Fibabanka İnternet Bankacılığı Şifresini Değiştirmenin Yolu

İnternet bankacılığı uygulamaları sayesinde şube maliyetlerini düşüren bankalar tüketicilere daha iyi hizmet sunabilme fırsatı nedeniyle de bu hizmet kanalını ciddi şekilde teşvik etmektedir. Tüketiciler için de kısa sürede temel bankacılık hizmetlerine erişim ve kolaylık anlamı taşıyan internet bankacılığı uygulamasının kullanımında yaşanan teknik sorunlar da rahatlıkla giderilebilmektedir.

İnternet bankacılığına girişte yaşanan problemler için çağrı merkezi üzerinden destek hizmeti sunan Fibabanka, şifre değişikliği ya da tanımlaması gibi işlemler için de internet sitesi, mobil uygulaması, çağrı merkezi ve şubeleri olmak üzere 4 farklı hizmet kanalı üzerinden hizmet vermektedir. Bu kapsamda Fibabanka internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen Fibabanka müşterileri internet sitesi, çağrı merkezi, mobil bankacılık uygulaması ya da Fibabanka şubeleri üzerinden bunu yapabilmektedir. Kısa süre içerisinde yenisiyle değiştirilebilen şifrenin yeniden belirleme sürecine değinmeden önce yeni belirlenecek şifrenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili kriterlere değinmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Tüketicilerin yeni belirleyecekleri şifre konusunda dikkat etmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler bankanın şifre güvenliği konusunu bir standarda bağlamak için  belirlediği şartlardır:

  • En az 8 rakam ve harften oluşmalı,
  • İçerisinde 1234, 9876 gibi ardışık rakamlar yer almamalı,
  • İçerisinde 1111, 2222 gibi tekrar eden rakamlara yer verilmemeli,
  • Son belirlenen 3 şifreden farklı bir şifre oluşturulmalı.

Banka internet bankacılığı uygulamasını ve faaliyetini güvenli tutmaktan sorumludur, ancak şifre ve internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılan bilgisayarın güvenliğini sağlamak tüketicinin sorumluluğundadır.

İnternetten Şifre Değiştirme

İnternet sitesi üzerinden yeni bir şifre belirlemek isteyen tüketiciler internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra şifremi unuttum bağlantısına tıklamalıdır. Açılan sayfada kart numarası ve müşteri numarası şeklinde iki buton görünecektir, eğer banka hesabınıza tanımlı bir ATM ya da kredi kartınız varsa kart numarası butonunu, hesabınıza tanımlı bir kart yoksa müşteri numarası butonunu tıklamalısınız.

Kart numarasıyla şifre belirlemek isteyen tüketiciler için açılan sayfada TCKN, kart numarası, kart şifresi, cep telefonu numarası gibi detaylar istenecek ve tek kullanımlık şifre gönder seçeneğinin seçilmesi halinde internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılabilecek şifre banka tarafından rastgele belirlenip SMS olarak iletilecektir. Bu şifre ile internet bankacılığı uygulamasına giriş yapan tüketicilerden şifresini değiştirmesi ve kalıcı bir şifre belirlemesi istenecektir.

Müşteri numarası seçeneğiyle internet bankacılığı şifresini yenilemek isteyen tüketiciler için açılan sayfada müşteri numarası, TCKN, cep telefonu numarası istenecektir. Bu bilgilerin paylaşılması sonrasında cep telefonuna güvenlik kodu iletilecek, doğrulama istenecektir. Doğrulama yapıldıktan sonra yeni şifre belirlenebilir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği

İnternet bankacılığı şifresini çağrı merkezi üzerinden değiştirmek isteyen tüketicilerin 444 88 88 numarasını araması gerekmektedir. İlgili numarayı aradıktan sonra şifre menüsüne giriş yapan tüketiciler internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne bağlanmalı ve yeni şifresini belirlemek için gerekli güvenlik teyitlerini vermelidir.

Çağrı merkezi üzerinden belirlenecek internet bankacılığı şifresi tek kullanımlıktır ve uygulamaya giriş yapıldıktan sonra yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Şubeden Şifre Değişikliği

Diğer yöntemler kullanılamadığında Fibabanka şubesine giderek yeni bir şifre talebinde bulunulması da mümkündür. Şubeye giden tüketiciler yeni bir şifre tanımlanmasını talep edebilir. Banka tarafından otomatik oluşturulan bu şifreyle hesabına giriş yapan tüketiciler yeni ve kalıcı şifresini belirleyebilir.

Bilgilerin Doğrulanamaması

Bankanın gönderdiği SMS telefonuna ulaşmayan, ATM ya da kredi kartı bulunmayan, müşteri numarasını bilmeyen veya hesabını açtığı cep telefonu numarasına erişimi olmayan tüketicilerin internet bankacılığını kullanması hayli zor olabilir. Bu kapsamda her bir sorun için çözüm yöntemlerine ayrı ayrı değinilmesi yararlı olacaktır.

fibabank internet bankaciligi sifre degistirme

Bankanın gönderdiği kısa mesajlar size ulaşmıyorsa muhtemelen sim blokeniz vardır. ATM ya da kredi kartınızla çağrı merkezini arayarak sim blokenizi kaldırmak üzere müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz. Sim blokenizin olmadığını öğrenirseniz operatörünüzü aramalı ve bankanızın mesajlarını alamadığınızı söylemelisiniz. Nadiren de olsa operatör kaynaklı sorunlar nedeniyle banka SMS’leri tüketiciye iletilemeyebilmektedir.

ATM ya da kredi kartınız yoksa fibabanka.com.tr internet sitesi üzerinden şifre değişikliği yapmalı ve müşteri numarası bağlantısını kullanmalısınız.

Müşteri numaranızı bilmiyorsanız 444 88 88 numaralı çağrı merkezini aramalı ve müşteri numaranızı öğrenmelisiniz.

Hesabınızı açtığınız cep telefonu numarasına erişiminiz yoksa banka şubesine giderek telefon numarası değişikilği dilekçesi yazmalısınız.

Fibabanka Kredi Başvurusu 20 Bin TL konulu yazımızı okuyabilir ve şartların size uygun gelmesi halinde kredi başvurunuzu yaparak, paranızı hesabınıza alabilirsiniz.