Denizbank İnternet/Mobil Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi

Her geçen gün artan internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması kullanımı sonrasında hesaba girişte yaşanan problemler de dahil olmak üzere çeşitli teknik konularda yerinde çözüm sunulmaya başlanmıştır. Şifre değiştirme, şifre tanımlama, sim blokesi kaldırma ya da türevi sorunlar için müşterinin şubeye gitme zorunluluğunu ortadan kaldıran Denizbanki kısa süre içerisinde eski şifrenin değiştirilmesini mümkün hale getirmiştir. Bu kapsamda Denizbank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bazı detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir?

Denizbank aracılığıyla internet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen tüketicilerin internet bankacılığı, mobil bankacılık, çağrı merkezi ve Denizbank şubeleri üzerinden bunu yapması mümkündür. Kısa süre içerisinde yeni bir şifre edinebilen tüketicilerin bunu nasıl yapacağına değinmeden önce yeni şifreyle ilgili nelere dikkat etmesi gerektiğine değinmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Tüketiciler belirledikleri şifre ve internet bankacılığı uygulamasını kullandığı elektronik cihazın güvenliğini sağlamakla sorumludur. Bu kapsamda tüketicilerin belirleyeceği şifreleri bir standarda bağlayan Denizbank’ın belirlenecek şifreyle ilgili kriterleri şu şekildedir:

  • En az 8 haneden oluşmalı,
  • İçerisinde rakam ve harfler yer almalı,
  • 123456, 987654 gibi ardışık rakamlardan oluşmamalı,
  • 11, 22, 33 gibi tekrar eden rakamlar birden fazla kez şifrenin içerisinde yer almamalı,
  • Son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmeli.

İnternetten Şifre Değişikliği

Yeni internet bankacılığı şifresini internetten belirleyecek tüketicilerin internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra şifremi unuttum diyerek işe başlaması gerekmektedir. Açılan sayfada kullanılan herhangi bir ATM ya da kredi kartının 16 haneli numarası, bu kartın şifresi ve son kullanım tarihi girilerek devam tuşuna basılmalıdır. Bir sonraki aşamada cep telefonuna iletilen güvenlik kodunun doğrulanması istenecektir.

Eğer Denizbank hesabınıza tanımlı bir ATM ya da kredi kartınız yoksa Kartım Yok butonuna tıklamalısınız. Bu butona bastıktan sonra açılan sayfada hesabınıza tanımlı TC kimlik numaranız, cep telefonu numaranız ve güvenlik kodunu girmeniz istenecektir. Bir sonraki adımda cep telefonunuza iletilen güvenlik kodunu doğruladıktan sonra yeni internet bankacılığı şifrenizi belirlemeniz mümkün hale gelecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği

İnternet bankacılığı şifresini çağrı merkezi üzerinden yenisiyle değiştirmek isteyen tüketicilerin 444 0 800 ya da 0850 222 0 800 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir. Şifre menüsüne giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne girilmesi halinde ATM ya da kredi kartına istinaden gerekli tuşlamaları yapıp tek kullanımlık geçici şifre belirlenebilecektir.

Çağrı merkezi üzerinden belirlenen şifre sadece rakamlardan oluşabildiği için tek kullanımlıktır. Bu şifreyle hesaba giriş yaptıktan sonra yenisiyle değiştirilmesi istenir.

Şubeden Şifre Değişikliği

Eğer diğer yöntemler sizin için kullanılamaz durumdaysa herhangi bir Denizbank şubesine giderek yeni bir şifre tanımlamasının yapılmasını isteyebilirsiniz. Şube personeli sizin adınıza şifre belirleyemeyecek, talebiniz üzerine yeni bir şifre oluşturulup cep telefonunuza otomatik SMS gönderilmesini sağlayacaktır. Bu şifrede tek kullanımlıktır ve banka tarafından rastgele oluşturulur. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra yeni bir şifreyle değiştirmeniz istenir.

Bilgilerin Doğrulanamaması

Bankanın ilettiği SMS’in size ulaşmaması, kartınızın olmaması ya da hesap açarken kullandığınız cep telefonu numarasına erişim sağlayamamanız halinde internet bankacılığı şifrenizi yenisiyle değiştirmek hayli zor olabilir. Bu kapsamda her bir soruna ayrı ayrı değinmek yararlı olacaktır.

Bankanın ilettiği kısa mesajları alamıyorsanız muhtemelen sim blokeniz vardır. Sim blokenizi kaldırmak için çağrı merkezini aramalı ve ATM ya da kredi kartınıza istinaden birkaç tuşlama yaptıktan sonra blokenizi kaldırmalısınız. Eğer sim blokeniz yoksa operatörünüzü arayıp bankanızın ilettiği mesajların size gelmediğini söylemelisiniz. Nadiren de olsa operatör kaynaklı sorunlar nedeniyle banka SMS’leri kişiye iletilmeyebiliyor.

denizbank sifre degistirme

ATM ya da kredi kartınız yoksa şifrenizi bir bilgisayar aracılığıyla denizbank.com internet sitesi üzerinden belirlemeniz gerekir. İnternet Bankacılığı butonunun hemen altında yer alan şifremi unuttum bağlantısına tıklayıp kartım yok seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Hesap açarken kullandığınız cep telefonu numaranıza erişemiyorsanız banka şubesine giderek ıslak imzalı telefon numarası değişikliği dilekçesi vermekten başka çareniz yoktur. Bu durumda şubeye gitmeniz mecburidir.

Denizbank Kredi Başvurusu konulu yazımızı ortalama 3 dk içerisinde okuyabilir, kredi başvurunuzu anında yaparak paranızı hesabınıza nasıl alacağınızı da öğrenebilirsiniz.