Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Başvuru Yapılır?

Evlilik Kredisi, Kız isteme, nişan, söz, kına, düğün derken evli çiftleri kocaman bir ödeme maratonu bekliyor. Aileleri tarafından desteklenen çiftler kısmen rahat nefes alsa da ortalama bir evlilik masrafının 40 bin TL olduğu günümüzde çiftler kara kara düşünüyor. Birçok çift borca girerek evlilik sonrası ödemeye devam ediyor. Düğün süreci için devletin sağladığı bazı yasal haklar bulunuyor. Şartların sağlanması koşuluyla bazı gençlere evlilik öncesi kredi tahsil edilecek.

Evleneceklere Devletten Kredi Desteği

Evlilik kredisi almak isteyen gençler her şeyden önce 18 yaşından büyük olmak zorunda. Evlenme niyetiyle bir araya gelen kişilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca evlilik kredisi verilmesi planlandı. Bakanlık aracılığıyla tüm bankalara talimat gönderilerek isteyen bankaların katılımı sağlandı.

Evlilik Kredisi Şartları

  • Faizsiz evlilik kredisine başvuracak kişinin 18-24 yaş aralığında olması gerekiyor. Eğer 24 yaşını aşmışsanız bu krediye başvuramazsınız.
  • Bu krediye başvuru için başvuracak kişinin maaşlı bir işte çalıştığını gösteren bordro ya da işyeri belgesi gerekiyor. Maaşlı olmayanlar ve çalışmayanlar bu haktan yararlanamazlar.
  • Kredi için aranan en spesifik şart ise TCK’da yer alan ağır suçlardan ceza almamış olmak.

Hayatımızın en renkli ve neşeli anına tanıklık ederken, herkesin bir arada olduğu evlilik merasiminde o mutlu anları yaşarken bir yandan da kim ne kadar taktı acaba diye aklımızda soru işaretleri uçuşur. Beklentilerin altında gelen değerler geleceğimizden çalınan birikimler gibidir. Hal böyle olunca düğünden hemen sonra başlayacak olan taksitler kara kara düşündürmeye başlar.

Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Başvuru Yapılır?

Devletin bir bireyi olarak her vatandaşın evlilik hakkının desteklenmesi gerekiyor. Gerek aile olmanın verdiği sorumluluk için gerekse genç nesillerin devamlılığı için evlilik kredileri daha fazla kişiye daha kolay yöntemlerle sunulmalıdır. Mevcut evlilik kredisinden birçok kişinin yaş ya da maaş nedeniyle yararlanamayacağı aşikar.