ING Bank İnternet Bankacılığı Havale EFT (Detaylı Anlatım)

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmet kanallarında sürekli güncellemeler yaparak bu uygulamaların kullanımını müşterileri için daha basit hale getiren ING Bank, ne kadar basit tutmaya çalışırsa çalışsın çeşitli kafa karışıklıklarının yaşanması oldukça normaldir. Bu açıdan en temel bankacılık işlemlerinden olmaları itibariyle ING Bank internet bankacılığı havale EFT işlemine değinmek, konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

ING Bank EFT İşlemi

Gönderen kişi ING Bank müşterisi, alıcı farklı bir banka müşterisi olduğunda gerçekleştirilen bu para transferine elektronik fon transferi ya da kısaca EFT denilmektedir. EFT iki banka arasında gerçekleşen bir para transferi olduğu için bu işleme mevzuat gereği Merkez Bankası’nın aracılık etmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın aracılık ettiği bir işlemin de mesai saatleri içerisinde gerçekleşmesi mümkün olur.

EFT Nasıl Yapılır

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden EFT yapmak isteyen müşteriler hesabına giriş yaptıktan sonra takip etmesi gereken adımlar aynıdır. İşlemler sırasıyla şu şekildedir:

  1. Menüden para transferleri sekmesinin altında yer alan EFT bağlantısına tıklanır ve para transferi yapılacak kişinin ad soyad, IBAN bilgisi girilir ya da tanımlı alıcılardan bir tanesinin seçilmesi istenir,
  2. İşlemin ne zaman gerçekleşeceği, ne kadar para transfer edileceği belirtilir,
  3. İşlemin hangi hesaptan gerçekleştirileceği seçilir,
  4. Yapılacak para transferinin özet bilgisi kontrol edilir, bilgilerde herhangi bir yanlışlık yoksa işleme onay verilir,
  5. İşlem referans numarası oluşturulur ve ilgili işlemin kaydedilip kaydedilmeyeceği sorulur, eğer aynı kişiye ileriki bir tarihte de para transfer edecekseniz işlemi kaydetmeniz halinde bir sonraki sefer çok daha kısa süre içerisinde para transfer etmeniz mümkün olur.

EFT Limitleri

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmet kanallarının güvenliğini sağlamakla yükümlü olan ING Bank, bu uygulamaların yazılımsal güvenliğini sağlasa da müşterilerin bazı sorumlulukları bulunur.

Örneğin internet bankacılığı uygulaması şifresinin kimseyle paylaşılmaması, cep telefonuna ya da bilgisayara şifre koyulması vb. güvenlik prosedürlerinin yerine getirilmesinden tamamıyla müşteri sorumludur. Bu sorumluluğun yerine getirilmemesi ve kötü kişilerin hesaba eriştiği en kötü senaryonun yaşatacağı zararı minimize etmek için bankalar hesaplara günlük işlem limiti de atar. Bu işlem limitleri yukarı ya da aşağı yönlü değiştirilebilir.

ING Bank müşterileri gün içerisinde 100 bin TL’ye kadar EFT yapma imkanına sahiptir. Bu EFT limitinin yeterli olmaması halinde en yakın ING Bank şubesine gidip imzalı bir formla bu limitin yükseltilmesini sağlayabilirsiniz, limitin yükseltilmesi hesabın güvenliğine ilişkin bir prosedür olduğu için imzasız yapılamamaktadır.

EFT Ücretleri ve Saatleri

EFT iki banka arasında gerçekleştirilen bir işlem olduğu için bunun sadece belirli saatler arasında yapılması mümkündür. ING Bank müşterileri 09:00 ile 17:15 arasında yaptıkları EFT’nin aynı gün içerisinde karşı hesaba geçmesini sağlayabilir. 16:00 ile 17:15 arasında yapılan EFT’ler geç EFT olarak tanımlanır.

ING Bank, internet bankacılığı üzerinden 09:00 ile 16:00 arasında yapılan EFT’ler için 5.25 TL ücret talep etmektedir, 16:00 ile 17:15 arasında yapılan EFT’lerden 7.75 TL ücret talep edilmektedir. Mesai saati dışında yapılan ya da ileri tarihli olarak verilen EFT emirleri için 4 TL işlem ücreti alınmaktadır.

Mobil bankacılık uygulaması üzerinden 09:00 ile 16:00 arasında yapılan EFT’lerden 5.25 TL ücret talep edilir, 16:00 ile 17:15 arasında yapılan EFT’ler geç EFT olarak isimlendirilir ve 7.75 TL ücret talep edilir. Mesai saatleri içerisinde yapılmayan ya da ileri tarihli olarak verilen EFT emirleri için 3.30 TL ücret talep edilmektedir.

ing bank internet bankaciligi havale
ing bank internet bankaciligi eft

ING Bank Havale İşlemi

Gönderen kişi ING Bank, alıcı da ING Bank müşterisi olduğunda gerçekleştirilen bu para transferine havale denilmektedir. Havale banka içerisinde gerçekleştirilen bir işlem olduğu için resmi ve idari tatil günleri de dahil olmak üzere yılın 365 günü gerçekleştirilebilir ve paranın anında alıcıya teslim edilmesi mümkün olur.

Havale Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden havale yapmak isteyen ING bank müşterilerinin hesabına giriş yaptıktan sonra sırasıyla şu işlemleri gerçekleştirmesi gerekir:

  1. Para transferleri sekmesinin altında yer alan havale bağlantısına tıklanır ve işlemin hangi hesaptan gerçekleştirileceği seçilir,
  2. Alıcının tanımlı alıcılarda kayıtlı olup olmadığı sorulur, eğer kayıtlı değilse alıcının adı soyadı ve IBAN bilgisi talep edilir,
  3. Ne kadar para transfer edileceği ilgili transferin ne zaman gerçekleşmesinin istendiği belirtilir,
  4. İşlem özet bilgisi kontrol edilir ve herhangi bir yanlışlık yoksa işleme onay verilir,
  5. İşlem gerçekleşir ve alıcının tanımlı alıcılara kaydedilip kaydedilmeyeceği sorulur.

Havale Limitleri

ING Bank müşterileri gün içerisinde farklı bir banka hesabına 100 bin TL’ye kadar havale yapabilmektedir, virman için sınır yoktur. Günlük işlem limitini değiştirmek isteyen müşterilerin en yakın ING Bank şubesine giderek günlük işlem limiti artışıyla ilgili form doldurması ve imzaladığı bu formu bankaya teslim etmesi gerekmektedir.

Havale Ücretleri ve Saatleri

Havale herhangi bir saate tabi olmaksızın, 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilir ve yapılan para transferi anında karşı hesaba geçer. ParaMara uygulaması aracılığıyla yapılan havalelerden hiçbir ücret alınmaz, tamamen ücretsiz şekilde havale yapılır.

Mobil bankacılık uygulaması üzerinden havale yapılmak istendiğinde 2.50 TL ücret talep edilir, eğer ilgili havale ileriki bir tarih için emir olarak kaydedilirse bu işlem için 1.50 TL ücret alınır.

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden yapılan havalelerden 2.50 TL ücret talep edilir, eğer yapılan havale geleceğe ilişkin bir emir olarak kaydedilirse bu durumda ilgili işlem için 1.50 TL ücret talep edilecektir.

Burganbank İnternet Bankacılığı Aktivasyon İşlemi detaylarına https://internetbankaciligi.tv/burganbank-internet-bankaciligi-aktivasyon-islemini-yapma-hemen-onay/ içerisinden bakabilirsiniz.