Akbank Direkt İhtiyaç Kredisi Başvurusu Anında 30 Bin TL

Gelişen teknolojinin doğrudan etkilediği faaliyetlerden birisi de bankacılıktır. Kısa süre içerisinde iş süreçlerini daha verimli hale getirecek çeşitli teknolojileri işine dahil eden bankalar bu sayede müşterilerine daha kaliteli hizmet sunmanın yanı sıra maliyetlerini de düşürmektedir. Bu konuda hayata geçirilen ve en sık kullanılan uygulamalardan birisi de internet bankacılığı uygulamasıdır. Tüketicilerin her türlü bankacılık işlemini cep telefonu ya da internet sitesi üzerinden yapmasını mümkün kılan internet bankacılığı uygulaması üzerinden kredi başvurusu dahi yapılabilmektedir.

İnternet bankacılığı üzerinden kredi başvurusunu mümkün kılan Akbank, Direkt isimli mobil uygulamasıyla üst üste en iyi bankacılık uygulaması ödülünü almıştır. Hali hazırda ülkemizin en yüksek aktifine sahip bankalarından birisi olarak Akbank direkt internet şube ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir

Akbank Direkt mobil bankacılık veya internet bankacılığı uygulaması üzerinden kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin mutlaka cari hesap sahibi olması gerekmektedir. Cari hesap sahibi olmayan tüketicilerin internet sitesi üzerinden kredi başvurusu iletmesi mümkündür, ancak cari hesap sahipleri gibi anında tahsis imkanından yararlanamazlar. Müşteri olmanın yanı sıra şu kriterlere de dikkat edilmektedir:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Toplamda 6, en az 3 aydır aktif SGK’lı olmak,
 • Düzenli gelir sahibi olmak ve bunu belgeleyebilmek,
 • Kara listede olmamak,
 • Aylık gelirin % 30’unu aşacak şekilde taksit ödemesini gerektiren bir kredi miktarı için talepte bulunmamak.

Akbank İnternet Şube Kredi Özellikleri

Akbank internet bankacılığı uygulaması aracılığıyla talepte bulunulabilen ihtiyaç kredisi ürünü kapsamında 30 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçları 36 ay vade imkanıyla karşılamak mümkündür. İletilen kredi başvurusu çok kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılır fakat kredinin miktarı ile ibraz edilen gelir belgesi arasında ciddi bir orantısızlık varsa nadiren şubeye giderek ek belge ibrazı gerekebilmektedir.

Tüketiciler tahsis ettikleri ihtiyaç kredisi için yapması gereken aylık taksit ödemelerini ücretsiz şekilde Akbank ATM’lerinden, şubelerinden, EFT ile ya da havale yöntemiyle ödeyebilir.

Akbank’ın ihtiyaç kredisi ürünü nakit sermaye tahsisini mümkün kılar, dolayısıyla tüketiciler tahsis ettikleri ihtiyaç kredisiyle dilediği mal ya da hizmet için talepte bulunabilir.

Akbank İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

2018 yılı Eylül ayı ortalarında Merkez Bankası tarafından yapılan son faiz arttırımlarına göre güncel olarak 30 bin TL lik bir kredinin geri ödemesini de hemen sizlerle paylaşalım. Akbank’a ihtiyaç kredisi başvurusu ileten tüketicilerin istifade etmesi gereken faiz oranı % 2,76’dır. % 2,76’lık faiz oranına ek olarak tahsis edilen toplam kredinin % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve kişinin yaşıyla talepte bulunduğu kredinin miktarına bağlı olarak değişen hayat sigortası primi yatırması gerekir.

30 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 3072 TL, toplamda 37.025 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1831 TL, toplamda 44.112 TL,
 • 36 ay vade için her ay 1436 TL, toplamda 51.863 TL ödeme yapılması gerekir.

