Halkbank İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılığı uygulamalarının kullanımı her geçen gün artmakta. Bankalar da artan kullanım karşısında maliyetleri düşürmesi kaynaklı her geçen gün daha fazla bankacılık işleminin internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilmesine imkan sağlamakta.

Tüketicilerin daha kısa süre içerisinde daha az zahmetle bankacılık ürünlerine erişmesini mümkün kılan internet bankacılığı uygulamaları bankalar için maliyetlerin düşmesi anlamı taşıdığından fiyatlara da indirim olarak yansımaktadır. Herkes için kazançlı olan internet bankacılığı uygulamalarının kullanıldığı bankacılık işlemlerinden birisi de kredi başvurusudur.

Kamu sermayeli bankalardan Halkbank geçtiğimiz yıl içerisinde başta internet bankacılığı uygulaması olmak üzere teknolojik anlamda çok ciddi yeniliklere imza attı ve tüketici ihtiyaçlarının neredeyse tamamını bu uygulamalar üzerinden giderilebilir hale getirdi. Bu kapsamda başvuru yapılmasına da imkan vermesi kaynaklı Halkbank internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin bazı gereklilikleri yerine getirmesi beklenmektedir. Bu gereklilikler tüm bankalar için ortaktır ve bir değerlendirme kriterinden çok sağlanması gereken şartlar olarak algılanmalıdır:

 • 18 yaşından büyük olmak,,
 • Yüksek kredi notuna sahip olmak ya da yasal veya idari takip statüsünde olmamak,
 • Düzenli gelire sahip olmak ve bu geliri belgeleyebilmek,
 • SGK, KYK ya da vergi borcu bulundurmamak ya da bu borçlara istinaden taksit ödemeleri yapmıyor olmak.

Kredi Özellikleri

Halkbank yukarıda da değinildiği üzere geçtiğimiz yıl içerisinde başta dijital hizmet kanalları olmak üzere iş süreçlerinde ciddi yeniliklere imza attı ve tüketicilerin deneyimini iyileştirdi. Dijital hizmet kanalı üzerinden kredi başvurusu ileten tüketiciler yine internet bankacılığı uygulaması üzerinden şubeye gitmelerine gerek kalmaksızın kredisini de tahsis edebilmektedir. Düşük faiz ve 36 ay esnek vadeli ödeme planı gibi imkanlarla sunulan ihtiyaç kredisi nakit teslim edilmektedir, bu kapsamda eğitim, düğün masrafı, eşya vb. herhangi bir harcamada kullanılması proforma fatura ibrazı gerekmeksizin mümkündür.

Kredi Hesaplaması

Halkbank aracılığıyla ihtiyaç kredisi çekecek tüketiciler her ay % 2,29 oranında faiz ödemelidir. Faiz ödemesine ek olarak kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar tek seferlik finansman tahsis ücreti ve kredi toplam tutarıyla krediyi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişecek şekilde hayat sigortası prim ödemesi de yapılmalıdır. Bu iki maliyet kredi toplam tutarına bağlı olarak değişeceği için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmemiştir:

15 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 977 TL, toplamda 11.724 TL,
 • 24 ay vade için her ay 561 TL, toplamda 13.464 TL,
 • 36 ay vade için her ay 427 TL, toplamda 15.362 TL ödeme yapılması gerekir.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank’a internet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu iletmek isteyen tüketicilerin öncelikle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapabilmek için parola belirlemesi gerekmektedir. Çağrı merkezi üzerinden internet bankacılığı uygulaması şifresi edinen tüketiciler hesabına giriş yaptıktan sonra şu adımları takip edebilir:

 1. Krediler > Kredilerim > İhtiyaç Kredisi > Hemen başvur adımları takip edilmelidir,
 2. Açılan sayfada ne kadar kredi kullanılacağı ve kaç ay vadeyle geri ödemenin yapılacağı seçilmelidir,
 3. Ekrana örnek ödeme planı yansıyacaktır, aylık taksit tutarı ve toplam ödemenin ne kadar olacağı açıkça görülebilir,
 4. Örnek ödeme planı onaylanır ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurusu muhtemelen aynı gün içerisinde değerlendirilecek ve sonuç SMS olarak tüketiciye iletilecektir. Fakat 1 iş günü beklenmesi de gerekebilir. Tüketiciler aradan 1 iş günü geçmesine rağmen değerlendirme sonucuyla ilgili bilgilendirilmediyse bankasıyla ileişime geçebilir.

Başvuru değerlendirmesi sonrasında olumlu yanıt alan tüketicilerin kredileri cari hesaba aktarılmak üzere kredilerim sekmesi altında bulunur. Tüketiciler bu sekmeye giriş yaptıktan sonra kredi kullanım sözleşmesini onaylar ve parasını hesabına aktarır.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvurusunun reddedilmesine birden fazla faktör neden olabilir, ancak hali hazırda en sık karşılaşılan sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kredi notunun yeterince yüksek olmaması ve tahsis edilecek kredinin risk içermesi,
 • Yasal takip ya da idari takipte olunması, idari takipte olan tüketicilerin genellikle bunu bilmemesi,
 • Kredi tahsisinden doğacak aylık taksit ödemelerinin gelir içerisinde önemi yer kaplaması ve bankanın bunu riskli bulması,
 • Vergi borcu, sigorta borcu ya da KYK borcu olmaması veya bu borçlara ilişkin taksit ödemelerinin yapılıyor olmaması,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunulmaması,
 • Daha önce bir bankaya ibraz edilen gelir belgesinin geçerliliğini yitirmesi,
 • Banka talep ettiği halde kefil ya da teminat gösterilmemesi.

Bu faktörler arasında internet bankacılığı uygulaması üzerinden iletilen başvurunun reddedilmesinde en önemli rolü kredi notu oynamaktadır. Banka internetten iletilen başvuruda ilk olarak kredi notuna bakar ve ön elemeyi de buna istinaden yapar.

halkbank kredi basvurusu

Erken Ödeme İndirimi

Tahsis edilen krediden doğan kredi borcunun tamamını erken ödemek mümkündür. BDDK mevzuatı gereğince tüketiciler erken ödeme yapmak istemesi halinde kalan aylar için faiz ödemesi yapmak zorunda da değildir. Dolayısıyla sadece kalan ana para borcunu ödeyen tüketiciler faiz ödemekten kurtulur ve toplam borçtan kalan faiz ödemesi kadar indirim yapılır.

Kredi İptal İşlemleri

Tüketici Hakları Kanunu kapsamında tahsis edilen kredi ürünlerinin 14 gün içerisinde iade edilmesi mümkündür. Hiçbir faiz, ceza ya da yaptırımla karşılaşmadan kredisini bankaya iade edebilen tüketicilerin bunu yapmak için Halkbank şubesiyle ya da çağrı merkeziyle iletşime geçmesi yeterli olacaktır.

En Düşük Faizli 20 Bin TL İhtiyaç Kredisi Veren 6 Banka konulu yazımızı da okuyarak diğer bankaların kredi tekliflerini değerlendirebilirsiniz.