Devlet Bankaları ve Kalkınma Yatırım Bankaları Listesi

Devlet Bankaları

Devlet Bankaları; Türkiye’de bankacılık alanında büyük adımlar atıldı ve büyük gelişmeler kaydedildi. Yüksek kar oranları ile birlikte pek çok yatırımcının iştahı kabardı. Fakat kar edilmek adına yüksek miktarlara sahip olmanız gerekmektedir. Bu yüzden bankacılık herkes için uygun bir yönelim değildir. Bankacılık alanında pek çok faaliyet yer alıyor. Bu faaliyetlerin pek çoğunda devlet bankalarının imzaları bulunmakta ve bulunmaya da devam edeceğe benziyor. Yüksek gelir kaynaklarına sahip olmaları, devlet bankalarının bu kadar ön planda olmasına yol açıyor.

Ziraat Bankası

Türkiye’deki en büyük bankalardan bir tanesi olan Ziraat Bankası, bir devlet bankasıdır. Resmi kuruluş tarihi 1888 olan Ziraat Bankası’nın geçmişi Osmanlı’ya kadar sürmektedir. Türkiye tarihi birlikte gelişerek bu günlere kadar devam etmiştir. İlk desteklemeleri kuruluşundan 100 sene sonra yani 1988 yılında vermiş olan Ziraat Bankası, bundan bir yıl sonra yani 1989 yılında ise ilk kredi kartını müşterilerine teslim etmiştir. Türkiye’deki her il ve ilçede şubesi bulunmakta, ayrıca yurtdışında da şubeleri yer almaktadır. Birçok ülkede şubesi bulunan ziraat bankası, bu şubelerini her ülkeye yaymak istemekte ve bu doğrultuda çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye Vakıflar Bankası

Vakıfbank devlet bankaları arasında en büyük ikinci banka konumundadır. Vakıfbank olarak anılan Türkiye Vakıflar Bankası’nı 1954 yılında Adnan Menderes kurmuştur. Tüm Türkiye’deki bankalar arasında altıncı sırada yer alan Vakıfbank’ın her ilde şubesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yurt dışında da şubelere sahiptir.

Personel sayısı on beş binin üzerindedir ve pek çok alanda önemli faaliyetlere imza atmış durumdadır. Bu faaliyetler arasın da emeklilik yatırım faaliyetleri yer almaktadır.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Devlet bankaları arasında üçüncü sırada kendisine yer bulan Halk Bank, tüm bankalar arasında ise yedinci sırayla önemli bir konumda yer almaktadır. Halk Bank’ın bünyesi içerisinde on yedi bini aşkın personel yer almaktadır. Banka 1933 yılında kurularak faaliyetlerine başlamıştır.

Özelliklere Kobilere yönelik faaliyetleri ile ön plana çıkan Halk Bank’ın; sigorta, emeklilik gibi  alanlar da işlevleri bulunmaktadır.

Kalkınma Yatırım Bankaları

Tüm bunların haricinde büyük şirketlere finans sağlamak amacıyla kurulmuş bankalarda yer almaktadır. 3 adet olan bu bankalar bireysel olarak değil büyük şirketler bazında finans sağlamaktadır.

Devlet Bankaları ve Kalkınma Yatırım Bankaları Listesi

İller Bankası, Türk Eximbank, Türkiye Kalkınma Bankası olarak isimlendirilen bu bankalardan; İller Bankası, yalnızca devlet kurumlara destek vererek kalkınmalarına katkı sağlamakta. Türk Eximbank’ın hedefi ihracatın gelişmesi ve ilerlemesidir. Türkiye Kalkınma Bankası ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olup bu alanlarda destek ve yatırımlarda bulunmaktadır.