Garanti Bankası 20 Bin TL Online Kredi Başvurusu (Anında)

Gelişen teknolojinin verimliliği arttırma ve maliyetleri düşürmedeki en somut, anlaşılabilir örneklerinden birisi internet bankacılığı uygulamalarıdır. İnternet bankacılığı uygulamaları sayesinde banka şubelerinde yapılabilen neredeyse her türlü bankacılık işlemini yapılabilir hale getiren bankalar bu sayede hem tüketicilere kolaylık sağlamakta hem de gizli işsizlik ve verimlilik gibi problemleri çözmektedir. Bu kapsamda yapılacak geliştirmeler sınırsız olsa da en sık kullanılan internet bankacılığı işlemlerinden birisi ihtiyaç kredisi başvurusudur. İhtiyaç kredisi başvurusu için şubeye gitmek istemeyen tüketiciler, uygulama aracılığıyla ilettiği kredi başvurusu sonrasında anında tahsis imkanından yararlanarak evinden çıkmadan kredisini kullanabilir.

Bu imkanı müşterilerine sağlayan bankalardan birisi olarak Garanti Bankası internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, ihtiyaç kredisi ürününün detayları nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kredi Özellikleri

İhtiyaç kredisi için Garanti Bankası’nı seçen tüketiciler çok kısa süre içerisinde yüklü miktarda nakit ihtiyacını karşılama imkanına da kavuşacaktır. Dijital hizmet kanalına verdiği önem ve inovasyon yeteneğiyle her geçen gün bir ilke imza atan Garanti Bankası aynı gün içerisinde değerlendirip yanıtlandırdığı kredi başvuruları sonrasında tahsis de gerçekleştirmektedir.

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Garanti Bankası aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmaya karar veren tüketicilerin yararlanacağı faiz oranı % 2,82’dir. 36 aya varan vade imkanıyla kullanılabilen ihtiyaç kredisi faiz oranına ek olarak toplam kredinin % 0,5’i oranında finansman tahsis ücreti ve kredinin toplam miktarıyla kişinin yaşına bağlı olarak değişen hayat sigortası primi de ödenmelidir. 2018 yılı Eylül ayı ortalarında Merkez Bankası tarafından yapılan son faiz arttırımlarına göre güncel olarak 20 bin TL lik bir kredinin geri ödemesini de hemen sizlerle paylaşalım.

20 bin TL kredi başvurusu yapılması halinde:

 • 12 ay vade için her ay 2056 TL, toplamda 24.771 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1230 TL, toplamda 29.632 TL,
 • 36 ay vade için her ay 961 TL, toplamda 34.696 TL ödeme yapılması gerekmekmektedir.

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmaya karar veren tüketicilerin daha önceden internet şube şifresi belirlemiş olması gerekmektedir. Eğer daha önceden internet bankacılığı şifresi belirlemediyseniz ATM, kredi kartı veya telefon bankacılığı şifresiyle çağrı merkezi üzerinden kolaylıkla parola belirlemek mümkündür.

İnternet bankacılığına giriş yapılması halinde basit birkaç adımın takip edilmesinin ardından ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilir:

 1. Krediler menüsünün altında yer alan ihtiyaç kredisi ürününe tıklanır,
 2. Ne kadar kredi kullanılacağı ve bu kredinin kaç ay vadeyle ödeneceği belirlenir,
 3. Örnek ödeme planı ekrana yansır,
 4. Örnek ödeme planı incelendikten sonra onay verilir ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen ihtiyaç kredisi başvurularının neredeyse tamamı mesai saatinden önce değerlendirilip yanıtlanır, ancak nadiren de olsa kredi değerlendirme sürecinin 1 iş günü kadar uzaması mümkün olabilir. Bu nedenle 1 iş gününü kıstas olarak belirlemek iyi olacaktır. Eğer kredi başvurusu iletilmesinin üzerinden 1 iş günü geçmesine rağmen sonucunuz bildirilmediyse çağrı merkeziyle iletişime geçerek kontrol sağlayabilirsiniz.

Değerlendirilip olumlu yanıtlanan kredi başvurularının tahsisi de anında gerçekleşebilmektedir. Banka değerlendirmenin tamamlandığıyla ilgili bilgilendirme SMS’i yollar ve bu noktadan sonra krediyi hesaba aktarmak için yapılması gereken tek şey internet bankacılığı uygulaması üzerinden krediler > kredilerim adımını takip edip kredinin hesaba aktarılmasına onay vermektir.

Başvuru Neden Olumsuz Yanıtlanır?

İletilen kredi başvurularının olumsuz yanıtlanması da mümkündür. Olumsuz yanıtlanan kredi başvurularının en sık rastlanan sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yeterince yüksek kredi notuna sahip olmamak,
 • KYK başta olmak üzere çeşitli vergi borçlarından muzdarip olmak,
 • Herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunmamış olmak,
 • Herhangi bir bankaya ibraz edilen gelir belgesinin güncelliğini yitirmiş olması,
 • Kullanılmak istenen krediden doğan aylık taksitlerin düzenli gelir içerisinde büyük yer kaplıyor olması,
 • Yasal veya idari takipte olmak.

Erken Ödeme İndirim Oranı

BDDK mevzuatı uyarınca tüketicilere kredilerini erkenden kapatma hakkı tanınmıştır. Kredisini erken kapatmak isteyen tüketiciler tüm kalan borcunu değil, yalnızca kalan ana para borcunu ödeyerek bankayla borç ilişkisini bitirebilir. İlgili ay içerisinde erken kapama yapılması halinde ne kadar indirim yapılacağıyla ilgili bilgi almak isteyen tüketicilerin ödeme planını incelemesi mümkündür. Ödeme planında yer alan kalan ana para borcu kısmı ne kadar erken ödeme yapacağınızı gösterir.

garanti kredi basvurusu

Kredi İptali

Tahsis edilen krediyi iptal etmek isteyen tüketicilerin Tüketici Hakları Kanunu kapsamında bunu yapması da mümkündür. Tüketiciler talep etmeleri halinde bankadan temin ettikleri kredi ürününü 14 gün içerisinde herhangi bir ceza, faiz veya komisyona maruz kalmadan iade edebilir. İade sürecini başlatmak isteyen tüketicilerin yapması gereken tek şey banka şubesi veya çağrı merkezi üzerinden talepte bulunmaktır.

Sitemizin İhtiyaç Kredisi bölümünü ziyaret ederek alternatif bankaların tekliflerine de göz atabilir, bu bankalar arasında en cazip tekliflerden birisini sunan Akbank Direkt Kredi Başvurusu konulu yazımızı okuyarak ödeme planı ve diğer şartlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.