Aktifbank İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi Tarifi

Kısa süreli ihtiyaç kredisi tahsisi ve yüksek faizli bonoları nedeniyle her geçen gün daha fazla tüketici tarafından tercih edilen Aktifbank dijital bankacılık uygulamalarının en başarılı örneklerinden birisine imza atmış ve az sayıdaki şubesine rağmen ciddi bir pazar payına sahip olmayı başarmıştır. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen Aktifbank, kullanıcıların temel bankacılık işlemlerini yerine getirebilmesi için gerekli internet bankacılığı uygulamasını da kullanıma sunmuştur.

İnternet bankacılığı şifresini unutan ya da eski şifresini değiştirmek isteyen tüketiciler bu uygulama üzerinden yeni şifresini de belirleyebilir. Bu kapsamda Aktifbank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve süreçle ilgili bilinmesi gereken çeşitli detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir

Aktifbank müşterileri internet bankacılığı şifresini değiştirmek isterse internat bankacılığı, mobil bankacılık, çağrı merkezi ya da Aktifbank şubelerinden istifade edebilir. Bu hizmet kanallarından yeni internet bankacılığı şifresinin nasıl belirlenebileceğine değinmeden önce yeni şifrenin sağlaması gereken kriterlere değinmek yararlı olabilir.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Bankalar internet bankacılığı, mobil bankacılık ve temel veri gibi faaliyetlerinin güvenliğini sağlamak konusunda sorumludur, ancak internet bankacılığına giriş yapılabilecek elektronik cihazlar ve hesaba girişte kullanılan şifrenin güvenliğini sağlamak tüketicinin sorumluluğunadır. Dolayısıyla kolay tahmin edilemeyecek karışık şifrelerin belirlenmesi, güvenilir cihazlardan hesaba erişim sağlanması çok önemlidir. Bankanın yeni şifreyle ilgili kriterleri şu şekildedir:

  • En az 8 rakam ve harften oluşması,
  • Ardışık rakamların bir arada olmaması,
  • Tekrar eden rakamlara yer verilmemesi,
  • Son 3 şifreyle aynı şifrenin belirlenmemesi gerekir.

İnternetten Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır

Yeni internet bankacılığı şifresini belirlemek için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanmak isteyen tüketicilerin internet bankacılığı bağlantısına tıkladıktan sonra açılan sayfada şifre hatırlatıcı butonunu tıklaması gerekir. Açılacak sayfada kartınızın olup olmadığı sorulacak ve bir seçim yapmanız istenecektir. Kartınız varsa kartınıza istinaden 16 haneli kart numarası, kart şifresi gibi, kartınız yoksa TC kimlik numarası, isim, soyisim, doğum tarihi gibi kişisel bilgileri girerek cep telefonuna gönderilecek güvenlik SMS’ini doğrulayabilir ve yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği

Aktifbank’ın 0850 724 30 50 numaralı çağrı merkezini arayan tüketiciler Şifre menüsüne giriş yaptıktan sonra İnternet Bankacılığı Şifre Değişikliği alt menüsüne bağlanmalı ve ATM ya da kredi kartına istinaden çeşitli güvenlik teyitlerini yerine getirdikten sonra sadece rakamlardan oluşan geçici şifrelerini belirlemelidir. Geçici şifre internet bankacılığı uygulamasına ilk girişin yapılması sonrasında kalıcı ve içerisinde harflerin de yer aldığı bir şifreyle değiştirilebilecektir.

Şubeden Şifre Değişikliği

Talep eden tüketiciler herhangi bir Aktifbank şubesine giderek yeni bir şifre talebinde bulunabilir. Tanımlanacak yeni şifre tüketici isteğine göre değil banka tarafından rastgele belirlenecek ve sadece tek kullanımlık olacaktır. Bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra 8 haneli yeni ve kalıcı şifrenin belirlenmesi gerekir.

Güvenlik Teyidi Verilemezse Ne Olacak

SMS blokesinin olması, güvenlik teyidinin verileceği bir ATM ya da kredi kartının temin edilmemiş olması veya telefon numarasının değiştirilmiş olması durumunda tüketicilerin yeni şifre belirleme işlemi için alternatif çözüm yöntemlerine başvurması gerekir.

aktifbank internet bankaciligi sifre degistirme

SMS blokesi varsa ve bankanın gönderdiği SMS’ler size ulaşmıyorsa çağrı merkezini aramalısınız. Kimliğinize ya da kartınıza istinaden çeşitli güvenlik teyitlerini verdikten sonra SMS blokenizi kaldırabilir ve bankanın gönderdiği SMS’leri tekrardan almaya başlayabilirsiniz.

ATM ya da kredi kartınız yoksa sadece internet bankacılığı uygulaması üzerinden şifre değişikliği yapabilirsiniz. Bir bilgisayara geçerek şifrenizi değiştirebilir, daha sonra mobil bankacılık uygulamasını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefon numaranız değiştiyse şubeyle temas kurmalı ve numara değişikliği dilekçesini ıslak imzayla teslim etmelisiniz.

Aktifbank 30 Bin TL İhtiyaç Kredisi Hemen Başvuru konulu yazımızı okuyabilir ve online olarak bankaya gitmeden kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Kredinizin onayı halinde yine şubeye gitmeden direkt olarak kredi meblağını banka hesabınıza transfer edebilirsiniz.