HSBC İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi (Kolay Yöntem)

Geçtiğimiz dönemlerde hayatımıza giren ve kısa sürede bankacılık sisteminin odak noktası haline gelen internet bankacılığı uygulamaları gerek bankaların maliyetlerini düşürmesi ve ürünlerini daha ucuza sunabilmesi gerekse kullanıcılara sağladığı kolaylıklar nedeniyle her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu kapsamda internet bankacılığının kullanımından doğan sorunların da yerinde çözümünü mümkün kılan bankalar şifre değiştirme, şifre belirleme, giriş problemleri ve çeşitli teknik aksaklıkların yaşanması durumunda şubeye gitmeden problemlerin çözülmesini mümkün kılmıştır.

Bu imkanı veren bankalardan birisi olarak HSBC internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi, süreç hakkında bilinmesi gerekenler ve yeni şifrenin sağlaması gereken kriterler gibi detaylara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı uygulamasına girişi mümkün kılan şifreyi yenisiyle değiştirmek ya da ilk internet bankacılığı şifresini tanımlayabilmek için istifade edilmesi gereken hizmet kanalları internet sitesi, çağrı merkezi ve HSBC şubeleri olarak sıralanabilir. Bu hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı şifresinin nasıl belirleneceğine değinmeden önce yeni şifrenin sağlaması gereken kriterlere değinmek ve bazı noktaları açıklığa kavuşturmak yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Belirlenecek yeni internet bankacılığı şifresi için sağlanması gereken çeşitli kriterler vardır. Bankalar internet bankacılığı ve hizmetin güvenliğini sağlamakla sorumluyken, tüketiciler de internet bankacılığı şifresinin ve ilgili hizmeti kullandığı elektronik aletin güvenliğini sağlamaktan sorumludur, bu kapsamda şifrenin kimseyle paylaşılmaması ve tahmin edilemez şekilde belirlenmesi çok önemlidir.

  • En az 8 rakamdan oluşmalı,
  • Daha önce belirlenen son 3 şifreden herhangi birisi olmamalı,
  • Şifre içerisinde 11111, 2222 gibi tekrar eden rakamlara yer verilmemeli,
  • 123456, 987654 gibi ardışık rakamlardan oluşmamalı.

İnternetten Şifre Değiştirme

HSBC müşterileri internet bankacılığı şifresini değiştirmek için kartıyla ya da kimlik bilgileriyle işlem yapabilir. Eğer kart sahibiyseniz yapmanız gereken HSBC’nin internet sitesine giriş yaptıktan sonra anında şifre bağlantısına tıklamak ve açılan sayfada kredi ya da ATM kartının son 6 hanesini, cep telefonu numarasını yazıp devam butonuna tıklamak. Bir sonraki adımda annenizin evlenmeden önce soyadının bazı karakterleri istenecek, daha önce son 6 hanesini girdiğiniz kartın arka yüzündeki 3 haneli CVV2 kodunu tuşlamanız talep edilecektir. Yeni şifre butonuna tıklamanız halinde kullanıcı koduyla birlikte şifreniz banka tarafından otomatik olarak oluşturulup cep telefonu numaranıza gönderilecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmenin diğer bir yöntemi de HSBC çağrı merkezini aramaktır. 0850 211 0 111 numaralı çağrı merkezi üzerinden hizmet veren HSBC’yi aradıktan sonra şifre işlemleri menüsüne girip internet bankacılığı şifre değişikliği alt menüsüne bağlanmak gerekir. Telefonun tuşları yardımıyla bazı kimlik bilgilerini tuşlamak ve güvenlik teyitlerini geçmek gerekir. İşlemin son adımında internet bankacılığı şifresi banka tarafından oluşturulup ilgili banka hesabının tanımlı olduğu cep telefonu numarasına gönderilecektir.

Şubeden Şifre Değişikliği

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen müşterilerin yararlanabileceği hizmet kanalından birisi de HSBC şubeleridir. Herhangi bir HSBC bank şubesine giderek yeni bir şifre talebinde bulunabilirsiniz. Belirlenecek şifre banka tarafından otomatik olarak belirlenecek ve hesabın kayıtlı olduğu cep telefonu numarasına gönderilecektir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

SMS blokesinin olması, ATM ya da kredi kartı sahibi olunmaması veya hesabın açıldığı cep telefonu numarasının değişmesi veya ilgili telefon hattına erişimin olmaması gibi sorunlar nedeniyle şifre değişikliği yapılamayabilir. Bu nedenle ilgili sorun ve önerilere ayrı ayrı değinmek yararlı olacaktır.

Eğer SMS blokeniz varsa yapmanız gereken bankanın çağrı merkezini aramaktır. Çağrı merkezi üzerinden ATM ya da kredi kartınıza istinaden şifre tuşlaması yaparak ya da müşteri temsilcisine bağlanıp bazı güvenlik teyitlerini vererek şifre değişikliği yapabilirsiniz.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa kimlik bilgilerinize istinaden tuşlamalar yaparak da yeni bir şifre değiştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken internetten şifre değiştirirken kartım yok butonunu seçmektir.

hsbc internet bankaciligi sifre degistirme

Eğer hesabı açtığınız cep telefonu numarasına erişemiyorsanız yeni cep telefonu numaranıza mesaj istemeniz mümkün değildir. Her halükarda mesajlar hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına gidecektir. Yapmanız gereken HSBC şubesine giderek ıslak imzayla cep telefonu numarasını değiştirmektir.

Bankanın gönderdiği SMS’ler size ulaşmıyorsa muhtemelen sim kartınızın değişmesi ya da cep telefonunuzun güncellenmesi nedeniyle bir uyumsuzluk olmuş, banka da telefonunuza ilişkin bir sorun olduğu düşüncesiyle hesabınızı korumak adına sim blokesi koymuştur. Böyle bir durumda yapmanız gereken çağrı merkezini aramaktır.

HSBC İhtiyaç Kredisi Başvurusu konulu yazımızı da okuyabilir, en son güncel faiz oranları üzerinden örnek hesaplamalara bakabilirsiniz.