ICBC İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi (Kısa Yol)

Her geçen gün daha fazla kullanılan internet bankacılığı uygulaması tüketiciler için kolaylık, bankalar için maliyetlerin düşmesi itibariyle büyük önem arz etmektedir. Kullanımı sırasında yaşanan teknik aksaklıklar ve çeşitli sorunların da yerinde çözümünü mümkün kılan bankalar bu sayede kullanıcı deneyimini daha da arttırmaktadır. Bu kapsamda internet bankacılığı hizmetinde yaşanan problemler için yerinde çözüm imkanı sağlayan bankalardan birisi olarak ICBC internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi, yeni şifrenin sağlaması gereken kriterler ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek isteyen tüketicilerin istifade etmesi gereken hizmet kanalları mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ve ICBC Turkey şubeleridir. Bu hizmet kanalları üzerinden yeni internet bankacılığı şifresinin nasıl belirlenebileceğine değinmeden önce belirlenecek yeni şirenin sağlaması gereken kriterleri belirtmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalıdır

Bankalar internet bankacılığı, mobil bankacılık, ödeme sistemleri ve türevi faaliyetle ilgili olan konuların güvenliğini sağlamaktan sorumludur ve bunu da ciddi bir başarıyla yerine getirir. Buna ek olarak tüketicinin sorumlulukları arasında da şifrelerin ve bankacılık hizmetlerinden yararlandığı ATM hariç elektronik cihazların güvenliğini sağlamak kalır. Dolayısıyla kolay tahmin edilebilir şifrelerden uzak durulmalı, kimseyle bilgi paylaşımı yapılmamalıdır:

  • En az 8 haneden oluşmalı ve içerisinde rakamla birlikte harflere de yer verilmeli,
  • Belirlenen son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmeli,
  • 123456, 987654 gibi ardışık rakamlara şifre içerisinde yer verilmemeli,
  • 1111, 2222 gibi tekrar eden rakamlar şifre içerisinde bulunmamalı.

Mobil Bankacılık Uygulamasından Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı hizmetinden yararlanmak isteyen tüketicilerin mobil bankacılık uygulaması üzerinden şifre değiştirmesi mümkündür. ICBC bankasının global olarak piyasaya sürdüğü mobil uygulamayı cep telefonlarına indiren tüketiciler bir defaya mahsus ülke ve dil seçimi yapmalı, ardından mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya başlamalıdır. Bu uygulamada şifremi unuttum butonuna tıklanması halinde kimlik bilgilerine ilişkin bazı tuşlalamaların yapılmasının, cep telefonu numarasının doğrulanmasının ardından yeni bir şifre belirlenmesi mümkün olacaktır.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği (Tavsiye Edilen)

ICBC Turkey ve bankanın hizmetlerinden yararlananlar şifre değişikliği yapılması için bankanın çağrı merkezinden yararlanılmasını tavsiye etmektedir. 444 00 50 numaralı çağrı merkezinden ICBC’yı arayan tüketiciler şifre işlemleri menüsüne giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsünden yeni bir şifre belirleyebilir. Yeni şifre belirlenmeden önce kimlik bilgilerine istinaden birkaç tuşlamanın yapılması gerekecektir. Bu tuşlamaları yaptıktan sonra gerekli güvenlik teyitleri verilmiş olduğundan banka tarafından otomatik olarak belirlenen internet bankacılığı şifresi hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına SMS olarak iletilecektir.

Şubeden Şifre Değişikliği

İnternet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek isteyen tüketicilerin istifade edebileceği yöntemlerden birisi de ICBC Turkey şubeleridir. ICBC Turkey şubelerine giden müşteriler yeni bir şifre oluşturulmasını isteyebilir. Banka tarafından otomatik olarak belirlenen yeni şifre cep telefonu numarasına SMS olarak gönderilecektir. İlgili şifreyle ilk giriş yapıldıktan sonra yenisiyle değiştirilebilir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Sim blokesinin olması, ATM ya da kredi kartının olmaması veya hesabın açıldığı sırada tanımlanan cep telefonu numarasına erişimin kaybedilmesi gibi sorunlar nedeniyle yeni internet bankacılığı şifresinin belirlenmesi hayli zor olabilir. Bu kapsamda yapılması gerekenlere değinmek zaman kaybedilmemesi adına yararlı olabilir.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa çağrı merkezinden işlem yapmanız gerekir. Şifre işlemleri menüsüne giriş yapıp internet bankacılığı şifre değiştirme alt menüsüne bağlandığınızda kimliğinize istinaden tuşlamamalar yaparak yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

icbc internet bankaciligi sifre degistirme

Eğer bankanın gönderdiği mesajlar size ulaşmıyorsa sim blokenizin olması muhtemeldir. Akıllı telefonunuzun yakın zamanda güncellenmesi, sim kartın çıkarılıp takılması ve telefona ilişkin bazı basit değişikliklerin ardından sim blokesi sorunuyla karşılaşılabiliyor. Bankanın şüpheli işlemlere karşı koruma sağlamak için otomatik olarak koyduğu sim blokesini çağrı merkezinden rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Eğer sim blokesini kaldırdığınız halde cep telefonunuza mesaj gelmiyorsa operatörünüzle görüşmelisiniz. Nadiren de olsa cep telefonu operatörü kaynaklı da mesajlar iletilemiyebiliyor.

Eğer hesap açtırdığınız telefona erişemiyorsanız bankaya giderek ıslak imzayla cep telefonu numarasının değiştirilmesini istemekten başka çareniz yok.

ICBC 20 bin TL İhtiyaç Kredisi Başvurusu konulu yazımızı okuyabilir ve bankanın güncel tekliflerini değerlendirebilirsiniz.