İş Bankası İnternet Bankacılığı İlk Giriş Detaylı Anlatım

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmet kanallarında sürekli güncellemeler yaparak dijital bankacılık faaliyetine etkin şekilde devam eden İş Bankası bu kapsamda ilk kullanımı ne kadar basit tutmaya çalışsa da çeşitli durumlarda müşterilerin kafalarının karışması olasıdır. Bu açıdan ilk defa internet bankacılığı uygulaması kullanacak müşteriler için İş Bankası internet bankacılığı ilk giriş detaylı anlatım olarak değinmek ve yapılması gerekenleri birer birer anlatmak yararlı olacaktır.

Bireysel İnternet Bankacılığı Uygulaması

Bireysel internet bankacılığı uygulamasını kullanacak tüketicilerin bunun için ihtiyaç duyduğu tek şey internet bankacılığı şifresidir. Bu şifreyi çeşitli hizmet kanalları üzerinden belirlemek mümkündür, bir defa internet bankacılığı şifresi belirlendikten sonra sürekli olarak bu şifreyi kullanmak mümkün olur.

İnternet Sitesi Üzerinden Şifre alma

Bireysel internet bankacılığı uygulamasına giriş yapmak için şifre almak isteyen müşterilerin istifade edebileceği hizmet kanalı internet sitesidir. İnternet sitesi üzerinden bireysel internet bankacılığı uygulama şifresi alan tüketiciler bu şifreyle hesaplarına giriş yapıp kontrol sağlayabilir. Şifre almak için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  1. İş Bankası’nın internet sitesine ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılır.
  2. Bireysel internet bankacılığı bağlantısına tıklandıktan sonra açılan sayfada Şifrem Yok / Unuttum bağlantısına tıklanır ve anında şifre aracına giriş yapılır.
  3. Anında şifre aracına giriş yapıldığında TC kimlik numarası, hesap sahibinin cep telefonu numarası ve türevi bilgiler doldurulur devam butonuna basılır,
  4. Bu adımda hesap sahibinin kişisel bilgileri teyit edilir ve cep telefonuna gönderilen güvenlik SMS’inin içerisinde yer alan kodu paylaşmanız istenir,
  5. Bu paylaşımı yapıp devam butonuna bastıktan sonra işlemin son adımında banka tarafından bir SMS daha gönderilir ve bu SMS’in içerisinde internet bankacılığı uygulamasını kullanabileceğiniz şifre yer alır.

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapacağınız bu şifreyle hesabınıza ilk girişinizi yaptığınızda şifrenizi hemen yenisiyle değiştirmeniz istenir, bu değişikliği yaptıktan sonra internet bankacılığı uygulamasını sürekli olarak kalıcı şifrenizle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Çağrı Merkezinden Şifre Alma

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapılacak şifreyi almanın diğer bir yolu da çağrı merkezidir. Çağrı merkezine bağlandığınızda sesli yanıt sistemi üzerinden bireysel ATM ya da kredi kartınıza ilişkin çeşitli bilgileri girmeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra güvenlik teyidini vermiş sayılırsınız ve müşteri temsilcisine bağlanarak anında şifre alabilirsiniz.

Şifre Aldıktan Sonra

Çağrı merkezi veya internet bankacılığı anında şifre aracı üzerinden şifre aldıktan sonra hesabınıza giriş yaptığınızda yeni ve kalıcı bir şifre belirlemeniz istenir. Belirleyeceğiniz bu şifreyle birlikte internet bankacılığı şifrenizi kalıcı olarak belirlemiş olursunuz, yapmanız gerekenleri tamamlamış olursunuz.

Ticari İnternet Bankacılığı Uygulaması

Ticari internet bankacılığı uygulaması kullanacakların öncelikle en yakın şube üzerinden internet bankacılığı hizmet kanalını aktif hale getirmiş olması gerekmektedir. Ticari internet bankacılığı hizmet kanalını aktif hale getirdikten sonra şubeden, çağrı merkezinden veya internet bankacılığı uygulaması üzerinden şifre alınabilir fakat ilk şifrenin şubeden alınması tavsiye edilmektedir.

is bankasi internet bankaciligi ilk giris nasil yapilir
is bankasi internet bankaciligi ilk giris nereden yapilir

İnternet Bankacılığı Uygulamasından

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapmak için gerekli şifreyi almak için öncelikle İş Bankası’nın internet sitesine girilir, ekranın sağ üst kısmında yer alan Ticari bağlantısına tıklanır. Açılan sayfada Şifrem Yok / Unuttum bağlantısına tıklanır ve anında şifre aracına erişilir.

Anında şifre aracının ilk adımında hesaba ilişkin çeşitli bilgiler sorulacaktır, bu bilgileri yanıtlarken kişisel bilgilerinizi kullanmanız gerekir. Örneğin kartınıza ilişkin bir soru sorulduğunda bunu bireysel kartınızla teyit edebilirsiniz, hesap yetkilisi olarak tanımlandığınız için bu işlemlere yetkili sayılırsınız. Eğer bilgilerinizi doğru şekilde girdiğiniz halde hata mesajıyla karşılaşıyorsanız hesap yetkilisi olarak tanımlanmamış olabilirsiniz, şubeye giderek bu durumu düzeltmeniz gerekir.

Anında şifre aracında sizden istenen bilgileri doğru şekilde girip işlemleri tamamladıktan sonra son adımda hesap sahibinin cep telefonu numarasına banka tarafından oluşturulan bir SMS gönderilir. Bu SMS’in içerisinde internet bankacılığı uygulamasına ilk girişi yapmanızı sağlayacak tek kullanımlık şifre bulunmaktadır. Bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptığınızda hemen yenisiyle değiştirmeniz istenir ve bu değişikliği yaptıktan sonra internet bankacılığı hizmet kanalını aktif hale getirmiş, kalıcı şifrenizi belirlemiş olursunuz.

Çağrı Merkezinden Şifre Alma

Ticari internet bankacılığı şifresini çağrı merkezi üzerinden almak isteyen müşterilerin 0850 724 0 724 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir. Müşteri temsilcisine bağlanmadan önce bireysel ATM ya da kredi kartıyla gerekli güvenlik teyidinin verilmesi gerekmektedir. Güvenlik teyidini verip müşteri temsilcisine bağlanıldığında internet bankacılığı uygulamasına ilk girişin yapılacağı şifre de belirlenmiş olur.

Ayrıca İş Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir? Yazımızı merak ediyorsanız https://internetbankaciligi.tv/is-bankasi-internet-bankaciligi-sifresi-nasil-degistirilir/ içerisinden inceleyebilirsiniz.