BSMV Nedir? ve Nasıl Hesaplanır?

Günümüz bankacılık hizmetlerinde merak edilen BSMV nedir sorusunun yanıtını sizlere bu yazımızda verecek ve bilgi sahibi olacağız. Günümüz bankacılık sistemlerinin gelişmesi ve insanların kaynak kullanımı için son 5 yıl içerisinde ciddi anlamda bankaları tercih etmesi ile birlikte merak konusu olan birçok farklı konu ortaya çıktı.

BSMV, Merkez Bankası kriterleri doğrultusunda uygulanan bir vergi türüdür ve bununla birlikte KKDF’ye kıyasla baktığımızda her ay banka tarafından belli oranda sizden tahsil edilen vergi modellerinden birisidir.

BSMV, açılımı itibari ile Banka Sigorta Muamele Vergisi olarak bilinmektedir. Merkez Bankası’nın yayınlamış olduğu talimatlar dikkate alınarak kredi ya da türevi kaynak kullanımlarında ortaya çıkan vergiyi bankaların müşterilerden tahsil etmekte olduğu vergi modelidir.

Kredi ya da kredili mevduat hesaplarından herhangi birini kullanıyor iseniz bankaların tamamı sizlere her ay BSMV ücreti yansıtmak durumundadır. KKDF, kredi kullanımı esnasında tüketiciden tek bir kere tahsil edilen ücrettir.

Tüm kredi kullanımlarında BSMV yansıtılamayabilir. Örnek olarak konut kredisi kullanımlarında BSMV yansıtılmamaktadır.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Kredi kullanımlarında hesabınız genel olarak anapara + faiz + vergiler şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Anapara ve faiz oranı her ay farklılık gösterebilmektedir. BSMV ise aylık olarak faiz tutarının %5’i olarak sizlere yansıtılır ve tahsil edilir.

BSMV genel olarak bankalar tarafından inisiyatif alınarak konut kredilerinde yukarıda da bahsettiğimiz üzere uygulanmayabilir. Alınan kredilere göre BMSV oranları aşağıdaki gibidir;

KONUT KREDİSİ KULLANIMI: BSMV genel olarak konut kredilerinde yansıtılmamaktadır.

TAŞIT KREDİSİ KULLANIMI: %5 oranında BSMV uygulanmaktadır.

BSMV Nedir? ve Nasıl Hesaplanır?

İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANIMI: %5 oranında BSMV uygulanmaktadır.

Ayrıca “KKDF Nedir? ve Nasıl Hesaplanır?” konusuna değindiğimiz yazımızı da inceleyebilirsiniz.

KKDF Nedir? ve Nasıl Hesaplanır?