Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Yıllar boyunca çalıştıktan sonra ileri ki yaşlarda rahat etmek her çalışanın hakkıdır. Çalışan kişiler için emeklilik bir amaç iken çalışmayanlar için emeklilik şansı var mıdır? Ülkemizde son zamanlarda artan çalışan kadın nüfusu göz ardı edilemeyecek kadar fazla olsa da çalışmayan ev hanımı sayısı oldukça fazladır. Yeni çıkan yasa yönetmeliğine göre ev hanımlarına emeklilik hakkına sahip olabileceklerdir. Yaşlılık halinde rahat bir yasam sağlayıp belli bir gelir sahibi olabilmek ger kadının hayali arasında sayılmaktadır. İşte düzenlemeye göre hu durum hayal olmaktan çıkıp gerçek yaşama dönüşebilmektedir.

Ev Hanımlarının Emekli Olabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ev Hanımlarının çalışan bireyler gibi emekli olmasının ön koşulu olan sigorta primleri için belli başlı şartlar gerekmektedir. Bu şartların ilki; nikah şekeri, iğne oyası, havlu kenarı, dantel, süs eşyaları be çiçekler gibi evde kolayca yapılabilecek el emeği işlerinden en azından birini yapmaları gerekmektedir. Yaptıkları bu ürünleri kendi uğraşılarıyla satmaları gerekmektedir. Bu ilk şartı yerine getirmiş olan 18 yaşını doldurmuş her ev hanımı hiç bir iş yerinde çalışmadan düşük sigorta primi ödeyerek emekli olabilme şansına sahiptir. Herhangi ufak çaplı bir işte çalışan, vergi geliri yükümlülüğüne sahip olan kişiler bunaltan yararlanamaz. Ev Hanımları için 25 yıl evlilik şartı da emeklilik için aranan şartlar arasındadır.

Ev Hanımları Emeklilik İçin Nasıl Başvuru Yapabilirler?

Ön şartlara sahip olan ev hanımlara emeklilik başvurusu için ilk uğrak yeri vergi dairesidir. Bu kişiler vergi mükellefi olmadığına dair bir belge alarak isteğe bağlı sigorta giriş formunu doldurarak nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte başvuru yapabilmektedirler. Sigorta için yatırılacak prim ise kazancınızın %32 oranı kadardır. Bu başvuru koşulları sağlanarak ev hanımları için emeklilik kapısı açılmış olacaktır. Ev hanımları sıradan esnaflara oranla 152 TL daha az prim ödeyeceklerdir.

Emekli Maaşı Ödemeleri Nasıl Yapılıyor

Kadınlar için prim günü 9 bin olan kişiler sigorta kapsamını sağlamış olup 58 yaşını beklemeleri gerekmektedir. Yani ev hanımlarının emekli olabilmeleri için hem prim gününü tamamlamaları hem de yaş sınırını beklemeleri gerekmektedir. Bu koşulları gerçekleştiren bayanlar Bağ -Kur kapsamında emekli olabileceklerdir.

Ayrıca aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Mercek Altında