Emekli Maaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yıllardan bu yana insanlar için çalışma durumunda olduğu zamanlarda altına girdiği iş şartları zorluğunun ve yılların vermiş olduğu halsizliği üstlerinden atmak adına emekli olma ve emekli maaşı hayali kurmuşlardır. Çünkü emekliliğin o rahat ve konforlu dünyası ile birlikte çalışmama imkanı da emeklilere sunulmaktadır. Bu onlara ömür sonuna kadar rahat etme garantisi verebilmektedir.

Ancak her çalışan emekli olduğunda, daha önceden kurduğu rahatlık ve boş durma hayallerini tam olarak yerine getirememektedir. Bunun çözümü olarak sigorta alanında uzmanlar çalışanın gereken emeklilik şeklini emeklilikten 1 ya da 2 ay önceden değil de çalışmaya başlamadan önce düşünüp planlamaları gerektiğini söylüyor.

Hem bu erken girişimleriyle birlikte çalışanların erişebilecekleri en önemli varlık emekli maaşı yüksekliği olacaktır. Söz konusu maaş yüksekliği de emeklinin en iyi ve rahat bir şekilde emeklilik geçirmesi için en önemli ögedir.

Emeklilikte Bağlı Bulunduğunuz Kurumlar

Emekliliğe ulaşmak için bildiğiniz üzere prim ödemeniz ve ödediğiniz primler ile birlikte çalıştığınız gün sayısını da belirtmeniz gereklidir. Bunun yanında emekli olmak için farklı farklı kurumlara başvurmanız emekli olmanız halinde alacağınız maaşa veya emekli olmak için yatıracağınız paraya göre değişebilir.

Prim yatırmak ve emekli olmak için elinizden geldiği kadar SSK kurumunu seçmeye çalışın. İsteğe bağlı olarak yapılan tarım SSK, tarım BAĞKUR ve zorunlu BAĞKUR seçeneklerini de ikinci planda tutmaya çalışın. Bu yönde yaptığınız SSK tarafında seçim sizin hem belki de daha erken hem de daha yüksek düzeyde maaş almanız için etkili olacaktır bu da rahat bir emeklilik için birebirdir.

Emekli Maaşı Ödemeleri Nasıl Yapılıyor? yazımıza göz atabilirsiniz.

Nasıl Yüksek Maaş Alınır?

Yukarıda belirtildiği üzere sadece SSK kurumu tercih edilerek yüksekten maaş yatırılması kesin duruma geçmez bunu unutmayın.

Emekli maaşınızın yüksek yatırılması için yapabilecekleriniz arasında; Maaş aldığınız tutarın gerçek rakamlarıyla beraber prime yatırılması, iş yerinizde gelenekselleşen ikramiye, prim, kira, yol yardımı gibi yardımları alıyorsanız da prime tam anlamıyla doğru bir şekilde geçmesi sizin yüksek miktarda emekli maaşı almanız için gereken en önemli faktörlerdendir.

Emekli Maaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu faktörlerin gerektirdiği kuralların doğru bir şekilde yerine getirilmediğini görürseniz veya farkına varırsanız hemen işvereninize başvurarak bu işlemin kısa süre içinde halledilmesini söylemelisiniz. Unutmayın rahat bir emeklilik sizi ömür boyunca değil bir kere yorar.