HSBC İnternet Üzerinden Anında 20 Bin TL Kredi Başvuru

Gelişen teknolojinin en hızlı değişime uğrattığı sektörlerden birisi de bankacılık sektörüdür. İş maliyetlerini düşürmek ve müşteri memnuniyetini artırıp, daha iyi hizmet sunmak isteyen bankalar internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması başta olmak üzere çeşitli kanallar vasıtasıyla bankacılık işlemlerini yapılabilir hale getirmiştir.

Her geçen gün kullanımı artan ve kullanımının artmasıyla beraber şube ihtiyacını azaltan internet bankacılığı uygulamalarının en sık kullanıldığı işlemler EFT, havale, ekstre takibi, borç ödemesi ve ihtiyaç kredisi başvurusudur. Bu kapsamda ihtiyaç kredisi başvurusunun internet bankacılığı uygulaması üzerinden yapılmasına imkan veren bankalardan birisi olarak HSBC internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin bazı gereklilikleri yerine getiriyor olması gerekir. Bu gereklilikleri şu şekilde sıralamak mümkündür, ancak bununla sınırlı olmadığını bilmek de gerekir:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • En az 3 aydır, toplamda 6 ay SGK’lı çalışmış olmak,
 • Düzenli gelir sahibi olmak,
 • Yeterince yüksek kredi notuna sahip olmak veya yasal takip ya da idari takipte olmamak,
 • Vergi borcu bulundurmamak,
 • Geliri belgeleyebilmek.

Bankalar gerekli görmeleri halinde şubelerinin teminat talep etme hakkı olduğunu da belirtmektedir. Bu kapsamda bazı tüketiciler için şartlar arasına kefil göstermek ya da teminat vermek de dahil edilebilir, ancak başvurusunu internetten yapan çoğu kişi için teminat ya da kefil gösterilmesi gerekmemektedir.

HSBC İhtiyaç Kredisi Özellikleri

HSBC tarafından bireysel ihtiyaçların karşılanabilmesi için geliştirilen bu ürün kapsamında temin edilen nakit parayla türlü harcamaları yapmak mümkün olur. Basit birkaç prosedürün yerine getirilmesinin ardından tahsis edilen ihtiyaç kredisi için 36 ay vade imkanından yararlanılabilmektedir. Kısa süre içerisinde değerlendirilip yanıtlanan kredi başvurusu sonrasında hafta sonu dahi paranın çekilmesi mümkün olur.

HSBC İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

HSBC aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmaya karar veren tüketicilerin aylık % 2,93 oranında faiz ödemesi yapması gerekmektedir. Eğer sigorta ve finansman tahsis ücreti ödemesi yapılmak istenirse aylık % 2,76 faiz oranından yararlanılabilir, ancak faize ek olarak kredi toplam tutarının % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti ve hayat sigortası prim ödemesinin yapılması da gerekecektir. Sigorta ve finansman tahsis ücreti ödemesi yapmadan kredi kullanacak bir tüketicinin 20 bin TL’lik ihtiyacını karşılamak için kredi başvurusu yaptığı düşünülürse (2018 yılı Eylül ayı ortalarında Merkez Bankası tarafından yapılan son faiz arttırımlarına göre güncel olarak 20 bin TL lik bir kredinin geri ödemesini de hemen sizlerle paylaşalım.):

 • 12 ay vade için her ay 2072 TL, toplamda 24.860 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1248 TL, toplamda 29.942 TL,
 • 36 ay vade için her ay 988 TL, toplamda 35.567 TL ödeme yapılması gerekir.

İnternet Şubeden İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin daha önceden mobil bankacılık ya da internet bankacılığı uygulaması için şifre belirlemiş olması gerekmektedir. Daha önceden bu şifreyi belirlemeyen tüketiciler HSBC çağrı merkeziyle iletişime geçerek çağrı merkezi üzerinden yapacağı tuşlamalar yardımıyla internet bankacılığı şifresini belirleyebilir.

Şifreyi belirleyip internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldığında takip edilmesi gereken adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Krediler sekmesinin altında yer alan ihtiyaç kredisi ürünü seçilir,
 2. Ne kadarlık ve kaç ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanılmak istendiği belirlenir,
 3. İlgili vade ve toplam kredi tutarı oluşturulan örnek ödeme planı incelenir,
 4. Örnek ödeme planına onay verilir ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının neredeyse tamamı aynı gün içerisinde değerlendirilip yanıtlanır, ancak bazen bu süreç 1 iş günü kadar da sürebilir. Bu kapsamda başvuru ileten tüketicilerin en geç 1 iş günü içerisinde değerlendirme sonuçlarını almaları gerekir. Eğer başvuru ilettikten 1 iş günü sonra dahi kredi değerlendirme sonucunuz tarafınıza bildirilmezse HSBC çağrı merkezini arayarak inceleme talep edebilirsiniz.

Yapılan değerlendirme sonrasında olumlu yanıtlanan kredi başvuruları için anında tahsis imkanından yararlanılabilmektedir. Anında tahsis imkanı onaylanan kredi başvuruları için talep edilen miktarın Krediler > İhtiyaç Kredisi sekmesinin altında gösterilmesi ve son onayın verilmesine istinaden anında cari hesaba aktarılabilmesi anlamına gelir.

Başvuru Neden Olumsuz Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurusunun çeşitli sebeplerle olumsuz yanıtlanma ihtimali vardır. Olumsuz yanıt alan tüketicilerin en sık karşılaştığı sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Düşük kredi notu veya yasal ya da idari takipte olunması,
 • Talep edilen kredi için yeterli bir gelir düzeyine sahip olmamak,
 • KYK, SGK ve çeşitli vergi borçlarının olması,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunmamış olmak,
 • Daha önce beyan edilen gelir belgesinin güncelliğini yitirmesi,
 • Talep edildiği halde teminat ya da kefil gösterememek.

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden iletilen kredi başvuruları için en önemli sayılabilecek faktörler gelir düzeyi ve kredi notudur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa gelir düzeyiniz de değerlendirme de o denli az rol oynar.

Erken Ödeme İndirimi

BDDK mevzuatı uyarınca tüketicilerin kredi borçlarını erkenden topluca kapatma ve bankayla borç ilişkisini kesme imkanı vardır. Ayrıca bu imkandan yararlanan tüketicilerin gelecek aylara ilişkin ödemesi gereken faizi ödemesi gerekmez. Dolayısıyla ödenmeyecek faiz kadar toplam ödemeden indirim yapılır ve yalnızca ana para borcu ödenir.

hsbc kredi basvurusu

Kredi İptal İşlemleri

Tüketici Hakları Kanunu uyarınca tüketicilere verilen en önemli haklardan birisi tahsis edilen kredilerin 14 gün içerisinde hiçbir maliyete katlanılmasına gerek kalmaksızın aynen iade edilebilmesidir. Kredi tahsisinden sonra iptal etmeye karar veren tüketicilerin yapması gereken tek şey banka şubesi ya da çağrı merkeziyle iletişime geçerek tahsis edilen kredinin iadesi için talep formu doldurmaktır.

Sitemizin İhtiyaç Kredisi bölümünü ziyaret ederek alternatif bankaların tekliflerine de göz atabilir, bu bankalar arasında en cazip tekliflerden birisini sunan Aktifbank Direkt Kredi Başvurusu konulu yazımızı okuyarak ödeme planı ve diğer şartlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.