İş Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Her geçen gün kullanımı artan internet bankacılığı uygulaması bankaların maliyetini düşürmesi, kullanıcının uygun fiyat ve kullanım kolaylığı açısından isteklerini karşılaması itibariyle önemli bir sorunu çözmüştür. Bu kapsamda bankaların da giderek daha fazla yatırım yaptığı ve kullanımını teşvik ettiği internet bankacılığının kullanımından doğan teknik aksaklıklar ve şifre sorunları gibi durumlarda yerinde çözüm hizmeti de sunulmaya başlamıştır. Bu kapsamda hizmet veren bankalardan birisi olarak İş Bankası internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve şifre değişikliği sırasında dikkat edilecek detaylar gibi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

İş Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek isteyen İş Bankası müşterilerinin hali hazırda istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, 0850 724 0 724 numaralı çağrı merkezi, İş Bankası ATM’leri veya şubelerdir. Alternatif hizmet kanalları üzerinden yeni internet bankacılığı şifresinin nasıl belirleneceğine değinmeden önce belirlenecek yeni şifrenin sağlaması gereken kriterlere değinmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalıdır?

İnternet bankacılığı uygulaması için yeni bir şifre belirlemek isteyen tüketicilerin bazı kriterleri sağlayan bir şifre belirlemesi şarttır. Bankanın güvenlik konusunda sorumlulukları olduğu gibi tüketicinin de internet bankacılığı, ATM kartı ya da türevi bankacılık hizmetlerini kullandığı şifrelerin güvenliğini sağlama sorumluluğu vardır. Bu nedenle ilgili şifrelerin baştan savma tahmin edilebilir olmaması gerekmektedir, şifreyle ilgili sağlanması gereken kriterler şu şekilde sıralanabilir:

  • En az 8 haneli rakam ve harften oluşması,
  • Son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmesi,
  • 1111, 2222 gibi tekrar eden rakamlara yer verilmemesi,
  • 12345, 98765 gibi ardışık rakamların şifre içerisinde yer almaması.

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık Uygulaması

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden şifre belirleyecek tüketicilerin hesaplarına giriş yapmadan önce anında şifre butonuna tıklaması gerekmektedir. Basit birkaç prosedürün yerine getirilmesinin ardından kısa süre içerisinde şifre alınmasını mümkün kılan anında şifre uygulaması aracılığıyla yeni şifre belirlerken kimlik ve hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına istinaden bazı güvenlik teyitlerinin verilmesi gerekmektedir. 3 adımdan oluşan bu işlemin ardından yeni internet bankacılığı şifresi belirlenebilecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği

Kullanıcıların internet bankacılığı şifresini değiştirmek için istifade edebileceği hizmet kanallarından birisi de çağrı merkezidir. 0850 724 0 724 numaralı çağrı merkezini arayan tüketiciler şifre işlemleri menüsüne giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne bağlanmalıdır. Burada kimlik bilgilerine ve hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına ilişkin bazı tuşlamalar yapan tüketiciler yeni şifresini belirleyebilir. Belirlenen yeni şifre sadece internet bankacılığına ilk girişi mümkün kılacak, yapılacak ilk girişin ardından içerisinde harflerin de yer aldığı bir şifrenin belirlenmesi istenecektir.

ATM’den Şifre Değişikliği

İş Bankası’nın mümkün kıldığı imkanlardan birisi de İş Bankası ATM’lerinden yeni bir internet bankacılığı şifresinin belirlenebilmesidir. ATM ya da kredi kartıyla ATM’ye giden İş Bankası müşterileri işlemler menüsü altından yeni bir internet bankacılığı şifresi edinebilir.

Şubeden Şifre Değiştirilir Mi?

Eğer yukarıdaki hizmet kanalları çeşitli nedenlerle sizin için kullanılabilir değilse tabii ki yeni şifrenizi İş Bankası şubeleri aracılığıyla da belirleyebilirsiniz. Bankaya yapacağınız başvuru sonrasında şifre otomatik olarak oluşturulacak ve tek kullanımlık olarak cep telefonunuza SMS gönderilecektir. Bu şifreyle hesabınıza girdikten sonra yenisiyle değiştirmeniz istenecektir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği mesajların telefona ulaşmaması, ATM ya da kredi kartının olmaması veya hesabın açıldığı cep telefonu numarasına erişilememesi gibi nedenlerle bankanın istediği güvenlik teyitlerinin verilememesi dolayısıyla internet bankacılığı şifresinin yenisiyle değiştirilememesi mümkündür.

Eğer böyle bir durum sizin için de geçerliyse hangi durumda ne yapmanız gerektiğine değinmek zaman kaybının önüne geçmek adına ciddi fayda sağlayacaktır.

Eğer bankanın gönderdiği kısa mesajlar cep telefonunuza ulaşmıyorsa muhtemelen son zamanlarda cep telefonunuz otomatik olarak güncellenmiştir ve bu nedenle banka hesabınızı güvende tutmak amacıyla sim blokesi koymuştur. Bu sorundan kurtulmak için yapmanız gereken bankanın çağrı merkezini aramak ve bazı güvenlik teyitlerini verdikten sonra sim blokesini kaldırmaktır.

Sim blokenizi kaldırdığınız halde cep telefonunuza SMS gelmiyorsa operatörünüzle görüşmeniz gerekir. Nadiren de olsa operatörler bankanın gönderdiği mesajların ulaşmasına istemeden engel olabilmektedir.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa yeni internet bankacılığı şifrenizi kimlik bilgilerinizi kullanarak belirleyebilirsiniz.

Eğer hesabınızı açtığınız cep telefonu numarasına erişiminizi kaybettiyseniz banka şubesine giderek yeni cep telefonu numaranıza istinaden güncelleme talebinde bulunmaktan başka çareniz yoktur.

İş Bankası İnternetten Kredi Başvurusu konulu yazımızı okuyabilir ve İş Bankası ‘nın en son güncel kredi tekliflerini öğrenebilirsiniz.