Halkbank İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılan internet bankacılığı uygulamaları bankalar için daha düşük maliyetle daha yüksek hizmet standardı anlamı taşırken tüketiciler için kolaylık ve hız anlamı taşımaktadır. Bu kapsamda tutarlı şekilde kullanımı teşvik edilen internet bankacılığı uygulamalarına yönelen tüketicilere bu uygulamanın kullanımından doğan sorunlarda da yerinde destek hizmeti sunulmaktadır. Yerinde destek hizmeti kapsamında tüketicilerin internet bankacılığına girişte yaşadığı problemler başta olmak üzere her türlü soruna yanıt bulunmaktadır. Yerinde hizmet imkanı sağlayan bankalardan birisi olarak Halkbank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bu işlemle ilgili bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Halkbank müşterilerinin internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına girerken kullandığı şifreyi değiştirmek için istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, Halkbank çağrı merkezi ve şubelerdir. Bu hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı şifresinin nasıl değiştirileceğine değinmeden önce belirlenecek yeni şifrenin sağlaması gereken kriterlere değinmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Tüketicilerin belirleyecekleri yeni internet bankacılığı şifresi hakkında dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bankalar internet bankacılığı hizmetinin ve sistemin güvenliğini sağlar, ancak şifre ve elektronik cihazın güvenliğinden her zaman için tüketici sorumludur. Dolayısıyla kolay tahmin edilebilir şifrelerin seçilmemesi ve kimseyle paylaşılmaması çok önemlidir. Bankanın belirlediği şifre kriterleri şunlardır:

  • Son belirlenen 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmesi,
  • 8 rakam ve harfin karışık kombinasyonundan oluşması,
  • 12345, 98765 gibi sıralı rakamların bulunmaması,
  • Şifre içerisinde 111, 2222 gibi tekrar eden rakamların yer almaması gerekir.

İnternetten Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet bankacılığı uygulamasını internetten ya da mobil bankacılık uygulaması içerisinden değiştirmek isteyen tüketicilerin bunun için öncelikle internet bankacılığı giriş sayfasına erişmesi gerekir. Burada karşılaşılacak parolamı bilmiyorum/blokeli bağlantısına tıklanmalıdır. Açılacak sayfada yeni internet bankacılığı şifresini belirlemek için kredi kartı, Bank24 kartı ya da Bank24 Jet kartı ile işlem yapılabilir.

Bu kartlar arasından herhangi birisini seçen tüketicilerin ilgili karta istinaden son 6 hane, TC kimlik numarası, son kullanım tarihi ve cep telefonu numarasını girmesi beklenir. Bu bilgilerin paylaşılmasının ardından devam tuşuna basıp bir sonraki adımda cep telefonuna iletilen kodu doğrulayarak yeni internet bankacılığı şifresi belirlenebilecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı şifresini çağrı merkezi üzerinden değiştirmek isteyen tüketicilerin 0850 222 0 400 numaralı hattı aradıktan sonra Şifre işlemleri menüsüne girip internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi alt menüsüne bağlanması gerekecektir. İlgili menüye giriş yapıldığında ATM ya da kredi kartı ve kimlik bilgilerinin tuşlanması istenecek, cep telefonuna gönderilecek SMS’in doğrulanmasının ardından yalnızca rakamlardan oluşan tek kullanımlık şifre belirlenebilecektir.

Çağrı merkezi üzerinden sadece rakamlardan oluşan bir internet bankacılığı şifresi belirlenebildiği için bu şifreyle hesabına giriş yapan tüketicilerin ilk olarak yeni bir şifre belirlemesi gerekmektedir. Belirlenecek yeni şifre bundan böyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaparken kullanılacak şifredir.

Şubeden Şifre Değiştirme

Eğer yukarıdaki hizmet kanalları çeşitli nedenlerle sizin için kullanılabilir durumda değilse yapmanız gereken şey en yakın Halkbank şubesine gidip banka tarafından otomatik bir şifre tanımlanmasını istemektir. Banka otomatik şifre tanımlaması yaptıktan sonra cep telefonunuza iletilen SMS’i internet bankacılığı uygulamasına yapacağınız ilk girişte kullanabilirsiniz. Bu şifreyle hesabınıza giriş yaptığınızda sizden istenecek ilk şey kalıcı şifrenizi belirlemektir. Bunun ardından yeni ve kalıcı internet bankacılığı şifrenizi oluşturmuş olacaksınız.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği mesajların size ulaşmaması, ATM ya da kredi kartı sahibi olmamanız veya hesap açarken kullandığınız cep telefonu numarasına erişememeniz gibi nedenlerle internet bankacılığı şifrenizi yenileyememeniz muhtemeldir. Bu nedenle ilgili durumlarda neler yapılabileceğini ayrı başlıklar altında kısaca anlatmak zaman kazandırabilir.

Eğer bankanın gönderdiği mesajlar size ulaşmıyorsa muhtemelen sim blokesi mevcuttur. Akıllı telefonunuz güncellendiğinde, izinleriyle ilgili beklenmedik bir değişiklik yapıldığında ya da telefonunuz beklenenden farklı hareket etmeye başladığında mobil bankacılık uygulaması bunu yakalar ve telefonunuzun kötü niyetli kişilerin eline geçtiği düşüncesiyle bankanın gönderdiği güvenlik doğrulama kodlarını engellemeye başlar. Bundan kurtulmak için yapmanız gereken tek şey mobil bankacılık uygulamasının yüklü olduğu telefon ve hat üzerinden çağrı merkezini aramak gerekiyor. Yapılacak görüşmenin ardından çok kısa süre içerisinde sim blokesi kaldırılabilir.

halkbank internet bankaciligi sifre degitirme

Müşteri temsilcisiyle yapacağınız görüşme sırasında sim blokenizin olmadığı söylenirse muhtemelen operatörünüz kaynaklı bir sorun yaşıyorsunuz. Operatörünüzü arayarak bankanın gönderdiği kısa mesajların cep telefonunuza ulaşmadığını belirtebilirsiniz.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa Halkbank şubesine giderek yeni bir şifre edinebilirsiniz. Ayrıca gelecekte yaşanacak problemlerde de şubeye gitmemek için kullanmayacak olsanız dahi güvenlik teyidini verebilmek için ücretsiz bir ATM kartı edinmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer hesap açarken kullandığınız cep telefonu numaranıza erişemiyorsanız ya da numara değiştirdiyseniz yapmanız gereken şey banka şubesine giderek hesabınıza tanımlı cep telefonu numarasının yeni cep telefonu numaranızla değiştirilmesi için dilekçe yazmaktır.

Halkbank İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu konulu yazımızı okuyarak, online olarak Halk Bankasından nasıl kredi başvurusu yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.