İş Bankası İnternet Bankacılığı İşCep EFT İşlem Ücretleri-Saatleri

Mobil ve internet bankacılığı uygulaması üzerinde sürekli güncellemelere imza atan ve her güncellemesiyle internet bankacılığı hizmetini müşterileri için daha kullanışlı hale getiren İş Bankası çeşitli bürokratik gerekçelerle bazı işlemlerin internet bankacılığı uygulaması üzerinden yapılmasına imkan tanıyamamaktadır. Bu kapsamda İş Bankası internet bankacılığı İşCep EFT işlem ücretleri ve EFT ile ilgili bilinmesi gereken diğer detaylara değinmek yararlı olacaktır.

is bankasi internet bankaciligi eft saatleri
is bankasi internet bankaciligi eft ucretleri

İş Bankası EFT İşlemi

Gönderen İş Bankası, alıcı farklı bir banka müşterisi olduğunda gerçekleştirilen bu para transferi işlemine elektronik fon transferi ya da EFT denilmektedir. EFT işlemi bankalar arasında gerçekleşen bir işlem oldğu için bu işleme Merkez Bankası’nın aracılık etmesi gerekir ve bu sebeple ilgili hizmetin sadece Merkez Bankası’nın çalışma saatleri içerisinde verilmesi mümkün olur.

EFT Ücretleri

İş Bankası müşterileri internet bankacılığı uygulaması üzerinden veya İşCep mobil bankacılık uygulaması üzerinden gerçekleştirecekleri EFT işlemleri için 5.1 TL ücret ödemesi yapmak durumundadır. Para transferi yapan müşterinin şubesi KKTC ise bu durumda para transferinin gerçekleşmesi için 9.4 TL ücret ödemesi yapılması gerekir.

EFT Saatleri

İş Bankası müşterileri elektronik fon transferi yapmak için sadece Merkez Bankası’nın çalışma saatleri içerisinde aksiyon alabilir, bu saat aralığında verilmeyen EFT emirleri gelecekte gerçekleşecek bir ödeme emri olarak kaydedilir ve bir sonraki ilk iş gününde gerçekleşir.

İş Bankası müşterilerinin iş günlerinde 08:30 ile 17:00 arasında EFT emri vermesi halinde bu para transferi aynı gün içerisinde karşı hesaba ulaşır. 16:00’dan sonra yapılan EFT işlemleri geç EFT olarak anılır ve 5.1 TL yerine 7.5 TL ücret ödemesi yapılması gerekir.

EFT Limiti

İş Bankası müşterilerinin internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden gerçekleştirebileceği EFT’nin limiti 100 bin TL’dir. Bu limit tüm müşterilere İş Bankası tarafından hesap açılışı sırasında otomatik olarak atanan bir limittir ve yükseltilmesi ya da düşürülmesi mümkündür.

Günlük EFT limitini yükseltmek isteyen İş Bankası müşterilerinin en yakın İş Bankası şubesine gitmesi ve limitini yükseltmek istediğiyle ilgili form doldurup imzalı olarak teslim etmesi gerekmektedir.

Buna karşın günlük işlem limitini düşürmek isteyen İş Bankası müşterilerinin hesabına ilişkin artırılmış bir güvenlik önlemi alıyor olması kaynaklı bu işlem için şubeye gitmesine gerek yoktur, çağrı merkezi ya da internet bankacılığı uygulaması üzerinden günlük EFT limiti istenildiği gibi düşürülebilir.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

Yapılan EFT’nin hatalı olduğu düşünülüyorsa bu işlemin iptali için bankaya başvuru yapılması gerekir. Eğer bilgilerde bir hata varsa yani IBAN ile isim soyisim bilgisi uyuşmuyorsa bu durumda ilgili para transferi zaten yapılamayacağı için kısa süre içerisinde muhtemelen iptal edilecektir, buna karşın tüm bilgiler doğru olduğu ve işlem gerçekleştiği halde para transferi iptal edilmek isteniyorsa bu durumda ilgili işlemin iptali için iki bankanın mutabık olması gerekmektedir. Bu mutabakat da ancak İş Bankası’na yapılan yazılı bir dilekçe sonrasında sağlanabilir. Dolayısıyla iptal ve iade ile ilgili tüm süreçler için bankaya başvuru yapılması gerekmektedir, başvuru yapılırken dilekçeye eklenecek belgelerden birisi de işlem dekontudur fakat bu dekontun internet bankacılığı uygulamasından yazıcı aracılığıyla çıkartılması değil şubeye gidilerek şube personelinden işlem dekontu olarak alınması gerekmektedir.

İş Bankası İnternetten 20 Bin TL Kredi Başvurusu ile ilgili gerekli bilgileri https://internetbankaciligi.tv/is-bankasi-internetten-kredi-basvurusu/ içerisinden inceleyebilirsiniz.