ICBC İnternet Bankacılığı EFT İşlem Ücretleri ve Saatleri

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarında sürekli güncellemeler yaparak kullanımını müşterileri için her geçen gün daha basit hale getiren ICBC bu açıdan dijital bankacılık faaliyetine başarıyla devam etmektedir. Özel bir mevduat bankası olması ve kar etmesi gerekliliğinden dolayı bazı bankacılık işlemlerinden masraf ve ücret talep eden ICBC’nin en temel bankacılık işlemlerinden birisi olan EFT işleminden de masraf alması kaçınılmazdır. Bu açıdan ICBC internet bankacılığı EFT ücretleri ve saatleri konusuna değinmek, EFT ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

ICBC EFT İşlemi

Gönderen kişi ICBC, alıcı farklı bir banka müşterisi olduğunda gerçekleştirilen bu para transferine elektronik fon transferi ya da kısaca EFT denilmektedir. EFT iki banka arasında gerçekleşen bir para transferi olduğu için bu işleme mevzuat gereği Merkez Bankası’nın aracılık etmesi gerekir.

EFT Ücretleri

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden EFT yapmak isteyen ICBC müşterileri bu işlem için 3 TL masraf ödemesi yapmak durumundadır. Yapılan işlemin miktarı önemli değildir, gerçekleştirilen her işlem için 3 TL masraf ödemesi yapılması gerekecektir.

EFT Saatleri

EFT’nin iki banka arasında gerçekleşen bir para transferi olması kaynaklı bu işleme Merkez Bankası’nın aracılık etmesi gerekir ve bu nedenle işlemin yalnızca iş günlerinde mesai saatleri içerisinde gerçekleşmesi mümkündür.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden EFT yapan müşteriler 09:00 ile 17:00 arasında yapacağı EFT’nin aynı gün içerisinde karşı hesaba aktarılmasını mümkün kılabilir, iş günlerinde yapılmayan ya da mesai saatleri içerisinde verilmeyen EFT emirleri bir sonraki ilk iş günü içerisinde gerçekleşecektir.

ıcbc internet bankaciligi eft ucreti
ıcbc internet bankaciligi eft saati

EFT Limiti

Bankalar mobil bankacılık ve internet bankacılığı gibi uygulamaların güvenliğini sağlamakla  yükümlüdür. Bu sorumluluğunu başarıyla yerine getirse ve oluşabilecek zararlara karşı güvence sağlasa da müşterilerin de sorumluluğunu yerine getirmesi gerekmektedir.

Örneğin akıllı telefon ya da bilgisayarın şifreyle korunması, halka açık alanlarda internet bankacılığı uygulamasının açık unutulmaması, internet bankacılığı şifresinin kimseyle paylaşılmaması müşterinin en temel sorumluluklarındandır. Bu sorumluluğun yerine getirilmemesi bankanın müdahil olabileceği bir konu değildir, ancak yine de oluşabilecek en kötü senaryoyu bu baz alarak günlük ve aylık işlem limitleri  belirler.

ICBC müşterileri de günlük ve aylık işlem limitlerine sahiptir. Bu limitler dahilinde sorunsuzca işlem yapılabilir fakat çeşitli durumlarda günlük ya da aylık işlem limitinin yetersiz olması mümkündür.

Eğer günlük ya da aylık işlem limitiyle ilgili bir uyarıyla karşılaşırsanız bu limiti yükseltmek için en yakın ICBC şubesine gitmeniz ya da 0212 335 51 99 numaralı ICBC Faks hattına imzalı bir faks çekmeniz gerekir. İşlem limitinin artırılması hesabın güvenliğiyle doğrudan ilgili olduğu için bu işlemin imzasız olarak gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Buna karşın günlük ya da aylık işlem limitini yüksek bulan, düşürmek isteyen müşterilerin şubeye gitmesi ya da faks çekmesi gerekmez. Limitin düşürülmesi hesabın güvenliğinin artması anlamına geleceği için yurt içinde 444 00 50, yurt dışında 0090 444 00 50 numaralı çağrı merkezini arayarak işlem limitinizi düşürebilirsiniz.

Ayrıca Anadolubank İnternet Bankacılığının EFT Limitini Yükseltmek bilgilerine https://internetbankaciligi.tv/anadolubank-internet-bankaciliginin-eft-limitini-yukseltmek/ içerisinden ayrıntılı şekilde bakabilirsiniz.