Albaraka Türk İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Kullanımı her geçen gün artan internet bankacılığı uygulamaları sayesinde temel bankacılık hizmetlerinden yararlanmak isteyen tüketicilerin bunu çok kolay ve basit bir şekilde yapması mümkün hale gelmiştir. Ayrıca banka şubelerinin giderek daha az kullanılması kaynaklı maliyetlerinde ciddi bir düşüş kaydeden bankalar bunu fiyatlarına yansıtabilmekte ve ürünlerinin daha uygun fiyatlarla talep eden tüketicilere ulaşmasını mümkün kılmaktadır. Bu açıdan müşterilere daha kısa süre içerisinde hizmet verme imkanı bulan bankaların internet bankacılığı uygulamasının kullanımı sırasında ortaya çıkan problemlerde de yerinde hizmet sağlaması mümkündür. Bu hizmeti sağlayan bankalardan birisi olarak Albaraka Türk internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bu işlemin beraberinde getirdiklerine değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen Albaraka Türk Katılım Bankası müşterilerinin bunu yapmak için istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, Albaraka Türk şubeleri ve çağrı merkezi olarak sıralanabilir. İlgili hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı uygulamasının nasıl yeniden belirleneceğine değinmeden önce belirlenecek yeni şifre hakkında dikkat edilmesi gereken hususları açıklığa kavuşturmak yararlı olabilir.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

İnternet bankacılığı şifresi ve internet bankacılığı uygulamasının kullanıldığı elektronik cihazın güvenliğini sağlamak müşterinin sorumluluğundadır. Bankalar temel bankacılık işlemlerinin ve sistemin güvenliğini sağlar, ancak müşterilerin de üzerine düşen görevi yerine getirebilmesini sağlamak adına en azından şifre konusunda bir standart geliştirmiştir. Bu kapsamda internet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek isteyen tüketicilerin şu kriterlere dikkat etmesi gerekmektedir:

  • 8 haneli harf ve rakamlardan oluşması,
  • Belirlenen son 3 şifreden farklı bir şifre oluşturulması,
  • İçerisinde 12345, 98765 gibi ardışık rakamların yer almaması,
  • 1111, 222 gibi tekrar eden rakamların şifre içerisinde yer almaması gerekmektedir.

İnternetten Şifre Nasıl Yenilenir

İnternet bankacılığı şifresini yenilemek için internet sitesinden istifade etmek isteyen tüketicilerin öncelikle albaraka.com.tr internet sitesine giriş yapması gerekmektedir. İlgili web sitesine giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst kısmında yer alan internet bankacılığı butonuna tıklayıp Şifremi Unuttum denilebilir. Açılacak sayfada hali hazırda kullanılan ATM ya da kredi kartından herhangi birisinin 16 haneli numarası, son kullanım tarihi ve şifresi istenecektir. Bu bilgilerin paylaşılması sonrasında hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına bir güvenlik kodu gönderilecek, bunun doğrulanması istenecektir.

İlgili doğrulamayı yaptıktan sonra yeni bir şifre belirleyebilir ya da eski şifrenin ne olduğunu cep telefonunuza isteyebilirsiniz. Her iki halükarda da internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldığında yeni bir şifrenin belirlenmesi gerekecektir, belirlenecek yeni şifre kalıcı olacaktır.

Çağrı Merkezinden Şifre Belirleme

İnternet bankacılığı şifresini belirlemek için Albaraka’nın çağrı merkezinden yararlanmak isteyen tüketicilerin 0850 222 5 666 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir. İlgili numarayı aradıktan sonra şifre işlemleri menüsünden internet bankacılığı şifre değiştirme alt menüsüne bağlanılması ve ATM ya da kredi kartıyla ilgili bazı tuşlamalar yaptıktan sonra tek kullanımlık parolanın belirlenmesi gerekir.

Çağrı merkezi üzerinden belirlenecek internet bankacılığı sadece rakamlardan oluşabileceği için bu şifre tek kullanımlık olacaktır. İnternet bankacılığı uygulamasına ilk girişi mümkün kılan bu şifreyle hesaba erişildiğinde içerisinde harflerin de yer aldığı yeni ve kalıcı bir şifrenin belirlenmesi istenecektir. Bu belirlenecek şifre kalıcı olacaktır.

Şubeden Şifre Değiştirme

Eğer yukarıdaki hizmet kanalları çeşitli nedenlerle sizin için kullanılabilir durumda değilse yapmanız gereken şey en yakın Albaraka Türk şubesine gitmek ve internet bankacılığı uygulamasına girişi mümkün kılacak tek kullanımlık şifreyi edinmek olacaktır. Banka personeline yapacağınız bildirim sonrasında otomatik olarak oluşturulan şifre banka tarafından hesabınızın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına iletilecektir. Bu şifreyle hesaba giriş yaptıktan sonra yeni bir internet bankacılığı parolasının belirlenmesi gerekmektedir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği mesajların cep telefonunuza ulaşmaması, ATM ya da kredi kartı sahibi olunmaması veya hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına erişimin sağlanamaması durumunda internet bankacılığı şifresinin yenisiyle değiştirilmesi hayli zor olabilir. Bu gibi durumlar en sık yaşanan problemler olduğundan ayrı ayrı neler yapılması gerektiğini belirtmek zaman kazanılması açısından önemli olabilir.

Eğer bankanın ilettiği mesajlar cep telefonunuza ulaşmıyorsa muhtemelen sim blokeniz vardır. Sim blokesi cep telefonunuza ilişkin beklenmedik bir değişiklik ya da otomatik bir güncelleme sonrasında mobil bankacılık uygulamasının bunu şüpheli bulması sonrasında koyulur. Amacı telefonunuzun kötücül amaçlara sahip kişilerin eline geçmesi halinde güvenlik kodu gibi önemli banka mesajlarının erişimini zorlaştırmaktır. Sim blokenizi kaldırmak için 0850 222 5 666 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

albaraka internet bankaciligi sifre degistirme

Bankayla yapacağınız görüşme sonrasında sim blokenizin olmadığı söylenirse operatörünüzle görüşmeniz gerekmektedir. Operatörünüzle yapacağınız görüşmede banka tarafından gönderilen mesajların size ulaşmadığını belirtmeniz halinde sebebini öğrenebilirsiniz.

ATM ya da kredi kartınız yoksa şubeye giderek şifre talebinde bulunmanız gerekir. Ayrıca kullanmayacak olsanız da bu gibi güvenlik prosedürlerini yerine getirebilmek adına ücretsiz bir ATM kartı edinmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer cep telefonu numaranıza erişemiyorsanız yapabileceğiniz tek şey banka şubesine giderek hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasının yenisiyle değiştirilmesi için dilekçe yazmaktır.

En Düşük Faizli 20 Bin TL İhtiyaç Kredisi Veren 6 Banka konulu konulu yazımızı da okuyabilir ve güncel faiz oranları üzerinden bankalar arası yaptığımız kıyaslamayı inceleyebilirsiniz.