Devlet Destekli Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Devlet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile ailelere bakıcı parası yardımı yapmaktadır. Bakıcı parası almak için belli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu yazımızda bakıcı parası nasıl alınır? Bakıcı parası almak için şartlar nelerdir? gibi soruları cevaplayacağız.

Ülkemiz, her sosyal devlet gibi vatandaşının her yönden mağduriyetini gidermek için farklı farklı projelere imza atıyor. Bu projelerden bir tanesi de çalışan annelere bakıcı parası vermektedir. Devlet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile özellikle çalışan annelere bakıcı parası yardımı yaparak kadın istihdamını artırmayı planlamaktadır. Böylece günlük hayatta kadın daha fazla iş sahasında olabilecektir.

Bakıcı Parası Kimlere Verilir?

Bakıcı parası özellikle kadın istihdamını artırmak amaçlı, maddi durumu yeterli olmayan ve aynı zamanda çalışan annelere devlet bakıcı parası vererek destek olmaktadır. Çalışan annelerle birlikte, engelli anneler, yetim çocuk anneleri, gazi ve şehit ailelerine de devlet bakıcı parası yardımı yapmaktadır.

Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Bakıcı parası almak için;

  • Anne ve çocuk aynı evde yaşayıp, annenin sigortalı olarak bir yerde çalışması gerekmektedir.
  • Annenin maaşı asgari ücretin 2 katını geçmemesi gerekmektedir.
  • Henüz bakıcı parası 3 ilde pilot olarak uygulandığı için, bu illerden birinde yaşıyor olmak gerekmektedir.
  • Tutulan bakıcı ilkokul mezunu olmalı ve yakın akraba olmamalıdır.
  • Anne ve bakıcı aynı ilde yaşamak zorundadır ve bakıcı Türk vatandaşı olmak zorundadır.
  • Çocuk 0-24 ay arasında olmak zorundadır.

Büyükannelerde Bakıcı Olabiliyor

Devlet son dönemde 10 ilde 6500 aile ile bakıcı büyükanne sistemini pilot olarak uygulamaktadır. Uygun şartlara sahip büyükanneler de bakıcı olabilmektedir. Büyükannelerin bakıcı parası ise devlet tarafından 425 lira olarak belirlendi.

Bakıcı büyükanne alımları yapıldı ve eğer proje seneye devam ederse, tüm şehirlerde alımlar olacaktır.

Bakıcı Parası Ne Zamana Kadar Alınır?

Bakıcı parası alan bir aile çocuğu 3 yaşına girene kadar hesabına bakıcı parası ücreti yatırılmaya devam edecektir. 3 yaşına girdiğinde ise artık bakıcı parası yatırılmayacaktır.

Bakıcı parası daha sonra ailenin 2. bir çocuğu olması durumunda tekrar başvurularak verilmeye devam edecektir.

Devlet Destekli Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Bakıcı Parası Almak için Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Bakıcı parası almak için SGK resmi sitesine girilmelidir. SGK sitesinde bu konuyla ilgili yere girerek form doldurulmalı ve sonuçları beklemek gerekmektedir. Bakıcı parası almak isteyen aileler, 3 il dışında yaşıyorsa, tüm şartlara uygun olsa da şimdilik bakıcı parası alamamaktadır. Bir sonraki sene bu konuda daha yoğun istek olursa, tüm illerde faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

En Yüksek Promosyonu Hangi Banka Veriyor?