Enpara İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulamasının giderek daha fazla kullanılması neticesinde tüketicilere dijital bankacılık hizmeti sunmak adına özgün faaliyetlere imza atan bankalardan birisi de QNB Finansbank’tır. Enpara ismiyle dijital bankacılık faaliyetine başlayan ve ülkemizde dijital bankacılık uygulamasının en başarılı örneklerinden birisi olma özelliği taşıyan Enpara.com, hali hazırda milyon kullanıcı sayısını geçmiştir ve her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Tüketicileri şubeye gitme zahmetinden kurtaran ve temel bankacılık işlemlerinin tamamının internet üzerinden gerçekleştirilebilmesini sağlayan Enpara, kredi başvurusu ve tahsisinden yatırım işlemlerine kadar her türlü konuda istifade edilebilecek bir faaliyettir.

İnternet bankacılığı uygulaması aracılığıyla kredi talebinde bulunulmasına da imkan vermesi dolayısıyla Enpara internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir

Kredi kullanmak isteyen kişilerin bazı kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir. Bu kriterler bankanın kredi değerlendirmesinde kullanmasından çok kredi başvurusu yapılabilmesi için şart koştuğu faktörlerdir:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yeterince yüksek kredi notuna sahip olmak,
 • Yasal takip ya da idari takipte olmamak,
 • Düzenli gelir sahibi olmak ve bu geliri belgeleyebilmek,
 • En az 3 aydır aktif çalışıyor olmak, toplamda 6 ay SGK’lı olarak çalışmış olmak.

Kredi Özellikleri

Enpara.com bir dijital bankacılık uygulamasıdır, QNB Fİnansbank’a bağlı olarak faaliyetine devam eden Enpara, aslen internet üzerinden yürütülecek işlemlere özgü şekilde iş süreçleri değiştirilmiş bir şubedir. Akla gelebilecek neredeyse tüm bankacılık işlemlerinin internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapılabilmesine imkan tanıyan Enpara, ihtiyaç kredisi ürünü kapsamında 36 ay vade ve esnek ödeme planı gibi avantajlarla kredi tahsis etmektedir. Kredi erken kapama ve ödeme planı değişikliği gibi çeşitli izole isteklerin dahi internet bankacılığı uygulaması üzerinden yapılabilmesine imkan veren Enpara, tüketicilerin yararlanabileceği en yüksek kullanıcı deneyimlerinden birisini vaad etmektedir.

Enpara İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Enpara.com aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanacak tüketicilerin vade fark etmeksizin aylık % 2,77 oranında faiz ödemesi yapması gerekmektedir. Bu faiz oranına ek olarak tek seferlik kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve kişinin yaşıyla kredi toplam tutarına bağlı olarak değişecek miktarda hayat sigortası prim ödemesinin de yapılması gerekir. Bu iki maliyet kişiden kişiye değişebileceği için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmemiştir.

20 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 2048 TL, toplamda 24.580 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1223 TL, toplamda 29.341 TL,
 • 36 ay vade için her ay 961 TL, toplamda 34.592 TL ödeme yapılması gerekir.

Nasıl Başvuru Yapılır

Enpara müşterileri internet bankacılığı üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için hesabına giriş yapabileceği bir şifre alarak işe başlamalıdır. İnternet bankacılığı şifresini çağrı merkezi üzerinden temin eden tüketicilerin takip etmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Sol üst köşedeki ızgara simgesine tıklanır ve açılan menüden Krediler sekmesine girilir,
 • İhtiyaç kredisi başvurusu denilir ve ne kadarlık kredi çekileceğiyle kaç ay vadeyle ödeme yapılacağına istinaden gerekli seçimler yapılır,
 • Gerekli seçimlerin yapılması sonrasında örnek ödeme planı, aylık taksit ve toplam yapılacak geri ödeme miktarı görülür,
 • Örnek ödeme planı onaylanır ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır

İhtiyaç kredisi başvurusu yapan tüketicilerin değerlendirmeleri en geç 1 iş günü içerisinde tamamlanır ve sonuç tüketiciye SMS olarak bildirilir. Çoğu tüketici ilettiği kredi başvurusunun sonucunu aynı gün hatta saat içerisinde öğrenir, ancak 1 iş günü geçmesine rağmen halen değerlendirme sonucunuzla ilgili bir bilgilendirme yapılmadıysa bankayla iletişime geçip kredi değerlendirme sonucunun akıbetini sorgulamanız yararlı olabilir.

Kredi değerlendirme sonucu olumlu yanıtlanan tüketiciler kredi başvurusundan doğan alacağını internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıp kredilerim sekmesinden görebilir. Burada krediye tıklayıp kredi kullanım sözleşmesini okuyup onayladıktan sonra kredi tahsisi gerçekleşir ve cari hesaba aktarılan kredinin nakit olarak çekilmesi mümkün olur.

Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Yanıtlanır

İletilen kredi başvurusunun çeşitli nedenlerle olumsuz yanıtlanması da mümkündür. Kredi değerlendirmesinin olumsuz yanıtlanmasının ardında birden fazla neden olabilir, ancak en sık karşılaşılan sebepler şu şekilde sıralanacaktır:

 • Kredi notunun kredi tahsisinden doğan riski göz ardı etmeye yetmeyecek kadar düşük olması,
 • Yasal takipte ya da idari takip statüsünde olunması,
 • Kredi aylık taksit tutarlarının aylık gelir içerisinde büyük yer kaplıyor olması, kredi taksit ödemesinden artan harcanabilir gelirin yeterli olmayacağı görüşü,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunulmaması ve kredi değerlendirmesinin asgari ücret düzeyinde gelir baz alınarak yapılması,
 • Daha önce ibraz edilen gelir belgesinin geçerliliğini yitirmesi,
 • Banka kefil ya da teminat istediği halde bunların gösterilememesi.
enpara kredi basvurusu

Erken Ödeme İndirim Oranı

BDDK mevzuatı gereğince tüketicilerin ihtiyaç kredisini erkenden kapatması ve hatta erkenden tüm borcun ödeneceği ayda gelecek aylardaki faiz ödemelerinden kurtulması da mümkündür. Ne kadar indirim yapılacağı erken kapatmanın yapılacağı aydan sonra gelecek aylarda ödenmesi gereken toplam borçtan ödenmesi gereken faizin çıkarılmasıyla bulunabilir. Çağrı merkezi müşteri temsilcileri de bu hesaplamayı yapabilmektedir.

Kredi İptal İşlemleri

Kredi tahsisinden sonraki 14 gün içerisinde herhangi bir maliyete, faize ya da cezaya maruz kalmadan kredinin iade edilmesi mümkündür. Tüketici Hakları Kanunu’nda düzenlenen bu haktan yararlanabilmek için herhangi bir QNB Finansbank şubesine gitmek ya da Enpara’nın çağrı merkezini aramak yeterli olacaktır.

Alternatif bankalar üzerinden kredi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız, en güncel faiz oranları üzerinden hesaplama yaptığımız En Düşük Faizli 20 Bin TL Kredi konulu yazımızı da okuyabilir ve diğer bankaların tekliflerini inceleyebilirsiniz.