Anında Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmenin Yolları

Tüketicilerin geçmiş dönemlerde kullandığı kredi, kredi kartı ya da çek gibi unsurlardan doğan finansal sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğini gösteren nota kredi notu denilmektedir. Yüksek kredi notu sayesinde çok kolay bir şekilde yüksek miktarlı kredi kullanmak, yüksek limitli kredi kartı edinmek ya da çek defteri almak mümkün olurken düşük kredi notuna sahip olunduğunda yapılan kredi başvurularının ön değerlendirmede olumsuz yanıtlanması, çeklerin tek tek verilmesi ya da kredi kartı talebinin olumsuz yanıtlanması veya düşük limitle değerlendirilmesi mümkün olur.

Bu açıdan kredi notunu öğrenmek isteyen tüketiciler için anında ücretsiz kredi notu öğrenmenin yolları ve alternatif yöntemlere değinmek iyi olabilir.

Kredi Notu Öğrenmek ve Kredi Risk Raporu Edinmek

Tüketicilerin kredi notu öğrenmekle kredi risk raporu edinmek arasındaki farkı iyi bilmesi gerekir. Kredi notu kredi risk raporunda sebepleri belirtilen nedenlerle oluşan sayısıdır. Eğer sadece bu sayıyı öğrenmek istiyorsanız çeşitli yöntemler var, ancak ücretsiz şekilde kredi risk raporu edinmek ve kredi notunuzun neden bahsi geçen sayı olduğunu öğrenmek istiyorsanız bunun için ücret ödemesi yapmak durumundasınız.

Kredi Notu Nasıl Ücretsiz Öğrenilir?

Normal şartlar altında kredi notunuzu öğrenmek için ücret ödemek zorundasınız çünkü her kurum ya da tüketici bu raporları tutması ve okunaklı şekilde sunması nedeniyle Findeks’in hizmet ücretini ödemekle yükümlü tutulur. Bu bir banka da olsa kredi risk raporu teslim edecekse sorgulama karşılığında banka, Findeks’e ödeme yapar. Bankanın ya da farklı kurumların kredi notu sorgulaması için ücret ödemesi talep etmesinin en önemli nedeni de tam olarak Findeks’in hiçbir raporu hiçbir kuruma ücretsiz teslim etmemesi ve kurumsal anlaşma bile olsa her sorgulama karşılığında ücret almasıdır.

Dolayısıyla böyle bir ortamda doğrudan yöntemlerle kredi notunun ücretsiz şekilde öğrenilemeyeceği kavranmalıdır. Alternatif yöntemlere başvurulmalıdır.

1 – Vadeyle Satış Yapan Büyük Şirketler

Vadeli satış yapan büyük şirketler hisse ya da kredi kartı taksiti fark etmeksizin tüketicinin finansal sorumluluklarını yerine getirip getirmeyeceğini bilmek için bir veriye ihtiyaç duyar. Ülkemizde faaliyet gösteren bir kurum için en kaliteli ve doğru veri Findeks’in sağladığı kredi notu verisidir. Dolayısıyla kredi notu sorgulaması yapmak için Findeks’le anlaşan kurum vadeli satış yapacağı her tüketici için değerlendirme öncesinde kredi notu sorgulaması yapar. Bu kurumlarda çalışan personeller kredi notu sorgulaması yaptıktan sonra vadeli satış yapıp yapamayacaklarını söyler.

Kurum adı paylaşmak doğru değil bu nedenle vadeli satış yaptığını bildiğiniz herhangi bir kuruma gidip kredi notunuzu personelden ücretsiz şekilde öğrenmenizin mümkün olduğunu söylemek yeterli olacaktır.

2 – Banka Personeli

Banka personeliyle kredi üzerine yapacağınız görüşme sırasında “Banka kredi çıkar mı?” ya da türevi bir soru sorduğunuzda personel bunu öğrenmek için TC numaranızı isteyecek ve kredi notu sorgulaması yapacaktır. Kredi çıkıp çıkmayacağını söyledikten sonra kredi notunuzun kaç olduğunu nasıl yükseltebileceğinizi sorabilirsiniz. Çoğu personel kredi notunuzu söyleyip, yükseltmeniz için çeşitli önerilerde bulunacaktır.

BKM Express Kredi Notu Öğrenme 1 TL

BKM Express’in düzenlediği bir kampanya kapsamında BKM Express aracılığıyla Findeks kredi notu sorgulaması için gerekli ödemeyi yapan tüketicilerin ilk harcamaları 1 TL olacaktır. 1 TL karşılığında hem kredi notunu sorgulayan hem de risk raporunu edinen tüketicilerin bu kampanyaya en fazla 1 defa katılabileceğini ve en geç 31 Aralık’a kadar kampanyaya katılım sağlaması gerektiğini bilmesi şarttır.

ucretsiz kredi notu ogrenme

Kampanyaya katılmak için BKM Express üyesi olduktan sonra Findeks’in internet sitesine girmeli ve Kampanyalar sayfası içerisinde yer alan BKM “Express kullanarak Findeks Kredi Notu ve Risk Raporunu aynı anda öğrenmek sadece 1 TL” bağlantısına tıklanmalıdır. Açılacak kampanya sayfasında kampanyaya katıl butonu görülecektir.

Sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.