Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Değişikliği Yapma

Dijital hizmet kanalı olarak internet bankacılığı uygulamasına elzem önem gösteren ve her geçen gün daha fazla bankacılık işleminin internet bankacılığı uygulaması üzerinden yapılabilmesini mümkün hale getiren Garanti, teknolojik açıdan tüketicilere en etkin hizmeti sunan bankalar arasındadır. Hızlı, güvenli ve yüksek kalitede bir kullanıcı deneyimi sunan bankanın internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılamaması halinde de yerinde destek hizmeti bulunmaktadır.

Yerinde destek hizmeti kapsamında internet bankacılığı şifresinin değiştirilmesi, müşteri numarasının öğrenilmesi ya da teknik arıza gibi konularda çağrı merkezi, internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması üzerinden çözüm sunulmaktadır.

Bu kapsamda Garanti internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bilinmesi gereken bazı detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen Garanti Bankası müşterilerinin istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, şubeler, çağrı merkezi olarak sıralanabilir. Bu hizmet kanallarından herhangi birisi üzerinden şifresini değiştirilebilen tüketicinin bunu nasıl yapacağına değinmeden önce yeni şifrenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

İnternet Bankacılığı parolasını yenisiyle değiştirecek tüketicilerin bu konuda dikkat etmesi gereken bazı kriterler vardır. Banka, internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması gibi faaliyetlerin güvenliğini sağlar ve bununla da sorumludur, ancak internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılan şifre ve elektronik cihazın güvenliğini sağlamak tüketicinin sorumluluğundadır. Bu kapsamda şifre konusunu bir standarda bağlamak isteyen banka kolay tahmin edilebilir bir şifre oluşturulmaması için şu kriterleri şart koşmuştur:

  • En az 8 haneden oluşan harf ve rakamların yer alması,
  • 1234, 9876 gibi ardışık rakamlara yer verilmemesi,
  • 1111, 2222 gibi tekrar eden rakamların olmaması,
  • Son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmesi.

İnternet Bankacılığı Uygulamasından Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden şifre değiştirmek isteyen tüketicilerin garanti.com.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst menüden internet bankacılığı bağlantısına tıklaması ve açılan sayfada şifremi unuttum butonunu seçmesi gerekmektedir.

Açılan parola yenileme ekranında TC kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız sorulacaktır. Bu bilgileri girdikten sonra ATM ya da kredi kartınıza istinaden 16 haneli kart numarası, kart şifresi ve çeşitli kimlik bilgilerinizi beyan etmeniz beklenir. Bu bilgileri beyan ettikten sonra cep telefonunuza bir SMS gönderilecek ve bunu doğrulamanız istenecektir. Bunu da yaptıktan sonra yeni ve kalıcı internet bankacılığı parolanızı belirleyebilirsiniz. Bu süreçte ihtiyacınız olan bilgiler TC kimlik numaranız, cep telefonu numaranız ve kart şifrenizdir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

444 0 333 ya da 0850 222 0 333 numaralarından herhangi birisi üzerinden Garanti çağrı merkezini arayan tüketiciler şifre menüsüne giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne bağlanarak ATM ya da kredi kartına istinaden bazı tuşlamalar yapabilir ve şifresini belirleyebilir. Belirlenen şifre tek kullanımlıktır ve internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldıktan sonra değiştirilmesi gerekir.

Şubeden Şifre Değiştirme

Eğer yukarıdaki iki hizmet kanalı sizin için kullanılabilir durumda değilse şubeye giderek yeni bir şifre tanımlanmasını isteme hakkınız da vardır. Şubeden şifre tanımlatan tüketiciler için otomatik tek kullanımlık şifre belirleyen banka internet bankacılığına ilk girişin ardından bu şifrenin değiştirilmesini talep etmektedir. Belirlenecek yeni şifre kalıcı olacaktır.

Yaşanabilecek Sorunlar

Tüketiciler bu süreçte bankanın gönderdiği mesajların cep telefonuna ulaşmaması, ATM ya da kredi kartı sahibi olmaması kaynaklı ya da hesabını açtığı cep telefonu numarasına erişim sağlayamaması nedeniyle sorun yaşayabilir. Bu tarz sorunlar uğraştırıcı olduğu için çözümlerine ayrı ayrı değinmek yararlı olacaktır.

garanti internet bankaciligi sifre degistirme

Bankanın gönderdiği mesajlar tarafınıza ulaşmıyorsa muhtemelen sim blokeniz vardır. Sim blokenizi kaldırmak için ATM ya da kredi kartınızla birlikte çağrı merkezini aramalısınız. Çağrı merkezi üzerinden sim blokesi kaldırılabilmektedir.

ATM ya da kredi kartınzı yoksa internetten veya çağrı merkezinden şifre değişikliği yapamamaktasınız. Şifrenizi şubeden değiştirebilirsiniz.

Hesabınızı açtığınız cep telefonu numarasına erişim sağlayamıyorsanız banka şubesine gitmeli ve cep telefonu numarası değişikliği dilekçesi yazıp ıslak imzayla teslim etmelisiniz.

Garanti Bankası Giriş Başvuru Güncelleme konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.