Döviz Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır? Döviz Yatırımı Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Döviz Ticareti Nasıl Yapılır

Genellikle döviz konusuna olan ilgi haberlerde çıkan dolar yükselişte ya da alçalışta, Euro da değer kaybı gibi haberler neticesinde başlar. Bununla birlikte dövize olan yatırım artar. Birikimlerinizi değerlendirmek gibi düşünceler içerisinde girersiniz ve hatta bu düşünceleri uygularsınız. Bu noktadan sonra döviz ticareti başlamış olur. Aslında başka para birimleri ile alım – satım yapmış olmanız döviz ticaretine dahil olduğunuzun bir göstergesidir. Fakat bu işin içinde tamamen yer almak için iyi bir bilgi dağarcığına sahip olmalı ve güncel olan her şeyi takip etmelisiniz.

Döviz ticareti ismi ilk duyulduğunda genellikle bu ticaretin yapıldığı yerler arasında; döviz büroları, kuyumcular, bankalar vs. gelmektedir. Bu piyasalar döviz ticaretinin yapıldığı piyasalardır. Bu nokta da önemli olan hangisi ile ticaretinizi gerçekleştireceğiniz. Buna kara vermek için avantaj ve dezavantajlarını hesaba katarak hareket etmelisiniz.

Döviz Ticareti Nedir?

Dövizi tanımlamak gerekirse bulunduğu ülke dışındaki ülkelerin para birimleri için kullanılan bir tabirdir. Bunu Türkiye açısından söylemek gerekirse; Türk lirasında dışında yer alan tüm para birimleri döviz olarak nitelendirilmektedir. Ticarette adından anlaşılacağı gibi alım-satımdır.

Döviz alım-satımı pariteler aracılığıyla gerçekleşir. Herhangi iki paranın karşılıklı olarak değer kazanıp kaybetmesi ve bunun neticesinde işlem yapılması döviz ticareti olarak nitelendirilebilir. Bu nokta da ülkeler için para birimlerine değer biçilmiştir. Bunlar da majör ya da minör olarak adlandırılır. Bunların birbirlerine karşılık gelmesi sonucu pariteler oluşur. Dünya üzerinde yedi adet majör para birimi vardır. Bunların dışındakiler minör para birimi olarak adlandırılır.

Döviz Al Sat Yapmak

Döviz Ticaretini nerede yaptığınız büyük önem teşkil eder. Bunun haricinde nasıl yapıldığı da oldukça önemlidir. Yatırım yaparken fiyatların yönünü belirlemeniz gerekir. Bu nokta da bunu yapmak adına analiz yöntemlerini iyi bilmeli ve uygulamalarını iyi yapmalısınız. Paritelere etki eden ve edecek olan unsurları iyi gözlemlemeniz oldukça büyük yara sağlayacaktır. Yatırım yapacağınız dövizin bulunduğu ülkenin hakkında iyi bir bilginizin olması gerekir. Ülkenin gelişimi, politik olaylar, sosyal olaylar gibi faktörleri analiz etmelisiniz. Buna karşın o dövizin karşısında yer alan döviz hakkında da bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. İkili ilişkileri iyi gözlemleyerek iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Döviz Yatırımı Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Dünyada ticaretin gerçekleşebilmesi adına ülkelerin para birimlerinin karşılıklı değerlenmesi gerekir. Bu yüzdendir ki herhangi bir para birimine yatırım yapmak istediğiniz de o para birinin karşısında duran başka bir para birimi kesinlikle yer alır. Bu para birimleri içerisinde meydana gelen anlık değişimler sayesinde de para kazanılır.

Dövizler pek çok etkenden etkilenerek değer kazanırlar ya da kaybederler. Yatırım yapacak kişilerin bu faktörlere hâkim olması ve bu doğrultu da yatırımlarını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Hangi Dövize Yatırım Yapılır?

Dövizler, majör ve minör olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Majörler de 7 alt dala ayrılır ve bu dalların majör sınıfına dâhil olması yer aldığı ülkeden kaynaklanmaktadır. Bunların dışında kalan unsurlarda minör olarak adlandırılmıştır. İşlem hacmi daha büyük olan majör para birimlerinden bahsedelim.

Amerikan Doları Yatırımı

Amerikan doları üzerinden yatırım yapmak gibi bir niyetiniz var ise öncelikle Amerikan ekonomisine tamamen hâkim olmanız gerekmektedir. Bu nokta da karşınıza çıkacak en önemli kuruluş FED’dir. FED’den çıkacak herhangi bir beyanat ya da uygulama direkt olarak USD üzerinde etkide bulunur. Bunun yanı sıra Amerikan dolarının karşısına denk gelen para biriminin yer aldığı ülke ve bu ülke ile olan ilişkileri de göz önüne almanız gerekmektedir.

Euro Yatırımı

Euro ortaya çıkmasındaki en büyük etken Amerikan dolarına rakip olabilmesi. Fakat Avrupa ülkelerinin ortak olarak kullandığı bu para pirimi beklenen etkiyi gösterememiştir. Yine de buna karşın işlem hacmi olarak en yüksek para birimleri arasında yer almaktadır. Bu para birimi için Avrupa birliği ülkelerini yakından takip etmek iyi neticeler elde etmenize yardımcı olacaktır. Avrupa Merkez Bankası beyanatlarını ve uygulamalarını göz önüne alarak hareket etmekte kazanç sağlamanıza katkısı olacaktır.

Döviz Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır? Döviz Yatırımı Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

İngiliz Sterlini Yatırımı

Adından da anlaşılacağı gibi bu para birimine yatırım yapmak gibi bir niyetiniz var ise İngiliz ekonomisine, ülkede ki gelişmelere vb. unsurlara dikkat ederek hareket etmeniz gerekmektedir. İngiliz Merkez Bankasının beyanat ve uygulamalarını takip etmeniz iyi sonuçlar için oldukça önem teşkil etmektedir.