İş Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma (İlk Kez Kullanacaklar İçin)

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmet kanallarına sürekli güncellemeler yaparak iş süreçlerini giderek daha basit hale getiren İş Bankası işlemleri ne kadar basit tutmaya çalışırsa çalışsın, ilk defa kullanacakların çeşitli kafa karışıklıklarıyla karşılaşması oldukça normaldir. Bu kapsamda İş Bankası internet bankacılığı şifre alma işlemine ilk kez kullanacaklar için değinmek, yapılması gerekenleri sade şekilde anlatmak yararlı olacaktır.

Bireysel İnternet Bankacılığı

Bireysel internet bankacılığı uygulamasını kullanmak isteyen müşterilerin bunu yapmak için müşteri numarası ve internet bankacılığı uygulama şifresine ihtiyacı vardır. Müşteri numarasını bilmeyenler bunun yerine TC kimlik numaralarını kullanabilirler, internet bankacılığı şifresini almanın ise birden fazla yolu vardır.

İnternet Bankacılığı Uygulamasından Şifre Alma

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapmak için ihtiyaç duyulan şifreyi almanın en basit yöntemlerinden birisi yine internet bankacılığı uygulamasını kullanmaktır. İş Bankası’nın internet sitesi veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden bireysel internet bankacılığı bağlantısına tıklayan müşteriler açılan sayfada Şifrem Yok / Unuttum bağlantısını görecektir, bu bağlantıya tıklamaları halinde açılan sayfada anında şifre aracına giriş yaptıklarını görecekler. Anında şifre aracında takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Müşteri numarası veya bilinmiyorsa TC kimlik numarası, hesap sahibinin cep telefonu numarası ve doğrulama kodu girildikten sonra devam butonuna basılır,
  2. Hesap sahibinin kişisel bilgileri teyit edilir ve devam butonuna basılır,
  3. Hesap sahibinin cep telefonuna iletilen doğrulama kodu anında şifre aracına girilir ve devam butonuna basılır,
  4. Hesap sahibinin cep telefonu numarasına banka tarafından oluşturulan bir SMS daha gönderilir, bu SMS’in içerisinde tek kullanımlık şifre yer alır,
  5. Son gelen SMS’in içerisinde yer alan tek kullanımlık şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılır.

İnternet bankacılığı uygulamasına tek kullanımlık şifreyle giriş yapıldığında bunun hemen yenisiyle değiştirilmesi istenir. Bu değişikliği yaptıktan sonra internet bankacılığı uygulamasını kullanmaya başlamak için yapmanız gereken her şeyi yapmış olursunuz.

Çağrı Merkezinden Şifre Alma

İnternet bankacılığı şifresi almanın diğer bir yolu da çağrı merkezinden yararlanmaktır. İnternet bankacılığı şifresini almak için çağrı merkezini kullanacak tüketiciler 0850 724 0 724 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanmadan önce bireysel ATM ya da kredi kartına ilişkin gerekli güvenlik teyitlerini vermelidir.

Bu güvenlik teyidini verip müşteri temsilcisine bağlanıldığında anında şifre aracında olduğu gibi banka tarafından otomatik olarak oluşturulan bir SMS’in içerisinde yer alan şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılabilir.

is bankasi internet bankaciligi sifre nasıl alinir
is bankasi internet bankaciligi sifre nereden alinir

Ticari İnternet Bankacılığı

İnternet bankacılığı uygulamasını kullanabilecek ticari kişilerin öncelikle bu hizmet kanalını kullanıma açmış olması gerekmektedir. Ticari internet bankacılığı hizmet kanalını kullanıma açmak için şubeye başvuru yapılması gerekir, şubeye hizmet kanalının açılması için başvuru yapıldıktan sonra yine şubeden, internet bankacılığı uygulamasından, ATM’den ya da çağrı merkezinden tek kullanımlık internet bankacılığı şifresi belirlenebilmektedir.

Şubeden

Şube personeline internet bankacılığı uygulamasına giriş yapabilmek için gerekli tek kullanımlık şifreyi oluşturup size göndermesini isteyebilirsiniz. Personel, bu isteğinizi bankaya iletecek ve banka tarafından otomatik olarak oluşturulan şifre size SMS olarak gelecektir. Bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptığınızda şifrenizi yeni ve kalıcı bir tanesiyle değiştirmeniz istenir.

İnternet Bankacılığı Uygulamasından

İş Bankası’nın internet bankacılığı uygulamasından veya mobil bankacılık aplikasyonundan da anında şifre belirlenebilmektedir. Bunun için internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılan sayfada yer alan Şifremi Unuttum / Şifrem yok bağlantısına tıklanması gerekir. Bu bağlantıya tıklanıldığında anında şifre sayfasına yönlenilecektir.

Anında şifre aracına giriş yapıldığında sorulan soruları kişisel bilgilerinizle ve bireysel kartınızla yanıtlamanız gerekir. Eğer bilgileri doğru şekilde girdiğiniz halde uyarı alıyorsanız bu durumda hesaba yetkili olarak tanımlanmamış olabilirsiniz, birkaç deneme yaptıktan sonra halen aynı hatayla karşılaşırsanız şubeye giderek hesap yetkilisi tanımının kontrol edilmesini isteyebilirsiniz.

Şube personeli kısa süre içerisinde problemi çözecek, size internet bankacılığı uygulamasına giriş yapabilmeniz için gerekli olan şifreyi oluşturacaktır.

Bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra hemen yeni bir tane şifreyle değiştirmeniz istenir. Bu değişikliği yaptıktan sonra internet bankacılığı uygulamasını kullanmak için yapmanız gereken her şeyi yapmış olursunuz.

Sitemiz içerisinden İş Bankası Maximum TEMA Kredi Kartı özelliklerini https://internetbankaciligi.tv/is-bankasi-maximum-tema-kredi-karti/ içerisinden kısa sürede inceleyebilirsiniz.