ABank İnternet Şube Üzerinden 30 Bin TL Kredi Başvurusu

Gelişen teknoloji ve bankaların iş süreçlerini daha da verimli hale getirme isteği üzerine tüketiciler başta ihtiyaç kredisi olmak üzere temel bankacılık hizmetlerinin neredeyse tümüne internet üzerinden şubeye gitmelerine gerek kalmaksızın erişebilir hale gelmiştir. Tüketicilerin şubeye gitmeden internet bankacılığı üzerinden yaptığı kredi başvuruları da tıpkı şubeden yapılan kredi başvuruları gibidir, ancak tahsisi çok daha kolaydır ve kısa sürmektedir.

Bu hizmetten istifade edebilecekler arasında ABank müşterileri de bulunur. Dijital hizmet kanalında her geçen gün yeni geliştirmelere imza atan ABank internet şube üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için oldukça basit bir prosedürün takip edilmesini yeterli bulmaktadır.

Kimler İhtiyaç Kredisi Çekebilir

ABank aracılığıyla ihtiyaç kredisi çekmek isteyen tüketicilerin mutlaka bir cari hesap sahibi olması gerekir. Herhangi bir ABank şubesine gidederek açılabilen cari hesap sonrasında internet bankacılığı üzerinden kredi tahsisi gerçekleştirilebilecektir. Eğer daha önceden ABank üzerinden cari hesap açılışı gerçekleştirildiyse kredi çekilebilir. Kredi çekecek tüketici de aranacak nitelikler şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Düzenli gelir sahibi olmak,
 • Toplamda 6 ay, en az son 3 aydır SGK’lı olmak,
 • Aylık gelirin % 40’ından fazla taksit ödemesi yapacak miktarda kredi talep etmemek,
 • Kara listede olmamak.

ABank İhtiyaç Kredisi Özellikleri

36 ay vade imkanıyla kullanılabilen ABank ihtiyaç kredisi kapsamında her türlü ihtiyacı tahsis edilen nakitle karşılamak mümkündür. İnternet üzerinden de talepte bulunulabilen ürün için ibraz edilmesi gereken bir belge yoktur, ancak tüketicilerin yüksek limitli ilhtiyaç kredisi istemesi durumunda birkaç belge ibrazının ardından bu istek de yerine getirilebilmektedir.

ABank aracılığıyla çekilen ihtiyaç kredisinden doğan aylık taksit ödemelerini farklı bir bankanın internet bankacılığı uygulaması üzerinden, ABank ATM’lerinden ya da havale yöntemiyle rahatlıkla ödemek mümkündür, ABANK’ın ATM sayısının ya da şube sayısının az olması ödeme yapılması ya da kredi tahsis edilmesinin önünde bir engel değildir.

ABank 30 bin TL Kredi Hesaplaması

2018 yılı Eylül ayı ortalarında Merkez Bankası tarafından yapılan son faiz arttırımlarına göre güncel olarak 30 bin TL lik bir kredinin geri ödemesini de hemen sizlerle paylaşalım. ABank müşterileri kullanacakları ihtiyaç kredisi için 36 ay vade imkanından yararlanabilir. Ödenmesi gereken faiz oranı % 2,22’dir ve bu faiz oranına ek olarak tahsis edilen kredi nin % 0,5’i oranında finansman tahsis ücreti ödemesi de yapılmalıdır. Bu kapsamda ABank aracılığıyla 30 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 2926 TL, toplamda 35.268 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1692 TL, toplamda 40.770 TL,
 • 36 ay vade için her ay 1306 TL, toplamda 47.176 TL ödeme yapılması gerekir.

