Akbank Direkt İnternet Bankacılığından Havale ve EFT Yapma

Havale ve EFT en temel bankacılık işlemlerinden birisidir ve Akbank müşterileri de ödüllü bankacılık uygulaması Direkt üzerinden bu iki işlemi rahatlıkla yerine getirebilmektedir. Her ne kadar basit bir işlem olsa da arayüze henüz alışamayan veya yeni müşterilerin bu işlemi gerçekleştirirken çeşitli kafa karışıklıklarıyla karşılaşması muhtemeldir. Bu açıdan Akbank direkt internet bankacılığından havale ve EFT yapma işlemine değinmek, konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

Akbank Direkt Havale İşlemi

Akbank’tan Akbank’a yapılan para transferine yani banka içi bir transfere havale denir. Bankalar arası bir işlem olmadığı için ödeme konusunda Merkez Bankası’nın aracı kılınmasına gerek kalmaz ki bu sayede de 7 gün 24 saat anında havale yapmanız ve karşı hesaba para göndermeniz mümkün olur.

Havale yapmak için şubeye gitmek zorunda değilsiniz, hatta şubeden yapacağınız havale muhtemelen en maliyetli işlemlerden birisi olacaktır.

Havale Nasıl Yapılır?

Para transferi yapacağınız kişinin IBAN numarasını ya da müşteri numarasını alın, para transferi yaparken bu bilgiye ihtiyaç duyacaksınız.

  1. Akbank internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılır,
  2. Menüden para transferleri sekmesi seçilir ve hemen altında yer alan havale bağlantısına tıklanır,
  3. Paranın gönderileceği hesabın IBAN numarası ya da müşteri numarası girilir, miktar belirtilir,
  4. Özet bilgisi kontrol edilir,
  5. İşleme onay verilir ve para transferi anında gerçekleşir.

Havale Masrafı Var Mı?

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden havale yapan tüketiciler işlem başına 3 TL ücret ödemesi yapmak durumundadır. Çağrı merkezi ve şube gibi diğer hizmet kanalları çok daha maliyetlidir, mümkünse bankacılık işlemleri için internet bankacılığı uygulaması tercih edilmelidir.

Cebe Havale

Eğer para göndereceğiniz kişinin Akbank hesabı yoksa ya da bir nedenden ötürü cep telefonuna havale yapmanız gerekiyorsa ATM’den cebe havale işlemi sayesinde istediğiniz kişiye havale yapabilirsiniz.  Cebe havale işleminin alt limiti 10 TL, üst limiti 500 TL’dir. Ay içerisinde en fazla 1500 TL, hafta içerisinde en fazla 1000 TL gönderim yapılabilir.

Akbank Direkt EFT İşlemi

Akbank’tan farklı bir bankaya yapılan para transferine Elektronik Fon Transferi (EFT) denilmektedir. Bankalararası bir işlem olduğu için ülkemizde ödeme sistemlerinden sorumlu kurum olarak Merkez Bankası’nın bu ödemeye aracılık etmesi gerekmektedir. Dolayısıyla EFT’nin sadece Merkez Bankası’nın çalıştığı saatler içerisinde gerçekleşmesi mümkündür.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapacağınız kişinin IBAN numarasını, adını ve soyadını bilmelisiniz. Bu bilgileri aldıktan sonra:

  1. Akbank Direkt internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılır,
  2. Para transferleri sekmesinin altında yer alan EFT bağlantısına tıklanır,
  3. Para gönderilecek kişinin IBAN numarası, adı ve soyadı belirtilir.
  4. Gerekli bilgiler özet aşamasında kontrol edilir,
  5. Onay verilir ve para transferi emri kaydedilir.
akbank direkt havale eft yapma

EFT Saatleri

Akbank müşterileri EFT işlemini 09:00 ile 17:15 arasında gerçekleştirebilir. Bu saatler arasında yapılacak EFT aynı gün karşı hesaba geçecektir. Bu saatler dışında verilen emirler ise ileri tarihli bir ödeme emri olarak kaydedilir ve bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilir.

EFT Masrafı

Akbank Direkt internet bankacılığı uygulaması üzerinden EFT yapmak isteyen müşteriler işlem başına 6 TL ödeme yapmak durumundadır. Saat 16:00 ile 17:15 arasında yapılan EFT’ler geç EFT olarak tanımlanır ve bu EFT’ler için işlem başına 8 TL komisyon alınır.

Akbank Direkt İnternet Bankacılığı EFT Saatleri İşlem Ücreti konulu yazımızı ya da Akbank Direkt İnternetten EFT Limiti Arttırma Azaltma konulu yazılarımızı da okuyabilirsiniz.