonuna basılır,
  4. İşlem özeti ve bilgiler kontrol edilir işleme onay verilir,
  5. Para transfer emri kaydedilir ve referans numarası oluşturulur.

EFT Saatleri

İş Bankası’ndan farklı bir bankaya yapılacak para transferi için iş günlerinde 08:30 ile 17:00 arasında ödeme emri verilmesi gerekir. Bu saatler arasında ya da iş günlerinde verilmeyen EFT emirleri bir sonraki ilk iş günü gerçekleşecek EFT emri olarak kaydedilir.

EFT Ücretleri

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden EFT Yapmak isteyen müşterilerin bu işlem için 5.1 TL ücret ödemesi yapması gerekir. EFT’nin 16:00’dan sonra yapılması halinde bu işlem geç EFT olarak isimlendirilir ve bu durumda gerçekleşecek EFT emri için 7.4 TL ücret ödemesi yapılması gerekir. EFT’nin KKTC’den yapılması halinde bu işlem için 9.90 TL ücret ödemesi yapılması gerekir.

EFT Limiti

İş Bankası müşterileri internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden gün içerisinde en fazla 100 bin TL’lik EFT yapabilir. Bu EFT limiti yüksekse çağrı merkezi üzerinden düşürebilir, düşükse en yakın İş Bankası şubesine başvurarak yükseltebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Maximum Kredi Kartı İnceleme bilgilerine https://internetbankaciligi.tv/turkiye-is-bankasi-maximum-kredi-karti/ içerisinden inceleyebilirsiniz.