Çekilecek kredi için ödenecek finansman tahsis ücretine ek olarak kişinin yaşına ve kredinin miktarına bağlı olarak değişecek şekilde hayat sigortası primi de yaptırılması gerekmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır

İnternet bankacılığı uygulamasını kullanabilmek için öncelikle ATM ya da kredi kartı aracılığıyla çağrı merkezi üzerinden gerekli güvenlik teyitlerini vererek internet bankacılığı şifresi oluşturulması gerekmektedir. Şifre oluşturduktan sonra Play Store ya da AppStore aracılığıyla ABank mobil şube uygulamasını indirip şifrenizle hesabınıza girmelisiniz. Takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 1. Krediler sekmesine giriş yapılır,
 2. Açılan sayfada ihtiyaç kredisi başvurusu butonuna tıklanır,
 3. Toplam kredi miktarı ve ödeme yapılacak vade sayısı seçilir,
 4. Örnek ödeme planı ekranda belirir, inceleme sonrasında kredi başvurusu için onay verilir ya da işlem iptal edilir,
 5. Onaylanan kredi başvurusu ABank’a iletilir ve geriye sadece beklemek kalır.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

ABank’a internet bankacılığı uygulaması üzerinden iletilen ihtiyaç kredisi başvuruları 1 iş günü içerisinde değerlendirilip yanıtlanmaktadır. Tüketiciler haftasonu ilettiği ihtiyaç kredisi başvurusu için Pazartesi gününü beklemek durumundadır. Onaylanan ihtiyaç kredisi başvurusunun ardından herhangi bir belge ibrazında bulunmasına gerek kalmaksızın internet üzerinden anında tahsis gerçekleşir.

Neden Olumsuz Yanıt Alınır?

İletilen ihtiyaç kredisi başvurusu için olumlu yanıt alma ihtimali kadar olumsuz yanıt alma ihtimali de vardır. Olumsuz yanıt alma durumu sıklaşırsa bu durumun kredi notu üzerinde % 10 etkili olmasından mütevellit kredi notunun düşmesi mümkün olabilir. Dolayısıyla neden olumsuz yanıt alındığı öğrenilmeli, sorun çözülmeli ve daha sonra kredi başvurusu yapılmalıdır.

 1. Kredi notunuz yeterince yüksek (ideal olarak 1300 ve üzeri) olmayabilir,
 2. Gelirinizin % 40’ından fazlasını kredi aylık taksitlerine ödemeniz gerekecek şekilde bir vade ya da toplam kredi miktarı için başvuru yapmış olabilirsiniz,
 3. Hakkınızda idari takip olabilir,
 4. Vergi borcunuz olabilir,
 5. Düzenli gelir elde ediyor olsanız dahi bunu daha önce bankalara belgelememiş olabilir ya da belgelediyseniz belgeniz zaman aşımına uğramış olabilir.

Erken Ödeme İndirim Oranları

Tüketiciler tahsis edilen ihtiyaç kredisi için erkenden toplu ödeme yaparsa belirli bir miktarda indirimli olarak kredi borcunu kapatabilir. Fakat bu indirim ana para borcuna ilişkin değil ödenmesi gereken faize istinaden yapılması gereken bir ödemedir. Bankalar ödeme planı oluştururken öncelikle ana para borcu için alınacak faizi tahsis eder, daha sonra ana para borcunu almaya başlar. Dolayısıyla kredi vadesinin yarısına gelmeden önce yapılacak erken ödemelerde yüksek oranda indirim söz konusu olabilir.

abank kredi basvurusu

ABank aracılığıyla çektiği krediyi erken ödemek isteyen tüketiciler erken ödeme yapacağı ay için de dahil olmak üzere son faiz ödemesini yapar ve geriye kalan anapara borcunu da ödeyerek kredisini erken kapatır. Erken ödeme yapan tüketici geriye kalan aylar için yapması gereken faiz ödemesinden muaf olur.

Kredi İptal Edilir Mi?

İnternet bankacılığı üzerinden ya da şube aracılığıyla yapılması fark etmeksizin iletilen kredi başvurusunun ve tahsis edilen kredinin iptal edilmesi mümkündür. Kredi tahsis edildikten sonraki 14 gün içerisinde kredi iptali için talepte bulunan tüketiciler hiçbir maliyete katlanmasına gerek kalmadan sigorta primi de dahil olmak üzere kredisini iade etme hakkına sahiptir. Bunun için şubeye ya da müşteri hizmetlerine talepte bulunulabilir.

Sitemizin İhtiyaç Kredisi bölümünü ziyaret ederek alternatif bankaların tekliflerine de göz atabilir, bunun yanı sıra en son yazılarımızdan birisi olan Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar konulu içeriğimizi de  ortalam 2,5 dk içerisinde okuyabilirsiniz.