Bireysel Emeklilik ve Prim Sistemi

Bireysel emeklilik, kişilerin birikim yapması esasına dayanan, emeklilik dönemlerinde ekstra bir getiri biçiminde geri dönüşü olan, devlet katkısı ile desteklenen bir yatırım sistemidir. 18 üstündeki her birey, bireysel emeklilikten yararlanabilir. Bireysel emeklilik sistemine katılım ve devlet katkısından yararlanmak için TC vatandaşı olmak yeterlidir.

Devlet katkılı bireysel emeklilik hesabı açtıran kişiler, yatırmış oldukları prim tutarının %25i kadar katkı payını da devlet tarafından alarak hesaplarında biriktirebileceklerdir. Bireysel emeklilik hareketleri TC Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmesinin yanı sıra, Emeklilik Gözetim Merkezi, Sermaye Piyasası Kurulu, Aktüeryal denetim, Bağımsız Dış Denetim gibi ekstra kontrollerle sağlam ve güvenilir hale getirilmiştir.

Bireysel Emeklilikte Ne Kadar Prim Ödenir

Bireysel emeklilik sistemine katlanabilecek en düşük prim 100 TL’dir ve her 100 TL bireye 125 TL olarak geri dönüş yaparak kişinin hesabında birikir. Yatırılacak primlerde bir üst limit yoktur. Kişiler 100 TL’den başlamak üzere diledikleri miktarlarda prim ödemesi gerçekleştirebilirler. Bireysel emeklilik sisteminde yüksek prim yatırılması, sağlanacak devlet katkısından da fazla yararlanmak anlamına gelmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde emekli olmaya hak kazanmak için en az 10 yıl bireysel emeklilik sisteminde kalmış olmak ve 56 yaşında olmak gerekmektedir. Bu sistem geleceğe dair, emeklilik dönemlerinde daha da refah bir yaşantı için yatırım amacına dayandığından, kazanılacak hak emekli maaşı olarak değerlendirilmemeli, ekstra bir gelir olarak düşünülmelidir. Haricen sistemde ne kadar süre kalındığı da primleri ve devlet katkı oranlarını etkilemektedir.

Emeklilik döneminde iyi bir ek gelir olması düşünülüyorsa, buna göre primlerin de yüksek yatırılmasında fayda vardır ve de emeklilik için yalnızca 10 yıllık yatırım yapmak yerine gençlikten başlamak üzere prim ödemek de birikimi yükselten, devlet ödeneğinden de çokça yararlanılan bir karar olacaktır.  Ayrıca İş Bankası Maximum kredi kartı ile yapılan prim ödemelerine % 0.10 Maxi Puan kazanma fırsatı da İş Bankası müşterilerini beklemektedir.

BES e Katılanlara Devlet de Destek Veriyor

Bireysel emeklilik sisteminde kişilerin talep ve hakları düşünülerek geliştirilmiş hakları da mevcuttur. Bireysel emeklilik sisteminde, katıldığınız ilk 60 gün içerisinde eğer kişi isterse sistemden çıkabilmektedir. Emeklilik hakkı alınmadan önce prim ödemeye ara verme hakkı bulunmaktadır. Yatırımların hangi fon dağılımında değerlendirileceğini kişiler kendileri belirleyebilmekte ve fon dağılım seçeneklerini en fazla 6 kez değiştirebilmektedir.

Bireysel Emeklilik ve Prim Sistemi

Ayrıca eğer kişiler isterse 2 yıl süre ile şirkette kalmak şartı ile bireysel emeklilik hesabı başka bir emeklilik şirketine nakledebilmektedir. Yatırımlar hakkında düzenli bilgiye sahip olma hakkı bulunduğu gibi, yasal varisleri de kişiler kendileri belirleyebilmekte, her hangi bir vefat durumundaki varislerini seçebilmektedir.