Çocuk Parası Nereden Alınır? ve Kimler Alabilir?

Ülkemiz sınırları içerisinde pek çok sigortalı çalışan bulunmaktadır. Devlet bu sigortalı olan vatandaşlarına çocuk yardımında bulunmaktadır. Peki bu çocuk yardımı nereden alınabilir? Yazımızda sizlere asıl olarak bu konudan bahsedeceğiz. Fakat öncelikle çocuk parası kimler alabilir ona bir göz atalım.

Çocuk Parasını Kimler Alabilir?

Hükümet, belirlediği yasalar çerçevesinde 0 ile 18 yaş arasında bulunan çocuklar için; eğitim ve bakım gibi ihtiyaçlarını karşılanması adına belli yardımlarda bulunur. Buna çocuk parası adı verilmiştir. Çocuk parasını alma hakkında sahip olup olmadığınız Genel Çocuk Parası Yasası çerçevesinde belirtilmiştir.

Çocuk parası alabilmeniz adına gerekli olan ilk detay sigortalı olmanız. Öz çocuklarınızın yetiştirilmesi adına alabildiğiniz bu çocuk parasını bunun haricinde; evlat edindiğiniz çocuklar için, mahkemenin verdiği karar ile bakımını üstlendiğiniz çocuklar için, üvey çocuklarınız için ve son olarak sanki öz çocuğunuzmuş gibi yetiştirip, bakımını üstlendiğiniz çocuklar içinde alabilirsiniz.

Çocuk parası miktarı çocuğunuzun yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nokta da altı yaşını ve on iki yaşını dolduran çocuklar için verilen çocuk parasında direkt olarak artış meydana gelmektedir.

Ayrıca çocuk parası her üç ayda bir ödenmektedir. Bu nokta da alacağınız ilk para çocuğunuzun doğduğu zamandan itibaren denk gelen döneme göre başlar. Peki ya çocuk parası nereden alınmaktadır. Şimdi gelin bu sorunun cevabına bakalım.

Çocuk Parası Nereden Alınmaktadır?

Çocuk parası alabilmek adına başvurabileceğiniz üç adet yer bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ikincisi Sosyal Hizmetler Merkezi (SHM) üçüncüsü ise Yurt Dışı Konsolosluklar. Bunun haricinde devlet memuru olan anneler çocuk parası taleplerini kendi kurumları aracılığı yapılabilecektir. Ayrıca devlet memuru olan anneler maaşlarını alçakları zaman çocuk parası kendi hesaplarına geçmiş olacak. Böylece çocuk paralarını maaşlarına eklenmiş bir şekilde alacaklar.

Çocuk parası almak için bizzat kendinizin iadeli taahhüt posta ya da kargo yoluyla sizlere belirttiğimiz kurumlardan birine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Çocuk parası için 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren başvuru yapılabilmektedir. Çocuk parası alacak olan anneler PTT şubelerinden bu parayı kolaylıkla çekebilirler. Parayı çekebilmek adına nüfus cüzdanınızın da yanınızda yer alması gerekmektedir.

Çocuk Parası Nereden Alınır? ve Kimler Alabilir?

Sonuç olarak çocuk parası alabilmek adına belirttiğimiz kurumlardan birine gerekli başvuruyu yaptıktan sonra, belirli tarihlerden takip eden ilk ayda PTT şubelerinden kimliğiniz birlikte bu parayı çekebilirsiniz. Çocuk paraları 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan canlı bebekler için geçerli olan bir durumdur.

Ayrıca Devlet Destekli Bakıcı Parası Nasıl Alınır? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.