Anadolubank İnternet Bankacılığı Hemen Şifre Değiştirme

Her geçen gün daha fazla kullanılan internet bankacılığı uygulamaları tüketicilerin bankacılık alışkanlıklarını da baştan aşağı değiştirmeye başladı. Temel bankacılık işlemlerini yerine getirmek için şubeye gitmek istemeyen tüketiciler giderek daha fazla işlemi internet bankacılığı uygulamaları aracılığıyla yapabilir hale geldi. Bu denli sık kullanılan uygulamaların güvenliğini sağlamak, ancak tüketicinin konfor alanından da taviz vermemek isteyen bankalar uygulamayla ilgili problemlerin de yerinden çözülmesini mümkün kıldı. İnternet bankacılığı şifresi değiştirmek isteyen tüketiciler bu sayede şubeye gitme zorunluluğundan kurtuldu ve bazı güvenlik teyitlerini verdikten sonra bu denli önemli bir parolayı da yeniden belirleyebilir hale geldi.

Buna imkan sağlayan bankalardan birisi olarak Anadolubank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve sürece istinaden bazı detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir?

İnternet bankacılığı şifresini unutan ya da değiştirmek isteyen Anadolubank müşterilerinin istifade edeceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması ve çağrı merkezidir. İlgili hizmet kanalları üzerinden şifrenin nasıl değiştirileceğine değinmeden önce yeni şifreye istinaden dikkat edilmesi gereken kriterleri açıkamak yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı?

Yeni belirlenecek internet bankacılığı şifresine istinaden bankanın şart koştuğu bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler kişilerin güvenlik çemberi içerisinde kalmasına yardımcı olmak ve parola güvenliği konusunu bir standarda kavuşturmak için vardır, tüketiciler elektronik cihazları ve şifrelerinin güvenliğinden sorumludur. Bankanın yeni şifreye istinaden kriterleri şunlardır:

  • En az 8 haneden oluşması,
  • Ardışık rakamların bir araya gelmemesi,
  • Son 3 şifreden herhangi birisiyle aynı şifrenin belirlenmemesi,
  • Tekrar eden rakamların şifre içerisinde yer almaması.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Şifre Değişikliği

ATM ya da kredi kartı sahibi Anadolubank müşterileri yeni internet bankacılığı şifresini internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak belirleyebilir. İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra ilk olarak karta istinaden bazı bilgiler sorulur, daha sonra cep telefonuna gönderilen kısa mesajın doğrulanması istenir ve kimlik bilgilerine istinaden bazı verilerin paylaşılması sonrasında da yeni şifre belirlenebilir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

0850 222 55 50 numaralı çağrı merkezini arayan tüketiciler şifre ana menüsüne giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı şifre değişikliği alt menüsüne giriş yapmalıdır. İlgili menüye bağlanıldığında atm ya da kredi kartına istinaden 16 haneli kart numarası ve kart son kullanım tarihi gibi tuşlamalar yapıldıktan sonra yeni internet bankacılığı şifresi belirlenebilir. İlgili internet bankacılığı şifresi telefonda belirlendiği için yalnızca rakamlardan oluşabilir, tek kullanımlık bu şifrenin internet bankacılığına ilk giriş sonrasında içerisinde harflerin de yer aldığı yeni bir şifreyle değiştirilmesi istenecektir.

Şubeden Şifre Değiştirilir Mi?

Alternatif yöntemler kullanılamaz olduğunda tüketicilerin herhangi bir Anadolubank şubesine başvurarak yeni şifre tanımlaması talep etme hakkı vardır. Bu şifrenin hangi rakamlardan oluşacağını tüketici belirleyemez, banka rastgele bir şifre belirler ve bu şifreyi tüketiciye SMS olarak iletir. İlgili SMS’te yer alan şifreyle hesabına giriş yapan tüketicilerin ilk olarak yeni bir şifre belirlemesi gerekecektir.

Güvenlik Teyitlerinin Verilememesi

SMS blokesi, telefon numarasının değişmesi ya da ATM veya kredi kartı sahibi olunmaması durumunda bazı güvenlik teyitlerinin verilememesi mümkündür. Böyle bir durum söz konusu olduğunda neler yapılması gerektiğiyle ilgili en sık karşılaşılan senaryolara değinilmesi de yararlı olacaktır.

anadolubank internet bankaciligi sifre degistirme

SMS blokesi varsa ve bankanın SMS’leri size ulaşmıyorsa ATM ya da kredi kartınızın olması gerekir. Bu kartlardan herhangi birisine sahipseniz bankanın çağrı merkezini arayarak SMS blokenizi kaldırabilirsiniz.

Kartınız yoksa şifre değişikliği için şubeye başvurmanız ya da telefon bankacılığı şifresi belirlemek üzere çağrı merkezini aramanız gerekir. Telefon bankacılığı hizmetinden yararlanan tüketicilerin bunu güvenlik teyidi olarak kullanması mümkün olur.

Telefon numaranız değiştiyse mutlaka şubeye gitmeli ve ıslak imzanızı attığınız bir dilekçeyi ibraz etmelisiniz. Telefon numarası değişikliği ıslak imza ve şubeye gitme gerekliliği olan işlemler arasındadır.

En Düşük Faizli 20 Bin TL İhtiyaç Kredisi Veren 6 Banka konulu yazımızı okuyabilir ve en son güncellenmiş faiz oranları üzerinden örnek hesaplamaları inceleyebilirsiniz.