En Uzun Vadeli Konut Kredisi Hangi Bankada (30 Yıl Vade)

Bankaların kredi maliyetlerinin artması sonrasında konut kredisi faiz oranlarında da rekor yükselişlere sahne olundu. Hali hazırda % 2,5’lere dayanan konut kredisi faiz oranları konut satın almak isteyen tüketicilerin altından kalkamayacağı kadar büyük bir yük anlamı taşıyor. Bu kapsamda kredi çekmeye mecbur olan dar gelirli aileler de vadenin yayılması sonrasında düşük taksitler ödemek istiyor. Bankalar için de daha fazla kar anlamı taşıyan bu durumda vadeler 30 yıla kadar uzatılabiliyor.

Hali hazırda 30 yıla vadeli kredi kullanabilen tüketiciler için en uzun vadeli konut kredisi hangi bankada, ne gibi imkanlar mevcut, bilinmesi gereken detaylar neler gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

30 Yıl Vadeli Kredi (360 Ay Vade)

30 yıl vadeyle konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği bankalar Şekerbank başta olmak üzere Halkbank, Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), QNB Finansbank, Denizbank, Garanti Bankası’na bağlı Mortgage Garanti, YApı ve Kredi Bankası’na bağlı Yapı Kredi Leasing’tir.

Şekerbank haricindeki diğer bankalar yaptığı anlaşmalar sayesinde belirlenen projelerden alım yapılması halinde 30 yıl vadeyle konut kredisi kullandırtmaktadır. Bu kurumların satın alınabilir durumdaki konutlarını görmek ya da hakkında bilgi almak için şubeleriyle temas kurmanız gerekmektedir.

Şekerbank ise doğrudan 30 yıl vadeli konut kredisi tahsis etmektedir, bu kapsamda Şekerbank ve Şeker Finans’ın hali hazırda istifade edilebilecek en uzun vadeli ve kullanılası konut kredisini tahsis ettiğini belirtmek doğru olacaktır.

TOKİ Evleri

TOKİ, başta Halkbank olmak üzere çeşitli kamu sermayeli bankalarla iş birliği yapmakta ve tüketicilerin 30 yıla varan vadelerle kira öder gibi ev sahibi olmasını mümkün kılmaktadır. Bu kapsamda 30 yıl vadeli kredi kullanacak tüketiciler için en cazip fırsatlardan birisini sunan TOKİ, çoğu durumda vade farkını enflasyondan düşük tutmaktadır ki bu da herhangi bir bankanın belirleyeceği faiz oranından daha düşük maliyetle kredi kullanılabilmesi demektir.

TOKİ tarafından devam ettirilen projeleri araştırıp gerektiği zamanda başvuru yaparak kuraya katılan vatandaşlar ilgili konutlara hak kazanması halinde 30 yıla varan taksitle konut sahibi olabilir.

Şeker Finans 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Ülkemizde istifade edilebilecek en uzun vadeli konut kredisini tahsis eden Şeker Finans, tüketicilerin gerçekten de kira öder gibi konut satın almasını mümkün kılmaktadır. 15 yıl, 20 yıl ya da 30 yıl gibi vadelerle konut kredisi kullanılmasını mümkün kılan Şekerbank, satın alınabilecek konuta ilişkin de herhangi bir kısıt belirlememiştir.

Tüketiciler konut kredisine uygun herhangi bir konutu satın almaya karar verdiğinde Şeker Finans aracılığıyla bu konutu satın almak için gerekli krediyi tahsis edebilmektedir. Konut kredisinin kullanılması halinde ne kdar faiz ödemesinin yapılacağı ve maliyetlerle ilgili diğer detaylar hakkında bilgi almak için 444 33 77 numaralı Şeker Finans çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2019’da Düşer Mi?

Başta tüketici kredilerinde vade kısıtına gidilmesi ve Merkez Bankası’yla BDDK’nın swap kısıtına ilişkin attığı adımlar olmak üzere atılan neredeyse her adım konut kredisi faiz oranlarının bir süre daha düşmeyeceğini göstermektedir.

Fakat konut kredisi faiz oranlarının düşme ihtimali tüketiciyi çok fazla endişelendirmemelidir, çünkü konut kredisi özelinde sağlanan bir imkan sayesinde tüketiciler konut kredisi faiz oranlarının vade devam ettiği süre içerisinde düşmesi halinde yeniden yapılandırma talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Bu durumda mevcut faiz oranıyla konut kredisi kullanan tüketicilerin ilerleyen dönemlerde faizin düşmesi riskine karşı bir güvencesi vardır ve düşen faiz oranıyla yeniden hesaplama talep edip ödeme yapmaya devam edebilir.

en uzun vadeli konut kredisi

Eğer konut içerisine oturulmak için alınıyorsa konut kredisi çekmek konusunda beklemek tavsiye edilmez, ancak yatırım amacıyla konut kredisi kullanılacaksa bir süre daha beklenmesi yararlı olabilir.

Konut kredisi faiz oranlarıyla ilgili geçtiğimiz seçim döneminde bir adım atılmış ve faiz indirimine gidilmiş olsa da bankanın kredi muslukları kısıldığından dolayı ilerleyen dönemlerde başta SWAP kısıtına ilişkin olmak üzere çeşitli geri adımlar atılmadığı sürece yeniden bir faiz indiriminin gündeme gelmesi pek olası görülmüyor.

Buna karşın atılabilecek adımlar arasında vergi indirimi ya da sektörel bazda yapılacak indirimler yer alıyor. Dolayısıyla bankalardan ve faiz oranından ziyade inşaat şirketlerinden ve devletten indirim talep edilmesi daha yerinde bir istek olarak görülüyor.

Konut Kredisi Nedir Nasıl Kullanılır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.