ICBC Turkey Online İhtiyaç Kredisi Başvurusu 20 Bin TL

Her geçen gün kullanımı artan internet bankacılığı uygulamalarının neredeyse her türlü bankacılık işlemini yerine getirebilmesi müşteriler için işleri ciddi şekilde kolaylaştırmaktadır. Yerine getirilebilecek işlerden birisi olarak ihtiyaç kredisi başvurusu da yapabilen tüketiciler bu sayede şubeye gitmelerine gerek kalmadan internet bankacılığı uygulaması içerisinden kredi başvurusu yapabilir hatta yine şubeye gitmesine gerek kalmadan çoğu zaman aynı gün içerisinde hesabına tahsis edilen kredisini kullanabilir.

Bu kapsamda müşterilerine internet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu imkanı tanıyan ICBC Turkey internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

ICBC Turkey İhtiyaç Kredisi

36 ay vade imkanıyla ve Hesaplı Kredi ismiyle müşterilerin kullanımına sunulan bu ürün için esnek ödeme planı avantajından yararlanmak da mümkündür. Kısa süre içerisinde yapılan başvuruyu değerlendirip krediyi tahsis eden ICBC Turkey, nadiren de olsa yapılan başvurunun sonuca bağlanabilmesi için müşteriyi şubeye davet edebilmektedir.

ICBC Turkey İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

2018 yılı Eylül ayı ortalarında Merkez Bankası tarafından yapılan son faiz arttırımlarına göre güncel olarak 20 bin TL lik bir kredinin geri ödemesini de hemen sizlerle paylaşalım.  ICBC Turkey aracılığıyla kredi kullanan tüketicilerin ödemesi gereken aylık faiz oranı % 2,55’tir. Bu faiz oranına ek olarak kredi toplam tutarına bağlı olarak değişecek şekilde % 0,5 oranında tek seferlik kredi tahsis ücreti ve kişinin yaşıyla kredinin toplam miktarına bağlı olarak değişen hayat sigortası prim ödemesini de yapması gereken tüketicinin 20 bin TL’lik kredi için maliyetleri şu şekilde olacaktır:

 • 12 ay vade için her ay 2058 TL, toplamda 24.806 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1207 TL, toplamda 29.073 TL,
 • 36 ay vade için her ay 924 TL, toplamda 33.379 TL ödeme yapılması gerekir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden kredi başvurusu yapmaya karar veren tüketicilerin önceden internet bankacılığı şifresi ya da mobil bankacılık parolası belirlemiş olması gerekmektedir. Eğer daha önceden bu parola belirlenmediyse banka çağrı merkezi aranmalı ve ilk tanımlama yapılmalıdır. İlk tanımlama sonrasında internet bankacılığı uygulamasına giren tüketiciler şu adımları takip ederek ihtiyaç kredisi başvurusu iletebilir:

 1. İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapılır,
 2. Krediler > Kredilerim sekmesi takip edilir ve ihtiyaç kredisi bağlantısına tıklanır.
 3. Hemen başvur denilir ve toplamda ne kadar kredi için kaç ay vadeyle ödeme yapılacağı belirlenir.
 4. Ekranda beliren örnek ödeme planı incelenir.
 5. İnceleme sonrasında ödeme planına onay verilir ve başvuru değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının büyük bir kısmı aynı gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır, ancak çeşitli sebeplerle bunun 1 iş günü sürmesi de mümkündür. Eğer ilettiğiniz kredi başvurusu aradan 1 iş günü geçmesine rağmen halen yanıtlanmadıysa bankanın çağrı merkeziyle iletişime geçerek başvurunun akıbetini sorgulayabilirsiniz.

Değerlendirme sonrasında olumlu yanıt alan tüketicilerin kredileri tahsis edilmeye hazır şekilde bekletilir ve tüketiciyle iletişime geçen banka onay verilmesi halinde haftasonu dahi olsa krediyi tüketicinin cari hesabına aktarır. Bu noktadan sonra kredinin ATM’den ya da şubeden çekilerek nakit olarak harcanması ya da ilgili hesaba bağlı bir kart yardımıyla fiziksel pos cihazlarında kullanılması mümkün olur.

Başvuru Neden Reddedilir?

Kredi başvurusunun reddedilmesinin birden fazla sebebi olabilir, ancak en sık karşılaşılan ret sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kredi notunun yeterince yüksek olmaması,
 • Yasal veya idari takipte olmak,
 • Gelir düzeyinin talep edilen krediden doğan aylık taksitleri ödemekte yetersiz kalması ya da kredi taksitlerinin gelir içerisinde % 30 – % 40’tan daha fazla yer tutuyor oluşu,
 • KYK, SGK ve çeşitli vergi borçlarının olması,
 • Talep edildiği halde kefil ya da teminat gösterilememesi.

İnternet bankacılığı üzerinden iletilen kredi başvurularında kredi notunun önemi çok büyüktür. Banka, ilgili değerlendirmenin çok önemli bir kısmını bilgisayar algoritmalarına bırakır ve algoritma da ağırlıklı olarak kredi notunun ve gelir düzeyinin etkili olduğu bir eşitlik sonucunda kişinin kredi kullanıp kullanamayacağını, ne kadar riskli kredi tahsisi yapılacağını belirler. Dolayısıyla gelirin ve kredi notunun yüksek olması yapılan başvurularının olumlu yanıtlanması konusunda çok ciddi bir faktördür.

Erken Ödeme İndirimi

BDDK, talep eden tüketicilerin ödeme planından caymasını ve kalan kredi borcunun tümünü erkenden ödemesini mümkün kılmıştır. Bu kapsamda erken ödeme yapmak isteyen tüketiciler kalan tüm borcun yalnızca ana para kısmını öder ve faizden muaf olur. Ne kadar indirim yapılacağı bulunulan aya kadar ne kadar faiz ödemesi yapıldığına bağlı olduğu için çağrı merkezini arayarak hesaplama yapabilir ya da ödeme planını inceleyebilirsiniz.

icbc online kredi basvurusu

Kredi İptal İşlemi

Tüketici hakları kanunu kapsamında kredi başvurusu yapan ve olumlu yanıt alan tüketicilerin bu krediyi iade etme hakkı vardır. Herhangi bir ceza, komisyon ya da faiz ödemesi yapmasına gerek kalmayan tüketicilerin hesabına yatan krediyi aynen bankaya iade etmesi ve hayat sigortası primi de dahil olmak üzere maliyetsiz şekilde süreci noktalaması mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey banka şubesiyle ya da çağrı merkeziyle iletişime geçerek iptal sürecinin başlaması için talep formu doldurmaktır.

Sitemizin İhtiyaç Kredisi bölümünü ziyaret ederek alternatif bankaların tekliflerine de göz atabilir, bu bankalar arasında en cazip tekliflerden birisini sunan Akbank Direkt Kredi Başvurusu konulu yazımızı okuyarak ödeme planı ve diğer şartlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.