Akbank İnternetten İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank’ın internet bankacılığına özel olarak hazırladığı ihtiyaç kredisi ürününe başvuru iletmek isteyen tüketicilerin önceden internet bankacılığı şifresi ya da mobil bankacılık şifresi edinmiş olması gerekir. Eğer bu şifreleri daha önce edinmediyseniz ve bu ilk internet şube kullanımınız olacaksa ATM ya da kredi kartınızı yanınıza alarak çağrı merkezini aramanız gerekir. Çağrı merkezine bağlanırken internet bankacılığı şifresi alabilmeniz için gerekli tuşlamaları yapmalı ve kartınıza ilişkin gerekli güvenlik teyitlerini vererek parolanızı belirlemelisiniz. Parolanızı belirledikten sonra:

 1. Krediler sekmesinin altında yer alan ihtiyaç kredisi ürününe tıklanır,
 2. Başvur butonuna tıklanır,
 3. Ne kadar kredi çekileceği ve bu kredinin kaç ay vadeyle ödeneceği belirlenir,
 4. Örnek ödeme planı incelenir,
 5. Onay verilir ve kredi başvurusu Akbank’a değerlendirilmek üzere gönderilir ya da işlem iptal edilir.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İnternet bankacılığı üzerinden mesai saatleri içerisinde iletilen kredi başvurularının çok büyük bir kısmı aynı gün değerlendirilip sonuca bağlanmaktadır, ancak bazı durumlarda ilgili değerlendirmenin 1 iş günü sürmesi de mümkündür. Banka en geç 1 iş günü içerisinde değerlendirme sonucunu SMS olarak paylaşacak ve buna göre gerekli işlemleri yapacaktır.

Kredi başvurusu olumlu yanıtlanan tüketiciler için tahsis anında gerçekleştirilmek üzere kredilerim sekmesinin altında görünür hale getirilir. Tüketiciler onaylanan kredi başvurusu sonrasında kredisini hesabına aktarmak için tekrar internet bankacılığı uygulamasına girmeli ve kredilerim sekmesinin altında yer alan kredisini hesabına aktarmak için sözleşmeyi okuyup onaylayarak son onayı vermiş olmalıdır. Buradan hesaba aktarılmayan krediler 7 gün içerisinde banka tarafından geri alınacaktır.

Başvuru Neden Olumsuz Sonuçlanabilir

Eğer aşağıdaki durumlardan birisi mevcutsa kredi başvurusunun olumsuz yanıtlanma ihtimali vardır:

 • Kredi notunuz 1300’ün altındaysa,
 • Kara listede ya da idari takipteyseniz,
 • Sık kredi başvurusu yapıyorsanız,
 • Vergi borcunuz varsa,
 • Daha önce herhangi bir bankaya maaş bordrosu ibraz etmediyseniz,
 • Daha önce bir bankaya ibraz ettiğiniz maaş bordrosunun geçerliliği sona erdiyse,
 • Gelirinizin çekeceğiniz krediden doğacak aylık taksit ödemelerini ödemek için yeterli olmadığı düşünülürse.

Bu ve benzeri durumlar mevcutsa yani bankanın kredi tahsis etmesi risk içerecekse bu problemin üstesinden geldikten sonra kredi başvurusu yapılmalıdır. Aksi takdirde olumsuz yanıt alınmasına ek olarak sıklaşan kredi talepleri sonrasında kredi notunun düşmesi de mümkün olabilir.

Erken Ödeme İndirim Oranı

BDDK mevzuatı uyarınca kredisini erken ödemek isteyen tüketiciler gelecekte ödemesi gereken kredi taksitlerinin içerisinde yer alan faiz ve vergileri ödemez. Kalan aylara ilişkin sadece ana para borcunu ödeyen tüketiciye bir nevi suni indirim yapılmış olur, banka alacağı faizden vazgeçer. Aynı şekilde kalan aylara ilişkin sigorta prim ödemeleri de otomatik olarak hesaba iade edilir ve kapatılır.

akbank direkt kredi basvurusu

Kredi İptal İşlemler

Tüketici kanunu kapsamında yapılan düzenlemelerden birisi de banka kredilerine ilişkindir. Hangi türde kredi kullanıldığı fark etmeksizin tüketicilerin çektiği krediyi hiçbir maliyete katlanmadan, ödeme yapmadan 14 gün içerisinde iade etme hakkı vardır. Bu kapsamda çekilen kredinin 14 gün kullanılmaması halinde aynen iade edilmesi mümkündür. İptal imkanından yararlanmak isteyenler Akbank şubeleriyle ya da Akbank çağrı merkezi üzerinden oluşturacağı talep formu ile bunu gerçekleştirebilir.

Sitemizin İhtiyaç Kredisi bölümünü ziyaret ederek alternatif bankaların tekliflerine de göz atabilir, bunun yanı sıra en son yazılarımızdan birisi olan Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar konulu içeriğimizi de  ortalam 2,5 dk içerisinde okuyabilirsiniz.