Denizbank İnternet Bankacılığından EFT ve Havale Nasıl Yapılır

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarında sürekli güncellemeler yaparak temel bankacılık hizmetlerinin çok daha kısa süre içerisinde daha rahat bir şekilde yapılmasını amaçlayan Denizbank, süreci ne kadar basit tutmaya çalışırsa çalışsın yeni müşteriler ya da internet bankacılığı uygulamasına henüz alışamamış olanların bazı kafa karışıklıklarıyla karşılaşması mümkündür. Bu kapsamda Denizbank internet bankacılığından havale EFT nasıl yapılır, havale ve EFT ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir gibi çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

Denizbank Havale İşlemi

Gönderen Denizbank, alıcı Denizbank müşterisi olduğunda gerçekleşecek para transferine havale denilmektedir. Banka içerisinde gerçekleşen bir transfer olduğu için bu transfere Merkez Bankası’nın aracılık etmesi istenmez, dolayısıyla işlem saatleriyle ilgili bir esneklik söz konusudur.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale yapmak isteyen Denizbank müşterilerinin öncelikle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapması gerekir. İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra sırasıyla takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Para transferi sekmesinin altında yer alan havale seçeneğine tıklanır,
  2. Havale yapılacak kişinin isim soyisim, hesap numarası ve türevi bilgileri yazılır,
  3. Havalenin ne zaman gerçekleşeceği ve ne kadar para gönderileceği belirtilir,
  4. İşlemin özeti kontrol edilir,
  5. Eğer özette belirtilen bilgilerde herhangi bir hata yoksa ve para transferi doğru şekilde yapılacak gibi görünüyorsa onay verilir ve havale işlemi gerçekleşir.

Havale Saatleri

Denizbank müşterileri havalenin banka içerisinde gerçekleşen bir işlem olması kaynaklı bu işlemi 7 gün 24 saat süresince herhangi bir kesinti olmaksızın yapabilir ve para gönderilen kişi de anında parasını alabilir. Resmi ya da idari tatil günleri de dahil olmak üzere yapılan para transferi anında karşı hesaba geçecektir.

Havale Limiti

Havale yapmak isteyen Denizbank müşterileri farklı bir banka hesabına gün içerisinde 100 bin TL’ye kadar havale emri verebilir. Verilen bu emir kendi hesabınızaysa yani hesaplarınız arasında bir havale işlemi söz konusuysa bu durumda yapılacak havalenin limiti 1 milyon TL’ye kadardır.

Günlük havale limitini artırmak isteyen Denizbank müşterileri internet bankacılığı uygulaması için limit artışını mümkün kılmak adına en yakın Denizbank şubesine gitmeli ve form doldurduktan sonra bu formu imzalı olarak şube yetkilisine teslim etmelidir.

Günlük işlem limitinin düşürülmek istenmesi halinde yapılması gereken tek şey çağrı merkezini aramaktır.

Denizbank EFT İşlemi

Gönderen Denizbank, alıcı farklı bir banka müşterisi olduğunda gerçekleşecek bu para transferine EFT denilmektedir. EFT bankalar arasında gerçekleşen bir işlem olduğu için bu işleme Merkez Bankası’nın aracılık etmesi gerekir.

EFT Nasıl Yapılır

EFT yapmak isteyen Denizbank müşterileri öncelikle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapmalıdır. İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra sırasıyla takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  1. Menüden para transferleri sekmesinin altında yer alan EFT bağlantısına tıklanır,
  2. EFT yapılacak kişinin IBAN, ad soyad gibi bilgileri paylaşılır,
  3. Ne kadar para transfer edileceği ve bu işlemin hangi iş günü gerçekleştirilmek istendiği belirtilir.
  4. Özet bilgileri kontrol edilir,
  5. Özet bilgilerinde herhangi bir hata yoksa ve para transferi doğru hesaba doğru miktarda gerçekleşecek gibi görünüyorsa işleme onay verilir ve referans numarası oluşturulur.
denizbank internet bankaciligi eft nereden yapilir
denizbank internet bankaciligi eft nasil yapilir

EFT Limiti

Denizbank müşterileri internet bankacılığı üzerinden gün içerisinde 100 bin TL’ye kadar EFT yapabilmektedir. Yapılabilecek EFT’nin limitini artırmak isteyen Denizbank müşterilerinin en yakın Denizbank şubesine formla başvuru yapması ve imzalı olarak bu talebini iletmesi gerekmektedir.

EFT Saatleri

Denizbank müşterileri 08:30 ile 17:00 saatleri arasında EFT emri vermesi halinde bu emrin aynı iş günü içerisinde gerçekleşecek bir EFT ile sonuçlanmasını mümkün kılabilir. Buna karşın mesai saatleri içerisinde verilmeyen EFT emirleri bir sonraki ilk iş günü gerçekleşecek EFT emri olarak kaydedilir ve ilgili gün gelene kadar hesaptan herhangi bir bakiye düşmez. Bir sonraki ilk iş gününde hesapta yeterli bakiye olması halinde verilen emir gerçekleşir ve para transferi yapılır.

Hatalı EFT İptali

Eğer mesai saatleri dışında EFT emri verdiyseniz bu EFT’nin çağrı merkezi üzerinden iptal edilmesi mümkündür, buna karşın mesai saatleri içerisinde verilen bir EFT’nin duruma bağlı olarak farklı şekilde iptal edilmesi gerekir.

Eğer yaptığınız EFT’nin IBAN ya da ad soyad gibi bilgilerinde bir hata söz konusuysa bu EFT zaten kısa süre içerisinde karşı banka tarafından iade edilecektir, buna karşın çok düşük bir ihtimal de olsa EFT’nin isim soyisim ve IBAN ile uyuşmuş şekilde hatalı yapılması halinde bankaya dilekçeyle başvuru yapılması gerekecektir.

Diğer banka Anadolubank İnternet Bankacılığı EFT Limitini Yükseltmek yazımızı incelemek istiyorsanız https://internetbankaciligi.tv/anadolubank-internet-bankaciliginin-eft-limitini-yukseltmek/ içerisinden yazımıza ulaşabilirsiniz.

windows 10 enterprise