Fibabanka İnternetten 20 Bin TL Kredi Başvurusu (Hesaba)

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin bunun için bankaya gitmesine gerek yoktur. Gelişen teknolojiyi iş süreçlerine ve tüketicilerin kullanımına en kısa sürede etkin şekilde entegre eden bankalar neredeyse her türlü bankacılık işlemini internet üzerinden gerçekleştirilebilir hale getirmiştir. Bu kapsamda müşterilerine internet bankacılığı üzerinden hizmet veren yenilikçi kurumlardan birisi de Fibabanka’dır. Şube açma ve şube personeli maliyetlerine katlanmaktansa dijital hizmet kanalını geliştirip, tüketicilere daha kısa sürede etkin şekilde hizmet vermeye gayret eden Fibabanka internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, ürünün özellikleri nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir?

Kredi tahsis edilecek tüketicide aranan bazı kriterler vardır ve bu kriterlerin tam olarak yerine getirilememesi iletilen başvurunun olumsuz yanıtlanmasına sebep olabilir. Eğer anında tahsis özellikli ihtiyaç kredisi kullanacaksanız daha cari hesap açılışıyla ilgili tüm prosedürleri yerine getirmiş olmanız gerekir. Henüz cari hesap açmadıysanız internet bankacılığı uygulaması üzerinden kredi başvurusu yapabilmek için hesap açılışını yapmanız gerekecektir. Kredi talebi değerlendirmesinde dikkat edilecek noktalar şunlardır:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Toplam 6 ay, en az 3 aydır SGK’lı olmak,
 • Düzenli gelir sahibi olmak,
 • Düzenli geliri belgeleyebilmek,
 • Yeterli kredi notuna sahip olmak, kara listede veya idari takipte olmamak,
 • Vergi borcu bulundurmamak.

Fibabanka İhtiyaç Kredisi Özellikleri

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden başvuru yapılabilen ihtiyaç kredisi ürünü kapsamında tüketicilerin 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını karşılayan Fibabanka, esnek ödeme planı ve cazip faiz oranlarıyla her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden basit birkaç adımın takip edilmesi sonrasında iletilebilen kredi başvurusu çok kısa bir süre içerisinde değerlendirilir ve yanıt sonrasında anında tahsis imkanından yararlanılabilir.

Fibabanka İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Fibabanka aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanacak tüketicilerin razı olması gereken faiz oranı % 2,15’tir ve ilgili faiz ödemesine ek olarak % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti ve kişinin yaşıyla tahsis edilecek kredinin toplam miktarına bağlı olarak değişecek şekilde hayat sigortası primi yatırılması gerekir. 2018 yılı Eylül ayı ortalarında Merkez Bankası tarafından yapılan son faiz arttırımlarına göre güncel olarak 20 bin TL lik bir kredinin geri ödemesini de hemen sizlerle paylaşalım.

20 bin TL kredi başvurusu yapılması halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1959 TL, toplamda 23.685 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1128 TL, toplamda 27.251 TL,
 • 36 ay vade için her ay 860 TL, toplamda 31.120 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Fibabanka İnternet Şube İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Fibabanka internet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler öncelikle internet bankacılığı şifresi almalıdır. Eğer internet bankacılığı şifresini ilk defa belirleyecekseniz ATM veya kredi kartı aracılığıyla Fibabanka çağrı merkezini arayabilir ve kartınıza ilişkin birkaç güvenlik teyidi vererek internet bankacılığı şifrenizi belirleyebilirsiniz. İnternet bankacılığı şifresini daha önceden belirleyenler için kredi başvuru adımları:

 1. Krediler sekmesinin altında yer alan ihtiyaç kredisi bağlantısı takip edilir,
 2. Ne kadar kredinin kaç ay vadeyle geri ödeneceği belirlenir,
 3. Örnek ödeme planı incelenir,
 4. Örnek ödeme planına onay verilir ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının değerlendirmesi muhtemelen aynı gün içerisinde yapılacaktır ve sonuç SMS olarak müşteriye iletilecektir, ancak bazen bu sürenin 1 iş günü kadar uzaması da mümkündür. Bu kapsamda 1 iş gününü kıstas almak iyi olacaktır. Eğer 1 iş günü geçmesine rağmen kredi değerlendirme sonucunuzla ilgili bilgilendirilmediyseniz bankayla iletişime geçerek talebinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Kredi başvurusu değerlendirmesi sonrasında olumlu yanıt alan tüketiciler kredisini internet bankacılığı veya çağrı merkezi aracılığıyla ihtiyaç kredisini hesabına tahsis edebilir. Anında tahsis özellikli bu ürün sayesinde haftasonu dahi ATM’den nakit çekmeniz mümkün olur.

Başvuru Neden Olumsuz Sonuçlanır?

İletilen kredi başvuruları bazı nedenlerle olumsuz sonuçlanabilir. En sık karşılaşılan sebeplere dikkat edip bu sorunların çözülmesi iletilen başvurunun olumlu yanıtlanmasına ve ihtiyaçların karşılanmasına katkı sağlayacaktır.

 • Kredi notunun yeterince yüksek olmaması, idari takipte veya yasal takipte olunması,
 • Herhangi bir bankaya gelir belgesinin ibraz edilmemiş olması,
 • Herhangi bir bankaya ibraz edilen gelir belgesinin güncelliğini yitirmesi,
 • Yüksek risk içerecek miktarda kredi başvurusunda bulunulması,
 • Kredi aylık taksit ödemelerinin, aylık düzenli gelirin çoğunluğunu oluşturacak olması,
 • Vergi, KYK vb. borçların olması.

Bu ve buna benzer nedenlerle kredi başvurularınız olumsuz yanıtlanabilir.

Erken Ödemede Ne Kadar İndirim Yapılır?

BDDK mevzuatı gereğince ödeme planından sapma ve krediye istinaden var olan tüm borcu tek seferde kapatma hakkı olan tüketici, bunu yapmak isterse kalan aylar için faiz ödemesi yapmaz ve sadece ana para borcunu ödeyerek borcunu kapatır. Borcunu erken kapatacak tüketici ne kadar indirimden yararlanacağını ödeme planını inceleyip ne kadar ana para borcu kaldığını inceleyerek öğrenebilir. Toplam kalan tutar ne olursa olsun erken kapanacak ay içerisinde ilgili ana paranın ödemesi yapılır ve kredi borcu kapatılır.

fibabanka online kredi basvurusu

Kredi İptali

Tüketici Hakları Kanunu kapsamında bankalardan kredi ürünü satın alan tüketicilerin bu ürünü 14 gün içerisinde iade etme hakkı vardır. 14 gün içerisinde yapılan iadeler için faiz, ceza veya komisyon ödemesi yapılması gerekmez. Kredi iptali yapmak isteyen tüketiciler Fibabanka şubelerinden veya çağrı merkezinden talebini iletebilir.

Sitemizin İhtiyaç Kredisi bölümünü ziyaret ederek alternatif bankaların tekliflerine de göz atabilir, bu bankalar arasında en cazip tekliflerden birisini sunan Akbank Direkt Kredi Başvurusu konulu yazımızı okuyarak ödeme planı ve diğer şartlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.