ING Bank İnternet Bankacılığı EFT Limitini Yükseltme ve Azaltma

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmet kanallarında her  geçen gün yaptığı güncellemelerle ilgili hizmetlerin kullanımını müşterileri için giderek kolaylaştıran ING Bank, bu hizmet kanallarının güvenliğini de sağlamak durumundadır. Bankalar müşterileri için tüm yazılımsal ve teknik güvenlik önlemlerini alsa da internet bankacılığı şifresinin ve cihazın güvenliğinin sağlanması gibi konularda müşterilerin de sorumluluğu bulunur. Bu gibi sorumlulukların müşteri tarafından yerine getirilmemesi durumunda ortaya çıkabilecek zarar en kötü senaryo olarak tasvir edilir ve buna önlem olarak müşteri hesaplarına günlük işlem limiti atanır. Bu kapsamda ING Bank internet bankacılığı EFT limitini yükseltme ve azaltma işlemine değinmek, konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

ING Bank EFT Limiti

ING Bank müşterileri için otomatik olarak günlük 100 bin TL’lik limit atamaktadır. Bu limitin yukarı ya da aşağı yönde değiştirilmesi mümkündür ve ikisi için de farklı bir prosedürün takip edilmesi gerekliliğinden dolayı ayrı ayrı değerlendirmek yararlı olacaktır.

ING Bank EFT Limiti Yükseltme

ING Bank müşterileri günlük ya da aylık EFT limitini yükseltmek isterse bunun için en yakın ING Bank şubesine gitmek durumundadır. Günlük işlem limitinin artırılması internet bankacılığı uygulaması ve hesaba ilişkin bir güvenlik önleminin zayıflatılması anlamı taşıdığı için mevzuat gereği bunun şube haricinde ya da imzasız bir şekilde yapılması mümkün değildir. Gerektiği durumlarda müşterilerin imzalı faks aracılığıyla da limit artırım talebinde bulunması mümkündür, bu nedenle herhangi bir durumda günlük EFT limitinin arttırılamaması gibi bir durumla karşılaşılması pek olası değildir.

ING Bank Günlük EFT Limitini Düşürme

Günlük EFT limitini düşürmek isteyen ING Bank müşterilerinin bunun için imzalı bir forma ya da şubeye gitmesine gerek yoktur. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilecek günlük EFT limitinin düşürülmesi hesabın güvenliğine ilişkin bir artış anlamı taşıdığı için bunun çağrı merkezi üzerinden yapılması mümkündür. Günlük işlem limiti istenilen miktara kadar düşürülebilir, ancak tekrar eski haline getirilmek yani yükseltilmek istenirse yine imzalı bir formla şubeye başvurulması gerekecektir. Bu form yine şubeden temin edilir, nüfus cüzdanıyla şubeye gitmek yeterlidir.

ing bank internet bankaciligi eft limiti yukseltme
ing bank internet bankaciligi eft limiti azaltma

Bilinmesi Gerekenler (Alternatif Yöntem)

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamasına ek olarak telefon bankacılığı, şube vb. hizmet kanalları da bulunur ve bankalar her hizmet kanalı için ayrı limit belirler. Yani internet bankacılığı uygulaması üzerinden günlük işlem limitinizi doldurmuş olsanız bile telefon bankacılığı hizmet kanalı ya da şube hizmet kanalı üzerinden halen EFT yapabilirsiniz çünkü müşteri özelinde değil hizmet kanalı özelinde bir limit söz konusudur.

Bu açıdan 100 bin TL’lik internet bankacılığı günlük EFT limiti yetersiz gelen kullanıcılar yapacakları tek seferlik işlem 100 bin TL ile 200 bin TL arasındaysa telefon bankacılığı hizmetinden de faydalanabilir. Telefon bankacılığı hizmet kanalı üzerinden günlük 100 bin TL’ye kadar EFT yapılabilir. Dolayısıyla internet bankacılığı ve telefon bankacılığı olmak üzere iki farklı hizmet kanalı üzerinden iki parça halinde 200 bin TL’ye kadar EFT yapılabilir.

Bu çok zorunda kalmadıkça ya da gerekmedikçe tavsiye edilmez, ancak yapacak başka bir şey yoksa ve şubeye gidilemiyorsa EFT yapmak için tercih edilebilecek bir yöntem olarak akılda tutulması da iyi olacaktır.

Diğer banka olan Burgabank İnternet Bankacılığı Açma İçin İlk Şifre Alma hakkında bilgilere kısa süre içerisinde https://internetbankaciligi.tv/burganbank-internet-bankaciligi-acma-icin-ilk-sifre-alma/ adresinden bakabilirsiniz.