ING Bank İnternet Bankacılığı Şifre Alma (2205 SMS)

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmet kanallarını her geçen gün daha kullanışlı hale getiren ING Bank’ın pek bilinmeyen, ancak oldukça ilgi çekici bir servisi de vardır. ING Bilginize Servisi isimli bu faaliyet kapsamında müşteriler kart hareketleri, hesap bilgileri, bakiye bilgisi ve türevi konularda uygulamaya giriş yapmadan SMS üzerinden bilgi talebinde bulunabilme imkanına sahip olur. Bu açıdan hesaba ilişkin sadece izleme yetkisi verilen bu servisin nasıl kullanılacağına, ING Bank internet bankacılığı şifre alma işlemine değinmek yararlı olacaktır.

ING Bilginize Servisi Nedir (2205 SMS)

Mevduat hesapları, kart bilgileri ya da türevi hesaba ilişkin bilgi talebinde bulunulabilecek çeşitli konularda uygulamaya giriş yapılmasına gerek kalmadan SMS üzerinden bilgi talep edilmesini ve alınmasını mümkün kılan servise ING Bilginize Servisi denilmektedir. Bu servis sayesinde bilgi talebinde bulunabileceğiniz işlemler şunlardır:

 • Hesap Hareketleri
 • Hesaba EFT/Havale
 • Hesaba Nakit Yatırılması
 • Hesaba Maaş Yatması
 • Hesaptan Çek Ödemesi
 • Tahsil Edilen Çek Tutarının Hesaba Yatırılması
 • Kredi Kartı Hareketleri
 • Kredi Kartı Harcaması
 • Kredi Kartından Yapılan Online İşlemler
 • Kredi Kartına İade Yapılması (İşlem iptali vb durumlarda)
 • Kredi Kartından Nakit Avans İşlemleri
 • Kredi Kartından Taksitli Avans İşlemleri
 • Ek Kart Harcaması
 • Ek Karta İade Yapılması (İşlem iptali vb durumlarda)
 • Otomatik / Düzenli Ödemeler ve Bildirimler
 • Fatura Ödemeleri
 • Kredi Ödemeleri
 • Kredi Kartı Ödemeleri
 • Kredi Kartı Hesap Ekstresi
 • Kredi Borcu Hatırlatma
 • Düzenli Ödemeler (Kira, okul taksidi vb)
 • Otomatik / Düzenli Ödemenin Gerçekleşmemesi

Bilginize servisi üzerinden bir başvuru yapamaz, aksiyon emri veremezsiniz sadece bilgi talebinde bulunabilirsiniz, dolayısıyla internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş için gerekli şifrenin alınması için de bu hizmet kanalı kullanılamamaktadır.

ING Bilginize Servisi Başvuru

ING Bilginize Servisi 2205 SMS başvurusu yapmak, yukarıdaki konularda yapacağınız bilgi taleplerini SMS ile yapmak istiyorsanız SMS BILGI yazıp 2205’e mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.  Servise başvuru ya da kullanım tamamen ücretsizdir, müşteriler ilgili hizmetten herhangi bir bedel ödemeksizin yararlanabilir.

İnternet Bankacılığı Şifresi Alma

ING Bank müşterileri internet bankacılığı uygulama şifresi veya mobil bankacılık şifresi almak için bilginize servisinden yararlanamamaktadır. Bu servisin tek kullanım amacı hesaba ilişkin bilgilendirme talebinde bulunulmasıdır. Bu açıdan internet bankacılığı şifresi almak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir.

1. Adım: İnternet Bankacılığı Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulaması için henüz başvuru yapmadıysanız ilk yapmanız gereken internet bankacılığı hizmet kanalının aktif hale gelmesi için başvuru yapmaktır.

ING Bank’ın internet bankacılığı uygulama sayfasına giriş yaptıktan sonra giriş butonunun hemen altındaki yardım istiyorum bağlantısına tıklamanız halinde açılan seçeneklerden İnternet Şubesi’ni ilk defa kullanacağım seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. İşleme devam etmek için ATM ya da kredi kartınız varsa ING Kredi Kartım / Nakit Kart’ım var seçeneğini seçmelisiniz.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa yapmanız gereken tek şey 0850 222 0 600 numaralı çağrı merkezini aramak ve internet bankacılığı şifresini çağrı merkezinden almaktır.

2. Adım: İlk Şifrenin Alınması

ATM ya da kredi kartım var seçeneğine tıkladıktan sonra açılan sayfada ilk olarak işlem yapmak istediğiniz kartın ilk 6 ve son 4 rakamı sorulur, daha sonra hesaba tanımlı cep telefonu numarasını girmeniz istenir. Bu bilgileri doğru şekilde girip ilerle butonuna basmanız halinde hesaba tanımlı cep telefonu numarasına gönderilen SMS’in içerisindeki kodu doğrulamanız istenecektir. Gerekli doğrulamayı yaptıktan sonra ilerle butonuna basmanız halinde yine ING Bank’tan bir mesaj gelecek ve içerisinde internet bankacılığı uygulamasına ilk girişinizi yapmanızı mümkün kılacak tek kullanımlık şifre yer alacaktır.

3. Adım: Tek Kullanımlık Şifrenin Değiştirilmesi

İnternet bankacılığı uygulamasına bir önceki adımdaki şifreyle giriş yaptıktan sonra bu şifreyi hemen yeni ve kalıcı bir tanesiyle değiştirmeniz istenir. Yapacağınız bu değişiklik sonrasında internet bankacılığı uygulaması için kalıcı şifrenizi belirlemiş olacak ve aktivasyon işlemini tamalmayacaksınız.

ing bank internet bankaciligi aktivasyon
ing bank internet bankaciligi sifre

2205 SMS’ler Gelmiyor

Eğer ING Bank tarafından gönderilen mesajlar cep telefonunuza gelmiyorsa SIM blokenizinin olması muhtemeldir. SIM blokenizi kaldırmak için yapmanız gereken tek şey internet bankacılığı uygulaması giriş sayfasındaki yardım istiyorum bağlantısına tıklamak ve açılan sayfada Sim kartımın blokesini kaldırmak istiyorum seçeneğini işaretlemektir. Bu işaretlemeyi yaptıktan sonra işlemin ilk adımında ATM ya da kredi kartınızın ilk 6, son 4 rakamı sorulacak, son kullanma tarihi, güvenlik kodu ve hesaba tanımlı cep telefonu numarasını girmeniz istenecektir. Bu bilgileri doğru şekilde girip ilerle butonuna basmanız halinde bir sonraki adımda sim blokenizin kaldırıldığı bilgisi verilecek ve banka tarafından gönderilen mesajlar tekrar iletilmeye başlayacaktır.

Eğer sim blokeniz olmadığı halde mesajlar telefonunuza gelmiyorsa operatörünüzle iletişime geçmelisiniz. Bazı durumlarda operatörlerin güvenlik uygulamalarının banka mesajlarını engellediği sorunla karşılaşılabilmektedir.

Ayrıca Burganbank İnternet Bankacılığı Aktivasyon Yapmak hakkında merak edilen bilgilere https://internetbankaciligi.tv/burganbank-internet-bankaciligi-aktivasyon-yapmak/ içerisinden bakabilirsiniz.