Akbank Direkt İnternetten EFT Limiti Arttırma Azaltma

Türkiye’nin en önde gelen bankalarından birisi olan Akbank’ın geniş bir bireysel müşteri portföyü vardır ve bu açıdan dijital hizmet kanallarında yaptığı sürekli güncellemelerle müşteri ihtiyaçlarını olabildiğince kısa süre içerisinde mümkün olduğunca basit şekilde karşılayabilmeyi amaçlar. Her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan mobil bankacılık uygulaması Direkt’in güvenliğini sağlamak da Akbank’a aittir ve bu kapsamda çeşitli güvenlik önlemleriyle müşteriler koruma altına alınır.

Akbank’ın aldığı güvenlik önlemlerinden birisi de müşteri alışkanlıklarına bağlı olarak atanan bir üst limittir. Hesaptan verilebilecek emirlere istinaden getirilen bu üst limitler müşteri tarafından belirlenebilir, bu açıdan mümkün olabilecek en kötü senaryo için önlem alınabilir.

Limite tabi işlemlerden birisi olması itibariyle Akbank Direkt internet bankacılığı EFT limiti arttırma, azaltma işlemine ve EFT ile ilgili bilinmesi gerekenlere değinmek yararlı olacaktır.

Akbank EFT İşlemi

Akbank’tan farklı bir bankaya yapılan para transferine Elektronik Fon Transferi yani kısaca EFT denir. EFT, bankalar arasında gerçekleştirilen bir ödeme olduğu için ülkemizde ödeme sistemlerinden sorumlu kurum olarak Merkez Bankası’nın EFT’ye aracılık etmesi zorunludur. EFT emri verdiğinizde bu emir önce bankanıza iletilir, bankanız bu emir Merkez Bankası’na iletir ve Merkez Bankası’da emir kapsamında talebinizi yerine getirerek karşı bankaya ödeme yapıldığını aktarır.

Tüm bunların olma sebebi yani sürece Merkez Bankası’nın da dahil olmasının nedeni çok sık EFT yapılması ve bankaların her seferinde fiziksel olarak birbirine para teslim etme zorunluluğunun ortadan kaldırılmasıdır. Akbank’tan X bankasına 100 TL’lik bir EFT yapıldığında bu işlem bir süreliğine Akbank’ın X bankasına borcu olarak kalır, X bankasından Akbank’a 120 TL’lik EFT yapıldığında ise Akbank 20 TL alacaklı hale gelir ve sistem en basit haliyle bu şekilde ilerler. Buna Ticaret Hukuku’nda cari hesap sözleşmesi de denilir.

Akbank Direkt EFT Limitleri Ne Kadar

Akbank her müşteriye otomatik olarak 150 bin TL’lik üst limit atar. 150 bin TL’lik limitin yeterli olmaması halinde şubeye başvuru yapılması gerekmektedir. BDDK mevzuatı gereği hesap limitlerinde yapılacak artış için şubeye giderek limit arttırım talebiyle ilgili form doldurulması ve ıslak imzalı bu formun bankaya ibraz edilmesi gerekir. Limit azaltmak için şubeye gitmenize gerek yoktur, 444 2 525 numaralı Akbank çağrı merkezini arayarak günlük işlem limitlerinizi düşürmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

EFT Saatleri

Yukarıda da değinildiği gibi EFT işlemine Merkez Bankası aracılık eder. Bu kapsamda EFT’nin de Merkez Bankası’nın çalışma saatleri içerisinde yani 09:00 ile 17:20 arasında gerçekleştirilmesi gerekir. Bu saatler arasında gerçekleştirilen EFT aynı iş günü içerisinde karşı hesaba geçecektir, bu saatlerin dışında yapılan EFT ise bir sonraki ilk iş gününde karşı hesaba aktarılacaktır.

akbank direkt internet bankaciligi eft limiti arttirma azaltma

EFT Masrafı

Akbank, internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması gibi hizmet kanallarından yapılan EFT işlemi için komisyon talebinde bulunmaktadır. Akbank Direkt internet bankacılığı uygulaması üzerinden EFT emri verilmesi halinde 6 TL ücret ödemesi yapılması gerekir. Eğer EFT işlemi 16:00 ile 17:15 saatleri arasında gerçekleştirilirse bu işlem geç EFT olur ve 8 TL ücret alınır.

Akbank Direkt Kredi Başvurusu konulu yazımızı da okuyabilir ve Akbank ‘ın kredi teklifini değerlendirebilirsiniz.